
Latvijā sākusies gripas epidēmija. Kas notiek Ogrē?
Šonedēļ Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņoja par gripas epidēmijas sākumu Latvijā. Kas ar gripu notiek Ogrē?
"Katra iestāde lemj atsevišķi, atkarībā no situācijas, slimnieku skaita. Gripas epidēmija liecina par kopējo gripas izplatību visā valstī," tā uz portāla OgreNet.lv jautājumu par ierobežojumiem pacientu apmeklēšanā slimnīcās atbild Anete Jansone, SPKC Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.
Savukārt Ilze Trukšāne, SIA "Ogres rajona slimnīca" vadītāja veselības aprūpes statistikas jomā, dara zināmu, ka SIA "Ogres rajona slimnīca" gripas karantīna tiks izsludināta nākošās nedēļas laikā, nosakot ierobežojumus pacientu apmeklēšanai slimnīcā.
SPKC gripas un augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati rāda, ka gripas gadījumu skaits četrās Latvijas pilsētās – Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā un Rīgā pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Šo ciparu dēļ arī izziņots gripas epidēmijas sākums.
Ogre ir starp Jēkabpili un Rīgu, daudzi iedzīvotāji ikdienā mēro ceļu uz galvaspilsētu, tā ka gripas vīrusa nonākšana ogrēniešu elpceļos un mājokļos ir tikai laika jautājums.
Gripas klīniskajās izpausmēs būtisku jaunumu nav. Slimības simptomi atkārtojas gadu no gada: pēkšņs sākums, drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos – “kaulu laušana”, sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs. Maziem bērniem var būt arī vemšana un caureja.
Iedzīvotājiem jāzina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro.
SPKC speciālisti atgādina, ka gripas vīruss izplatās ar sīkiem pilieniem, ja gripas slimnieks runā, šķauda, klepo. Šo vīrusu var pārnest arī ar rokām un priekšmetiem, ja uz tiem ir elpceļu izdalījumi.
Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku. Pieaugušais gripas slimnieks vidēji infekciozs ir 5 dienas, bet bērns – 7 dienas, tāpēc slimības laikā jāizvairās no publisku vietu apmeklēšanas. Ieteicams ievērot mājas režīmu.
Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu, jāievēro daži vienkārši noteikumi. Tie gan negarantēs 100% drošību, tomēr saslimšanas iespējas būs mazākas, ja ģērbsieties atbilstoši laika apstākļiem, pēc iespējas retāk apmeklēsiet vietas, kur uzturas daudz cilvēku, vēdināsiet telpas un mitrināsiet iekštelpu gaisu, bieži uzkopjot telpas. Tāpat noderēs padoms rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā un izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām.
Higiēnas un gripas profilakses iemaņas jāmāca arī bērniem – mazgāt rokas, pareizi lietot kabatlakatiņu. Pareizāk būtu auduma kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamas salvetes, kuras pēc lietošanas jāizmet un jānomazgā rokas.
2017. gada 18. janvārī, 16:47, Policija, VUGD, slimnīca
Ogrenet