Atgriezties pie raksta

I.Trapiņš: Par novadu sadarbību Zilo kalnu dabas parka attīstībai

Ikšķiles novada pašvaldība ir aktualizējusi jautājumu par Ogres un Ikšķiles novadu pašvaldības aģentūras "Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa "Zilie kalni" attīstības aģentūra" nākotni.

Esam informējuši Ogres novada pašvaldību, ka 12.decembrī Ikšķiles novada pašvaldības domes Tautsaimniecības komitejas sēdē tiks vērtēts jautājums par iespējamu Ikšķiles novada pašvaldības izstāšanos no aģentūras.


Kaut gan jautājums rosināts pēc pašvaldības vadības iniciatīvas, par to diskutēs un lems deputāti. Uzsveram, ka lēmums šajā jautājumā vēl nav pieņemts, kaut gan neformālās sarunās abu pašvaldību vadības pārstāvji iepriekš pieļāvuši aģentūras likvidācijas iespēju.


Vienlaikus vēlamies norādīt, ka 2012.gadā noslēgtā vienošanās par Ogres un Ikšķiles novadu pašvaldības aģentūras "Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa "Zilie kalni" attīstības aģentūras" dibināšanu ir juridisks brāķis, pie kā lielā mērā vainojama arī nu jau bijusī Ikšķiles novada pašvaldības juriste.


Publisko aģentūru likums nosaka aģentūras izveidošanas kārtību, un uz tām attiecināma likumā "Par pašvaldībām" noteiktā kopīgo iestāžu izveidošanas kārtība. Tādējādi,  dibinot aģentūru, nav paredzētas un ievērotas likuma "Par pašvaldībām" 99.pantā ietvertās normas aģentūras likvidācijai. Līdz ar to, pašreiz izšķirošā balss šajā situācijā atvēlēta Ogres novada pašvaldībai.


Uzsveram, ka nekad neesam plānojuši pārtraukt darbu un investīcijas Zilo kalnu dabas parka attīstībā. Tieši pretēji. Vēlamies redzēt daudz straujāku parka attīstību Ikšķiles novada daļā un tuvāk Ikšķiles pilsētai. Parka lielākā daļa – vairāk kā 400 hektāri – atrodas Ikšķiles novadā. Pārņemot šo daļu savā tiešā atbildībā, Ikšķiles novada pašvaldība varētu lemt par tajā veicamajiem darbiem.


Diemžēl, kaut gan Ogres novadā atrodas tikai neliela parka daļa – 24 hektāri – aģentūrā pēdējā laikā dominē tikai viens, Ogres viedoklis par parka attīstības prioritātēm. Šāda pieeja mūs neapmierina. Bažas raisa arī saņemtā informācija par Ogres puses nolūku aģentūrai piesaistīt vēl arī trešo partneri. Ikšķiles novadam tas nozīmētu vēl mazāku lomu dabas parka attīstības turpmākajā gaitā.


Mūsuprāt nesamērīgi augstas ir arī aģentūras uzturēšanas izmaksas. Katrai pašvaldībai aģentūrā ik gadu ieguldot 150 tūkstošus eiro, vairāk kā trešā daļa no tiem – 112’777,58 eiro – tiek tērēta administratīvās izmaksās. Mūsuprāt, parka teritorijas daļas, kas atrodas Ikšķiles novadā, apsaimniekošanu sekmīgi spētu īstenot Ikšķiles novada pašvaldības struktūrvienības. Šādi ietaupītos līdzekļus lietderīgāk būtu ieguldīt dabas parka infrastruktūras attīstībā. Būtiski parkā attīstīt arī uzņēmējdarbībai nepieciešamo infrastruktūru, nodrošinot elektroenerģijas padevi pie Dubkalnu ūdenskrātuves aktīvās atpūtas laukumiem.


Vēlamies norādīt arī uz pozitīvajiem līdzšinējās Ikšķiles un Ogres novadu pašvaldību sadarbības aspektiem. Ieguldīti lieli līdzekļi apgaismotas slēpošanas trases un citu būtisku infrastruktūras objektu attīstībā. Kopš 2012.gada dabas parkā notikušās pārmaiņas ir apsveicamas. Tomēr gadījumā, ja aģentūra turpinās savu darbu līdzšinējā sastāvā, tai daudz lielāka vērība būs jāpiegriež Ikšķiles novada iedzīvotāju interesēm. Jāveic virkni izmaiņu aģentūras nolikumā.


Noteikti nepieļausim situāciju, kad, Ikšķiles novadam izstājoties no aģentūras, novada nozīmīgā daļā saimniekos kaimiņu pašvaldība. Pašvaldību ieguldītie līdzekļi jāizlieto proporcionāli, līdzvērtīgu finansējuma daļu ieguldot gan Ikšķiles, gan Ogres novadu prioritāšu īstenošanā. Aģentūras lēmumi par lielo investīciju projektu īstenošanu būtu jāapstiprina ar abu pašvaldību deputātu lēmumu un jānodrošina līdzvērtīgas pārtnerattiecības aģentūrā abiem novadiem.


Saskaņā ar spēkā esošo aģentūras nolikumu, aģentūras vadība un līdz ar to izšķirošā balss balsojumos rotācijas kārtībā uz četriem gadiem atvēlēta vienai no pašvaldībām. Ņemot vērā aizvadītajos gados gūto pieredzi, šis termiņš būtu jāsamazina.


Esam par labām un godīgām kaimiņu attiecībām un abu taisnīgu abu novadu sadarbību Zilo kalnu dabas parka apsaimniekošanā! 

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ikskile/42901

2018. gada 10. decembrī, 16:27, Ikšķiles novada jaunumi
Indulis Trapiņš, Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs

Jaunākie komentāri

J • 2019. gada 16. janvārī, 23:11
Gribētos dzirdēt kādi tad ir tie Ikšķiles un kādi Ogres plāni attiecībā uz parku, citādi tāda tukša muldēšana. Administrācijas izmaksas atšifrējiet pa pozīcijām, lai ir skaidrs kas zem tā nosaukuma slēpjas!
Tam loham kas rakstīja Jankam • 2019. gada 16. janvārī, 21:58
Vai tu vispār zini kāds izskatās veselīgs mežs? Tev vienkārši sū..i galvā! Sile liek vaukšķēt, un tu vaukšķi.
Janka • 2018. gada 12. decembrī, 09:40
Laikam jau tad tā ir taisnība, ka ir šādi uzbrukumi. Administratīvās izmaksas ir viens, bet apsaimniekošanas izmaksas ir kas cits. Zem administratīvajām izmaksām nevar pabāzt trases veidošanu, tīrīšanu etc. Viss slēpjas zem vārda administrēšana - procesu kontrole, uzraudzība, plānošana u.t.t. Ja patiešām šāda summa tiek katru gadu maksāta tikai administrēšanai, tad tā ir lieki izmesta nauda vējā. Kāda problēma ir katrai pašvaldībai pie budžeta plānošanas izplānot darbus ar tāmēm uz nākamo gadu attiecībā pret parku, atvēlēt naudu un nākamajā gadā visu ieplānoto izdarīt? Ja nopietni, tad visas šīs aģentūras ir vienkārši lielā krējuma ( naudas ) noslaucējas, kur 60-70% aiziet administrētājiem un tikai 30% reālajam darbam. Tas attiecas ne tikai uz pašvaldībām. Tā ir ar visām valsts līmeņa aģentūrām.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet