
Piemājas zāliens - kā to kopt, lai tas vienmēr būtu skaists?
Privātmāju lepnums un lolojums visbiežāk ir skaists, zaļš zāliens, pa kuru var staigāt basām kājām un priecēt acis par dārza ainavu. Lai zāliens izskatītos kā sapņu mājām, tas prasa ne tikai kārtīgu augsnes sagatavošanu, bet arī regulāru kopšanu. To, kā vislabāk to kopt un kas būtu jāņem vērā, lai Jums būtu visskaistākais zāliens - lasiet šajā rakstā!
Zāliena sagatavošana
Lai radītu skaistu mauriņu, vispirms izlīdziniet dārzā zemi ar minerāliem bagātu melnzemi plānotajā zāliena zonā. Pavasarī iesējiet zāliena sēklas, kas vienmērīgi uzsāks savu augšanas procesu. Pirms sēšanas izvērtējiet, kādi ir laikapstākļi, jo, ja zāliens tiek iesēts pārāk agri un uznāk salna, tad var gadīties, ka augsne nav uzsilusi un pats gaiss ir par aukstu, attiecīgi ietekmējot zāliena izdīgšanu. Skaista zāliena iekopšana prasa ne vien fizisku darbu, bet arīzināšanas.
Būtiski ir arī izvērtēt dārza teritoriju, vai tajā nemājo kurmji un vai nav kādi lieki celmi.
Zāliena kopšana
Lai zāliens būtu auglīgs, zaļš, tas regulāri ir jālaista, it īpaši sausā un saulainā laikā. Zālienu iesaka laistīt un pļaut agri no rītiem vai vakaros, kad saule vairs nav karsta, tādējādi nededzinot zāli - mitrums un saules stari var padarīt zāli brūnu vai izdedzināt vienmērīgā zālienā caurumus.
Pļaujot zālienu vakarpusē, Jūs mazāk ietekmēsiet zāles saknes, kuras strauji var izžūt. Zālienam pēc pļaušanas vēlams ir būt aptuveni 12 stundas ēnā, lai atkoptos pirms jaunas dienas ar tiešajiem saules stariem.
Laistot zālienu, dariet to rūpīgi un vienmērīgi, vislabāk, ja zāliena augsne tiek mitrināta vismaz 15 centimetru dziļumā.
Kas attiecas uz pļaušanu - nevajadzētu zālienu pļaut zemāk par pieciem centimetriem, un vērtīgi ir pļaut regulāri, lai zāliens veicinātu pats savu sakņu sistēmu attīstību un veidotu auglīgāku augsni.
Papildu ieteikumi kopšanā
Zālienu ieteicams arī regulāri mēslot un regulēt tā pH līmeni. Labs pH līmenis ir 6,5. Zāle ir "slāpekļa ēdājs" un savu slāpekļa devu saņem no gaisa. Rudenī un pavasarī zāle ir jāpabaro kārtīgi ar mēslojumu, vasarā ar to gan ir jābūt piesardzīgiem, jo mēslošanas process pabaro vienlaikus arī nezāles.
Zāliena pļaušanas tehnika
Zālienu var pļaut ar dažādu tehniku - zāles pļāvēji pašgājēji, zāles pļāvēji roboti vai pat elektriskie pļāvēji. Katra paša gaume un iespējas ir iegādāties tieši tādu zāles pļāvēju, kāds viņa mājām ir piemērotākais.
Svarīgi ir ņemt vērā arī regulāru zāles pļaušanas tehnikas kopšanu, jo tādējādi ne tikai nebojāsiet savu zālienu, bet arī ilgāk varēsiet izmantot šo tehniku. Regulāri pārbaudiet zāles pļāvēja asmeņus, lai zāle tiktu nogriezta vienmērīgi un tā netiktu plūkāta, kā arī nepadarītu zāles stiebrus baltus.
Mūsdienu top tehnika zāles pļaušanai ir robotizētais zāles pļāvējs, ar tādu Jums nav jātērē paša laiks zāles pļaušanai, turklāt zāles pļāvējs robots tiks galā gan ar nelīdzenu reljefu, gan apbrauks apkārt Jūsu puķu dobēm.
Zāles pļaušanas roboti ir arī aizsargājami. Ja kāds zaglis centīsies to nozagt, tam ieslēgsies skaņas signalizācija, tieši tāpat kā automašīnām. Citi roboti ir papildu aprīkoti ar GPS navigācijas sistēmu un PIN kodu, tādējādi pat, ja kāds to nozagtu, robots nedarbotos, bet saimnieks saņems robota atrašanās vietas koordinātes, lai varētu zagto lietu atrast ar policijas palīdzību.
Zāles pļāvēji roboti pieejami interneta veikalā 220.lv plašā izvēlē un par labām cenām.
2020. gada 22. jūlijā, 16:51, Reklāmraksti
Ogrenet