Atgriezties pie raksta

Smēķētāju un nesmēķētāju intereses krustojas... gaisā Foto

Smēķētāju vēlme apmierināt sava prāta un ķermeņa vajadzības vajadzības pēc sajūtām, ko dod smēķēšana, ir pretēja nesmēķētāju interesēm – elpot gaisu, kas brīvs no tabakas dūmiem.

Spēkā esošajā likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" teikts, ka aizliegts smēķēt ārstniecības iestāžu, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju telpās un šo iestāžu lietošanā esošajās teritorijās, izņemot telpas vai vietas, kas speciāli ierādītas smēķēšanai.


Likums ļauj ņemt vērā pacientu vai iemītnieku fiziskās un garīgās veselības stāvokli, iestādes iekšējās kārtības noteikumos paredzot iespēju šo iestāžu pacientiem vai institūciju iemītniekiem smēķēt arī ārpus telpām, kas speciāli ierādītas smēķēšanai.


Dūmu detektori brīdina par smēķēšanu slimnīcā
SIA "Ogres rajona slimnīca" galvenā medicīnas māsa Sandra Žaunerčika norāda, ka slimnīcā likuma prasības tiek pildītas un smēķētājiem ir ierādīta speciāla vieta, kur to drīkst darīt. Zālājā ir stabiņš ar norādi "Atļauts smēķēt", soliņi, gaumīgi apstādījumi un atkritumu urna, kur izmest izsmēķus. Likuma prasības ir ievērotas arī attāluma ziņā no ieejas durvīm – ne tuvāk par 10 metriem!


Ja vēja virziens ir tāds, ka smēķu dūmus pūš ārstniecības iestādes pirmajā stāvā izvietotajos kabinetos caur pavērto logu, logs jāaizver! Protams, var lūgt smēķētāju pārvietoties kādu gabaliņu nostāk, bet šo lūgumu drīkst arī nepildīt.


"Pašā slimnīcā smēķēt noteikti nedrīkst!" brīdina S.Žaunerčika. "Mums ir dūmu detektori. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki vēlējušies to darīt. Signalizācija uzreiz darbojas, un mēs vēršamies pie noteikumu pārkāpējiem."


Ja slimnīcas iekšējās kārtības noteikumi tiek pārkāpti vairākas reizes, pacients riskē tikt izrakstīts no slimnīcas.


Viedokļi par smēķētājiem atšķiras
Portāls Ogrenet uzrunāja Ogres slimnīcas dažādu nodaļu apmeklētājus, jautājot viņu viedokli attiecībā uz smēķēšanu 10 metrus no ārstniecības iestādes durvīm.


Inguna no Ikšķiles teic:"Es tiešām nepievēršu tam uzmanību, jo man galvā ir citas domas. Es to pat neesmu pamanījusi.'
Genādijs no Tīnūžiem, kurš pats nesmēķējot, apgalvo, ka sastapt kādu smēķētāju pie ieejas slimnīcā pēdējā laikā neesot gadījies.


"Man traucē! Man nepatīk tie dūmi!" izsaucas ogrēnietis Krišjānis, piebilstot, ka nekādās darīšanās ar smēķētājiem uz ielas negribot iesaistīties, tāpēc savu nepatiku skaļi neesot paudis. Skolasbiedri, kas atļaujas uzvilkt pa dūmam, no zēna gan esot dzirdējuši, piemēram, šādu tekstu: "Beidziet! Jūs neesat pilngadīgi."


Rosina uzbūvēt atsevišķas nojumes
Ogrēniete Laima savam tuviniekam uz ārstniecības iestādi atnākusi līdzi kopā ar Berimoru, un nu abi gaida ārpusē. Berimors – kā jau suns – ir atklāts un savas emocijas neslēpj. Ja netālu kāds smēķē, tad dzīvnieks šķauda, ja tuvumā parādās alkohola reibumā esoša persona – savu nepatiku pauž ar riešanu – stāsta saimniece.


Suntažnieks Pēteris uzskata, ka vieta smēķēšanai – pīpētava – jāizveido tā patālāk no slimnīcas ieejas. "Tur lejā," viņš ar roku norāda virzienu uz agrākās poliklīnikas ēkas pusi. Viņa ierosinājums ir, ka nebūtu slikti, ja slimnīcas teritorijā parādītos atsevišķas nojumes – varbūt pat iestiklotas – smēķētājiem un nesmēķētājiem, kur pacientiem pasēdēt arī tad, ja ārā līst vai snieg.


Pēteris ir smēķētājs, bet nesmēķējot arī atļautajos 10 metros, jo nevēloties radīt nekādu kaitējumu grūtniecēm vai jaunajām māmiņām, kas ar mazuli nāk pie dakteriem. Tā kā pagājušā nedēļā no Dzemdību nodaļas mājās atvesta meitiņa, nopietni tiekot domāts par smēķēšanas atmešanu vispār.


Nesmēķē, ja blakus nesmēķētājs
Ogrēnietis Valentīns cenšas respektēt tos, kuri nesmēķē un vismaz slēgtās telpās nesmēķēt, ja klāt ir kaut viens nesmēķētājs. Pats dažādos dzīves posmos bijis gan smēķētājs, gan nesmēķētājs, tāpēc lieliski saprot, kā vieni un kā otri jūtas.


Smēķēšana nav lēts "prieks", atklāj Romāns no Ogres, piebilstot, ka mēnesī tam savulaik izdots pat 150 €. Viņš smēķējot no 12 gadu vecuma un stingri nolēmis pakāpeniski smēķēšanu atmest, jo tā ir organisma indēšana. Ar gribasspēku un motivāciju tas esot iespējams, jo nu jau ticis līdz 3 cigaretēm dienā. "Tiem "šamaņiem" es neticu," nosmej sarunu biedrs par dažādu speciālistu piedāvājumiem palīdzēt atmest smēķēšanu.


Smēķētājs kļūst par nastu
"Smēķēsana nodara lielu postu,' skaidro SIA "Ogres rajona slimnīca" Ambulatorās nodaļas ftiziopnemonoloģe Ināra Sīka. 


"Izveidojas hroniska obstruktīva plaušu saslimšana. Pasliktinās dzīves kvalitāte: elpas trūkums, apgrūtināta sava un apkārtējo cilvēku dzīve. Smēķētājs kļūst par nastu saviem piederīgajiem."

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/policija/32466

2015. gada 10. jūnijā, 15:29, Policija, VUGD, slimnīca
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Poliklīnikas klients • 2015. gada 13. jūnijā, 21:37
Pie ieejas poliklīnikā ir ATĻAUTS smēķēt,tas ir nonsenss.Tu nāc pie ārsta ar savu problēmu,sāpi,bet te pie durvīm sasēduši vesela rinda slimnieku un ļuļķē uz vella paraušanu.Vai tiešām nevar viņiem ierādīt citur vietu,lai taču pie galvenās ieejas vismaz nesmird.
slimnieks • 2015. gada 10. jūnijā, 19:54
Kurš vispār izdomāja, ka slimnīcas teritorijā atļauts smēķēt? un pie pašas ieejas.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet