Atgriezties pie raksta

Ogres slimnīcā ērču sezona ir atklāta

Šajā sezonā ar lūgumu noņemt piesūkušos ērci Ogres slimnīcas Uzņemšanas nodaļā pacienti vērsušies jau no marta vidus, informē Evita Līva, SIA "Ogres rajona slimnīca" veselības aprūpes vadības un ģimenes ārste.

E.Līva aicina iedzīvotājus ievērot profilaktiskos pasākumus – pareizu apģērba izvēli, dodoties brīvā dabā, pēc pastaigām pārbaudīt, vai nav ērces uz apģērba vai ādas.  Ja tomēr piesūkusies ērce, tad tā būtu jānoņem uzmanīgi pēc iespējas ātrāk, nesaspiežot ērces  ķermeni.  Būtisks profilaktisks pasākums ir vakcinācija pret ērču encefalītu, bet jāatceras, ka Laimas slimībai (Laimas boreliozei) vakcīnas nav.


Svarīgākie simptomi, kuriem jāpievērš uzmanība 1 – 3 nedēļas pēc tam, kad noņemta piesūkusies ērce, ir:  paaugstināta temperatūra vai drudzis, stipras galvassāpes vai reibonis, sprandas stīvums, slikta dūša, ādas apsārtums (eritrēma), muskuļu vai locītavu sāpes. Parādoties kādam no šiem simptomiem, būtu pēc iespējas ātrāk jādodas pie ārsta, lai precizētu diagnozi un, nepieciešamības gadījumā, saņemtu terapiju.


Ērču sezona atklāta arī Jumpravā 
Alīna Ancāne, ārsta palīgs Guntas Tīcmanes ģimenes ārsta praksē, teic, ka ērču sezona Jumpravā šogad jau ir atklāta. Vakar ērce noņemta 2006.gadā dzimušam bērnam. Parasti tajos mēnešos, kad ērces ir aktīvas, pie medicīnas darbiniekiem ar lūgumu tikt no tām vaļā ik nedēļu šeit vēršas vairāki cilvēki – pārsvarā – pieaugušie. 


Jumpravas pagasts nav iekļauts to 26 pagastu vidū, kuros pret ērču encefalītu  valsts apmaksā bērnu no viena gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai vakcinēšanu, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Šajā sarakstā nav arī neviena cita pagasta no Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novadiem.


Jo siltāks pavasaris, jo vairāk ērču
"Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aicina ikvienu, kurš uzturas brīvā dabā būt piesardzīgiem, jo novērojumi liecina, ka sācies ērču aktivitātes pieaugums. Paaugstinoties gaisa temperatūrai, ērču daudzums dabā strauji pieaug," norāda Ilze Arāja, SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja.


"Ērču monitoringa vietās Rīgas un Latgales reģionā to aktivitāte, salīdzinot ar novēroto iepriekšējā gada pavasarī, pieaugusi aptuveni 2 reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 53 ērcēm uz vienu kilometru. Iesākusies arī nepieaugušo ērču aktivitāte, kuras ir grūti pamanāmas to niecīgā izmēra dēļ (ap 2 mm), tomēr tās arī var pārnest infekcijas slimību ierosinātājus."


Par ērcēm jādomā pirms pastaigas dabā
Nebūs par lieku pirms došanās dabā vēlreiz pārlasīt SPKC epidemiologu ieteikumus, jo ērces var būt līdzdalīgas ne tikai, saslimdināšanā ar ērču encefalītu, tāpat var inficēties ar Laimas boreliozi jeb Laimas slimību un ērlihiozi.


Apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā (garākā zālē, arī augstāk), tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba.


Ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt.


Kā papildus līdzekli vēlams izmantot arī repelentus (kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus) ērču atbaidīšanai, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots.


Pārnākot mājās no pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar saplūktām puķēm un zariem.


SPKC dati liecina, ka 2014. un 2015.gadā Latvijā novērota salīdzinoši zema saslimstība ar ērču encefalītu - attiecīgi 173 un 169 saslimšanas gadījumi. Nav reģistrēti arī letālie gadījumi. Salīdzinājumā – 2011.gadā tika reģistrēti 494 ērču encefalīta gadījumi.


2015.gadā reģistrēti 495 Laimas slimības gadījumi un 41 reize, kad diagnosticēta ērlihioze.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/policija/35189

2016. gada 6. aprīlī, 08:39, Policija, VUGD, slimnīca
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet