
Kas ir zobu silanti un kādam nolūkam tos pielieto?
Zobi cilvēkam parādās pirmajos dzīves mēnešos, tomēr ar vecumu vairums cilvēku ar tiem diezgan nopietni mokās.
Tam ir vairāki iemesli, tajā skaitā vairums maldīgu uzskatu, kā arī elementāra vieglprātība, kas spēj pārvērst vizīti pie zobārsta īstā pārbaudījumā. Taču mūsdienu tehnoloģijas un materiāli, kas pieejami Latvijas iedzīvotājiem, ļauj ikvienam būt veselam un ar skaistiem zobiem.
Mutes dobumā vairumam slimību ir hronisks raksturs, un sāpes parādās tikai pie saasinājumiem. Visizplatītākā slimība – kariess – sākas no balta plankuma, kas pakāpeniski pigmentējas. Lai novērstu kariesa veidošanos, stomatologs var apstrādāt kariesa plankumu ar fluoru saturošu laku un iemācīt pareizi tīrīt zobus.
Reizēm zobs sāk pakāpeniski noārdīties, un parasti cilvēks to nejūt, jo caurums zobā sāk veidoties uz aizmugurējo zobu kakliņa daļas vai uz zoba virsmas, kas kontaktējas ar otru zobu. Barība šeit praktiski nenonāk, tāpēc sāpju sajūta var arī nebūt. Veicot profilaktisku apskati, stomatologs to ieraudzīs un veiks mūsdienīgu ārstēšanu.
Ir pasākumi, kuri var palīdzēt aizkavēt zobu kariesa rašanos un viens no tiem ir silantu uzklāšana uz zobiem. Silants ir īpašs, sveķiem līdzīgs materiāls, ar kuru pārklāj zobu kožamās virsmas, lai pasargātu zobus no kariesa. Silanti ir efektīvs līdzeklis zobu bedrīšu un rieviņu kariozo bojājumu profilaksē gan piena, gan patstāvīgiem zobiem. Tomēr silantus nedrīkst likt gadījumā, ja ir jau sācies zoba kariess – tas ir jāveic kā profilaktisks pasākums.
Silantus aplicē uz zoba kožamās virsmas, kur tas iekļūst dziļās rieviņās un aizpilda tās vietas, kuras nevar iztīrīt ar zobu birsti. Rieviņas un bedrītes zobā ir kā rezervuārs dažādām kariesu izraisošām baktērijām: noslēdzot šīs vietas ar silantu, samazinās kariesa attīstīšanās risks. Zobu silants rada tādu kā barjeru starp zobu un nelabvēlīgu vidi. Svarīgs ir sagatavošanās process, kas prasa no gados jaunākajiem bērniem pacietību, jo ir ļoti svarīgi zobu, kuram tiks uzklāts silants, izolēt no siekalām. Silantu uzklāj uz zoba un sacietina ar speciālas lampas palīdzību.
Zobam, uz kura plāno likt silantu, jābūt pilnībā izšķīlušam un veselam. Silantus neliek arī uz zoba, kurš iepriekš jau bijis salabots (uz kožamās virsmas jau ir plombe). Silantus visbiežāk liek bērniem. Vispiemērotākais laiks silantu aplicēšanai uz piena zobiem ir 3–4 gadu vecumā, 6–7 gadus vecumā uz pirmajiem molāriem (lielajiem dzerokļiem), 11–13 gadu vecumā uz otrajiem molāriem un premolāriem. Arī pieaugušiem var likt silantus, ja viņiem ir augsts kariesa risks, paaugstināts cukura lietošanas biežums, sausa mute no zāļu lietošanas vai staru terapijas. Silanti var būt caurspīdīgi, balti un krāsaini. Krāsainos silantus ir vieglāk kontrolēt, un paši vecāki var laicīgi ievērot izmaiņas, gadījumā, ja pārklājums pazudis. Caurspīdīgie silanti uz zobiem nav redzami. Silanti turas uz zobiem no gada līdz pat desmit gadiem, bet tas ir atkarīgs no katra pacienta sakodiena, zobu higiēnas un arī no uztura.
Silantu aplicēšana ir rūpīgs un uzmanīgs process. Vispirms tiek izvēlēts zobs, kuram tiks uzlikts silants. Pirms silanta uzlikšanas zoba virsmai jābūt pilnībā tīrai. Šim nolūkam ar pulējamo pastu zobs tiek notīrīts no aplikuma, tad noskalots ar ūdeni. Zoba virsmai jābūt sausai, jo silants ir hidrofobisks. Sausas vides nodrošināšanai tiek izmantoti lignīna rullīši vai koferdams. Zobs dažas sekundes tiek apstrādāts ar fosforskābi, tādejādi palielinot virsmas laukumu. Tad seko rūpīga zoba virsmas skalošana ar ūdeni un žāvēšana ar gaisu. Silants tiek uzklāts zoba bedrītēs un rieviņās. Lai silants sacietētu, ir nepieciešams 20 sekundes to nogaismot ar speciālu lampu. Pēc polimerizācijas jāpārbauda silants sakodienā, lai tas netraucētu.
Rūpīgi sekojot savai mutes veselībai un ievērojot ikdienas higiēnas paradumus, silanti var kalpot gadiem ilgi, bez atkārtotas aplicēšanas. Nedrīkst aizmirst par regulāru zobārsta apmeklējumu, tādejādi regulāri novērojot silantu stāvokli.
Silantu uzklāšana neatbrīvo ne bērnu, ne pieaugušo no rūpīgas zobu tīrīšanas 2 reizes dienā.
Silantu stāvoklis ir jākontrolē, apmeklējot zobu higiēnistu vai zobārstu 2 reizes gadā. Svarīgi ir atgādināt bērniem par pareizu un regulāru mutes un zobu kopšanu arī ikdienā un ar savu rīcību būt par labu paraugu bērnam, jo agrīnā vecumā bērni atdarina vecāku darbības un paradumus.
2016. gada 20. aprīlī, 14:24, Reklāmraksti
Ogrenet
Jaunākie komentāri
Cik tas maksā? Kāds zin ?