
Bērnu kardiologs tagad ir arī Ogrē (precizēts)
Sirds ir viens no svarīgākajiem cilvēka orgāniem, tāpēc prieks, ka Ogres slimnīcas Ambulatorajai nodaļai izdevies piesaistīt bērnu kardioloģi Vitu Knaueri - daktere savulaik strādājusi arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Pacientus viņa sāks pieņemt jau nākošnedēļ.
Kopš zināma laika Latvijā ir problēmas ar veselības aprūpes speciālistiem. Bērnu kardiologs arī pieder pie retajām profesijām, jo speciālistu nav daudz.
Kā portālam Ogrenet dara zināmu Agita Antonāne, Veselības ministrijas Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļas preses sekretāre: "Uz 2016.gada 1.janvāri, kad dati apkopoti, Latvijā ir reģistrēti 9 sertificēti bērnu kardiologi, no kuriem 5 praktizē pamatdarbā."
Iesākumā – reizi nedēļā – piektdienās
SIA "Ogres rajona slimnīca" valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs ir priecīgs un cerību pilns, ka arī šajā jomā Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novadu iedzīvotājiem izdevies palīdzēt ar speciālistes esamību.
"Vēlme pēc bērnu kardiologa – tas ir iedzīvotāju priekšlikums," atklāj D.Širovs. "Pakalpojumu var sniegt, ja ir ārsti. Ja ārstu nav, tad nevar."
Būtiska nozīme veselības aprūpes esošajā modelī ir arī tam, vai konkrētajam pakalpojuma sniedzējam valsts ir iedalījusi kvotas un cik daudz to ir.
Evita Līva, SIA "Ogres rajona slimnīca" veselības aprūpes vadības un ģimenes ārste, informē, ka pagaidām bērnu kardioloģe Vita Knauere pacientus pieņems vienu reizi nedēļā – piektdienās no pulksten 10.00 līdz 15.00. Plānots, ka no pulksten 10.00 līdz pulksten 13.00 daktere pacientiem veiks ehokardiogrāfijas izmeklējumus valsts piešķirtās kvotas ietvaros, pārējais laiks atvēlēts izmeklējumiem par maksu un maksas konsultācijām.
"Atkarībā no iedzīvotāju atsaucības un apmeklējumu skaita, skatīsimies, vai dakterei braukt uz šejieni nevajadzēs divreiz nedēļā," stāsta E.Līva.
Kam vajadzīga un kam vēlama kardiologa konsultācija?
Vita Knauere norāda, ka bērnu kardiologa konsultācija nepieciešama, ja ir aizdomas par iedzimtu sirdskaiti. Tad speciālists mazuli apskata tuvākajā laikā pēc bērna dzimšanas.
"Vēlāka vecuma bērni pie bērnu kardiologa nonāk sakarā ar to, ka ģimenes ārsts ir izklausījis troksni [sirdī]. Tas ir viens no raksturīgākajiem momentiem, kādēļ tiek sūtīts pie bērnu kardiologa tālākai izmeklēšanai un iespējamai diagnozes precizēšanai," atklāj speciāliste.
Ir vesela virkne slimību, pēc kurām būtu vēlams pārbaudīt, vai nav bojāta kāda no sirds daļām, vai nav sirds ritma traucējumu vai citu noviržu no normas. Vairāk profilaktiska rakstura pārbaudes jāveic sportistiem, lai izlemtu, cik lielu slodzi drīkstētu pieļaut konkrētam cilvēkam konkrētā sporta veidā.
Par pakalpojumu kvotām un izmaksām
Ja ehokardiogrāfijas izmeklējumu veic valsts piešķirtās kvotas ietvaros bērnam, pacientam nav jāmaksā nekas. Bērnam nav arī pacienta iemaksas. Ja valsts kvotas nav vai arī nav vēlēšanās un nav nepieciešamības uz to gaidīt, pakalpojumi Ogrē būs pieejami par maksu – 30 €.
Bērnu kardiologa konsultācija Ogres slimnīcas Ambulatorajā nodaļā maksās 25 €.
Pieteikties uz bērnu kardiologa konsultāciju un uz ehokardiogrāfiju SIA “Ogres rajona slimnīca” Ambulatorajā nodaļā var pa tālruņiem: 20390088, 22310225 vai 22307203.
Iedzīvotāju ērtībai radīta iespēja pieteikties uz izmeklējumiem un pie speciālistiem arī elektroniski SIA "Ogres rajona slimnīca" mājaslapā www.ogresslimnica.lv Atverot sadaļu PIETEIKTIES VIZĪTEI, jāatbild uz trim jautājumiem – vārds un uzvārds, telefona numurs un nepieciešamais speciālists vai izmeklējums.
Reģistratūras darbinieki sniegs atbildi tajā pat dienā, ja e-pasts saņemts līdz pulksten 15.00, vai tuvākajā darba dienā, ja e-pasta vēstule pienākusi pēc pulksten 15.00, pēc darba laika beigām vai brīvdienā.
Kā situāciju bērnu kardioloģijā redz BKUS?
Lai apzinātu situāciju, kāda tā republikā ir bērnu kardioloģijas jomā, portāls Ogrenet uzdeva virkni jautājumu BKUS speciālistiem: Cik gara rinda ir pie bērnu kardiologa ar ģimenes ārsta nosūtījumu BKUS? Un cik ilgi jāgaida rindā uz pašiem izmeklējumiem, piemēram, ehokardiogrāfiju? Kā ir, ja pacients maksā pats – tajā pat dienā tiek klāt? Vai ir kādi ieteikumi bērnu vecākiem un ģimenes ārstiem? Piemēram, neuzticas speciālista slēdzienam, veic nevajadzīgus izmeklējumus, neierodas uz pieteikto izmeklējumu u.tml.
Atbildi sagatavojusi Daiga Rauba, BKUS Komunikāciju un mārketinga daļas komunikāciju speciāliste. Un tā ir šāda: "Rinda pie kardiologa ar ģimenes ārsta nosūtījumu šobrīd ir 76 dienas. Ehokardiogrāfija ir daļa no konsultācijas. Var pierakstīties arī atsevišķi uz ehokardiogrāfiju, tad būs jāgaida rindā 84 dienas. Maksas konsultāciju iespējams saņemt pēc nedēļas, un arī tās laikā tiek veikta ehokardiogrāfija.
Kardioloģijā Latvijā ir novērojama tendence, ka no vidēji 6000 pacientiem, kas vērsās pie BKUS kardiologiem, divām piektdaļām netika konstatētas nekāda veida saslimšanas. Šāda situācija Eiropas slimnīcās nav ierasta, jo pirms nosūtījuma izrakstīšanas pie slimnīcas speciālista pacientam jau veikta detalizēta izmeklēšana. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai ģimenes ārsts uz konsultāciju pie kardiologa bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nosūtītu tad, ja līdzšinējā izmeklēšana konsultācijas nepieciešamību ir apstiprinājusi.
Gadījumos, kad ģimenes ārstam vai ārstam kādā citā ārstniecības iestādē ir aizdomas par nopietnu sirds patoloģiju bērnam, ārsts vēršas pie dežurējošā bērnu kardiologa telefoniski, un pacientam tiek nodrošināta neatliekama konsultācija un nepieciešamības gadījumā stacionāšana, negaidot šajā rindā (tā saucamais "zaļais koridors").
Pacientiem ar pēkšņu saslimšanu vai akūtu pasliktināšanos arī nav nepieciešams pieteikties šajā plānveida gaidīšanas rindā – viņi tiek nogādāti neatliekamās palīdzības nodaļā, kur viņus izmeklē pediatrs un nepieciešamības gadījumā neatliekamu konsultāciju sniedz bērnu kardiologs.
Ambulatorās pieņemšanas plānveida rinda ir paredzēta pacientu ar zināmu patoloģiju kontrolei dinamikā, terapijas korekcijai, novērošanai pēc operācijas, kā arī gadījumos, kad ir aizdomas par kādu patoloģiju, bet netiek novērota izteikta sirds mazspēja vai dzīvībai bīstami sirds ritma traucējumi.
Šobrīd strādājam pie uzlabojumiem slimnīcas rindas plānošanā, lai sadalītu pacientu plūsmu, rezervējot vietu gan hroniskajiem pacientiem, gan tiem, kuriem konsultācija nepieciešama akūti. Jāteic, ka speciālistu pieejamību traucē arī fakts, ka pietiekoši liels skaits – līdz pat 25% uz izmeklējumiem neierodas. Tāpēc mēs ļoti aicinām – ja sūdzības vairs nav un speciālista konsultācija vairs nav nepieciešama, lūdzu, atsakiet vizīti!"
2016. gada 8. martā, 14:38, Policija, VUGD, slimnīca
Ogrenet