Atgriezties pie raksta

Jaunogres vidusskola dāvinājumā saņems lietuviešu rakstnieku grāmatas

Noslēdzoties sarežģītajam, ar pandēmijas zīmi apzīmētajam gadam, varam priecāties, ka Latvijas un Lietuvas kaimiņu būšanu un vēlmi iepazīt vienam otru nevar apdraudēt nekādi ierobežojumi.

Šķērsot robežas un pacelties pāri ikdienišķām rūpēm lieliski palīdz grāmatu lasīšana – to jau otro gadu pēc kārtas pierādīja Jaunogres vidusskola, kuru drīz sasniegs lietuviešu bērnu un jaunatnes rakstnieku  grāmatu dāvinājums – tā šogad tiek pagodinātas skolas, kuras 2020. gadā piedalījās starptautiskajā Lietuvas un Latvijas skolu bibliotēku projektā "Baltu literatūras nedēļa".


Pateicoties projekta sponsoru atbalstam, 15 Latvijas skolu bibliotēku krājumus bagātinās grafiskais Jurgas Viles un Linas Itagaki stāsts "Sibīrijas haiku" (2020). Skolas, kurās piedalījās sākumskolu bērni, saņēms vēl rakstnieka Marjus Marcinkeviča pasaku "Svizis" (2019, māksl. Lina Dudaite), bet skolas, kuru aktivitātēs iesaistījās vecāko klašu skolēni – saņems jaunas lietuviešu rakstnieces Kotrīnas Zīles romānu pusaudžiem "Samainītais" (2020). Šīs grāmatas Lietuvā ir pelnījušas dažādas balvas, bet "Svizis" un "Sibīrijas haiku" šogad tika iekļautas arī Latvijas Bērnu, jauniešu, vecāku žūrijā. 


Projekts "Baltu literatūras nedēļa" bija ieplānots 2020. gada marta beigās, taču Covid-19 pandēmijas izraisītu draudu dēļ tika pārcelts uz rudeni. Projekta ideja 2017. gadā radās Lietuvas skolu bibliotekāriem no Jonavas rajona. Tā mērķis – stiprināt skolēnu motivāciju lasīt, iepazīstot radniecīgu tautu – lietuviešu un latviešu – literatūru, valodu, tradicionālo kultūru un vēsturi. Projekts jau pirmajā gadā guva lielu atzinību – katru gadu tā dalībnieku skaits pieaug un katru reizi pārsteidz ar bibliotekāru un pedagogu radošām idejām, skolēnu talantiem un ieinteresētību. 


Šogad projektā piedalījās 49 mācību iestādes. Latvijā par lietuviešu literatūru interesējās Daugavpilī, Riebiņos, Viesītē, Misā, Jelgavā, Kalētos, Saldū, kā arī Rīgā, Jūrmalā, Ogrē, Aizkrauklē, Salacgrīvā, Garkalnes un Iecavas novadu skolās. Projekta pasākumos skanēja kaimiņtautas valoda, dziesmas, tika lasīta un prezentēta pazīstamu rakstnieku daiļrade, organizētas radošās darbnīcas, filmu skates, rīkotas zīmējumu, grāmatu izstādes, viktorīnas. Lietuvā Jonavas rajona skolas pārsteidza ar latviešu literatūras lasīšanas maratonu, kurā piedalījās 11 skolas un gandrīz 1000 skolēnu un skolotāju. Projekta laikā gan Lietuvas, gan Latvijas skolās tika stāstīti ceļojumu iespaidi, skol­ēni interesējās par kaimiņtautas pārstāvjiem savā skolā vai pilsētā, pētīja ģeogrāfiju, kulināriju, tūrisma objektus, bet ar saviem darbiem un atradumiem dalījās projekta Facebook grupā. 


Baltu literatūras nedēļas laikā Jaunogres vidusskolas skolotāju Lauras Lārmanes, Gitas Maņkovas un Ivetas Strodes vadībā skolēni papildināja savas zināšanas par Lietuvu, tās kultūru, lasīja lietuviešu tautas pasakas, lietuviešu pasaku "Egle zalkšu karaliene" salīdzināja ar latviešu tautas pasaku "Zalkša līgava", veidoja komiksu, klausījās lietuviešu mūziku, skatījās animācijas filmu, diskutēja par kaimiņvalstu kopīgajām un atšķirīgajām iezīmēm. 


Baltu literatūras nedēļa visiem dalībniekiem sagādāja labas emocijas, iespaidus un atklājumus, tāpēc projekta organizatori cer, ka projekts veiksmīgi turpināsies arī turpmāk, iesaistot ne tikai jaunas skolas, bet arī rakstniekus un tulkotājus, kā arī jaunus partnerus un atbalstītājus. 2021. gadā projekta dalībniekiem no Latvijas vērtīgas lietuviešu autoru grāmatas jau gatavojas dāvināt Lietuvas Republikas vēstniecība. 


Projekta iniciators ir Jonavas rajona Žeimju skola-daudzfunkciju centrs.


Informāciju sagatavoja projekta koordinatore Kristina Vaisvalavičiene

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ogre/kultura/48691

2020. gada 14. decembrī, 14:49, Kultūra un izglītība
ogresnovads.lv

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet