Atgriezties pie raksta

Bezmaksas tiešraides koncerts.Latvijas radio koris.Pareizticīgo Ziemassvētki Video

Janvāra otrajā nedēļas nogalē, laikā, kad Pareizticīgā baznīca svin Kristus dzimšanas svētkus, Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" un Latvijas Radio koris aicina baudīt koncertu "Pareizticīgo Ziemassvētki".

Tiešraides koncerts sestdien, 9. janvārī pulksten 19.00 būs skatāms:


Latvijas Reģionu Televīzijas kanālā ReTV,


koncertzāles mājas lapā www.lielaisdzintars.lv,


kā arī "Lielā dzintara" sociālo tīklu Facebook un Youtube kanālos.


Pareizticīgo dziedājumi ir būtiska un gadsimtiem izkopta baznīcas dzīves sastāvdaļa. Dziedājumi tiek atskaņoti vakara dievkalpojumos, liturģijās, kā arī īpašos svētku notikumos. Latvijas Radio kora un diriģenta Sigvarda Kļavas krievu sakrālās mūzikas atskaņojumi allaž aizkustinājuši klausītāju sirdis gan Latvijā, gan pasaulē, izpelnoties slavinošas atsauksmes no tādiem prestižiem izdevumiem kā "Gramophone", "The Guardian" un citiem.


Liepājas koncertprogrammā klausītāji varēs baudīt iespaidīgos un parlaicīgos krievu dižo mūzikas meistaru — Sergeja Rahmaņinova, Georgija Sviridova un Aleksandra Grečaņinova skaņdarbus. Koncertzāles "Lielais dzintars" izcilajā akustikā dvēseliski bagātie dziedājumi izskanēs balsu virtuozu — Latvijas Radio kora, vecticībnieku Tēva Vasīlija un diriģenta Sigvarda Kļavas atskaņojumā.


Koncertu papildinās režisora un videomākslinieka Roberta Rubīna veidots trīsdaļīgs videodarbs, kura radīšanā mākslinieks izmantojis Bizantijas laika ikonas. Video darbs tapis pēc ekspedīcijas uz pareizticīgo baznīcai piederošo Ajonoru jeb Atonas pussalu Grieķijā, kur atrodas vairāk nekā 20 klosteri un dzīvo aptuveni 2000 mūku.


Pareizticīgo lūgšanu programmā skanēs Georgija Sviridova skaņdarbi no cikla "Lūgšanas un dziedājumi". Sviridova mūzika ir dziļa un noslēpumaina pasaule, kas ar 20. gadsimta acīm iemieso slāviskās tradīcijas dziedinošo spēku. Ārzemju kritika par Latvijas Radio kora 2018. gadā ieskaņoto "Lūgšanu un dziedājumu" albumu rakstīja, ka "Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā spējuši atklāt šo skaņdarbu dziļāko jēgu, sapludinot robežu starp liturģiju un personisko pārdzīvojumu. Ceļojums, kurā viņi ar to aizveduši klausītājus, ir apbrīnojams".


Aleksandrs Grečaņinovs bija viens no pēdējiem krievu komponistiem, kurš 20. gadsimtā turpināja nacionālās mūzikas skolas tradīcijas, paliekot uzticīgs saiknei ar tautas kultūru un pareizticīgās baznīcas tradīcijām. Tobrīd tika lauzti šķēpi par jauniem mūzikas estētikas principiem un sākās modernisma slavas gājiens, bet Grečaņinovs cītīgi darināja klasiska skaistuma pielietu kormūziku.


Koncertā Latvijas Radio koris izpildīs daļas no Grečaņinova "Vesperēm". Opuss ir kā slāvu dvēseles un baznīcas mūzikas rezumējumus no krieviskā lepnuma viļņa laika, kas uzplauka 19. gadsimta 80. gados un turpinājās līdz 1917. gada revolūcijas notikumiem. Komponists liturģisko tekstu iemiesojis mūzikā ar cildenu garu un mažora noskaņu pacilājumu.


Dzirdēsim arī Sergeja Rahmaņinova Kora koncertu, kas ir ģeniālā komponista pirmais sakrālās kormūzikas skaņdarbs un ukraiņu dzīvā klasiķa Valentīna Silvestrova mierinošo kora darbu "Klusa nakts". Silvestrovs savā mūzikā uzbur caurspīdīguma un gaismas izjūtu, ko viņš pats dēvē par dvēseles satikšanos ar mūžību.


"Koncertprogrammu kopā savīs tēva Vasīlija krievu vecticībnieku baznīcas dziedājumi, kas parādīs mums seno, arhaisko slāni, no kura šie baznīcas dziedājumi ir vispār izauguši," iepazīstina kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava.


Latvijas Radio koris ir unikāla muzikāla vienība kormūzikas pasaulē — kamerkoris, kurš spēj izcili atskaņot visplašāko repertuāru no senās mūzikas līdz mūsdienu komponistu vissarežģītākajām partitūrām. Latvijas Radio koris ir kā radošā laboratorija, regulāri mudinot komponistus rakstīt opusus, kas pārsniedz klasiskā vokāla arsenālu. Divdesmit gadu laikā Latvijas Radio koris ir radījis jaunu izpratni par kori, kurā katram dalībniekiem ir savs uzdevums un personīgais pienesums. Dziedātāju spēja orientēties dažādu laikmetu, žanru un stilu mūzikā ļauj Latvijas Radio korim uzstāties gan vokāli instrumentālu darbu atskaņojumos un operu izrādēs, gan multimediālos un performanču projektos, gan intīmās a cappella muzikālās sarunās, gan teatrālos uzvedumos, kur kora dziedātāji atklājas kā daudzpusīgi solisti, līdztekus dziedāšanai spēlējot arī instrumentus. Latvijas Radio koris vairākkārt saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu – valsts augstāko apbalvojumu par sasniegumiem profesionālajā mākslā, kā arī Ministru kabineta balvu un citus apbalvojumus.


Piedalās:


Latvijas Radio koris


Priesteris Tēvs Vasīlijs (Vasīlijs Volkovs)


Diriģents Sigvards Kļava


Videomākslinieks:


Roberts Rubīns


Programmā:


Georgija Sviridova, Sergeja Rahmaņinova un Aleksandra Grečaņinova skaņdarbi, kā arī tēva Vasīlija Garīgie dziedājumi.


Koncerts vienā daļā, norises ilgums: aptuveni 1 stunda 


Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ogre/kultura/48862

2021. gada 6. janvārī, 17:16, Kultūra un izglītība
lsm.lv

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet