Atgriezties pie raksta

Divām teātra "Ārpus robežām" aktrisēm piepildās sapnis par Džuljetas lomu Foto

23.jūlijā Ogres novada Sociālā dienesta zālē pirmizrādi piedzīvoja Viljama Šekspīra traģēdija "Romeo un Džuljeta" teātra "Ārpus robežām" iestudējumā. Teātrī "Ārpus robežām" spēlē Dienas centra "Saime" apmeklētāji, kā arī brīvprātīgie jaunieši.

"Luga "Romeo un Džuljeta" ir rādīta uz daudzām skatuvēm, bet šī ir mūsu interpretācija,  jo cilvēki ar īpašām vajadzībām arī vēlas būt atzīti un mīlēti. Protams, ģimenes un atbalstītāji, kas atrodas blakus ikdienā, viņus mīl ar beznosacījumu mīlestību. Bet sabiedrībā tik ātri tas nenotiek," atzīst Z.Vītola. "Ja esam atnākuši šajā pasaulē, mēs gribam mīlēt un gribam, lai mūs mīl."


Šī izrāde ir īpaša arī ar to, ka tajā vienā izrādē ir divās Džuljetas lomas atveidotājas. "Kad, sākot iestudēt izrādi, jautāju, kura grib spēlēt Džuljetu, pieteicās gan Inese, gan Žanna. Ja grib, kā var nespēlēt? Tāpēc mums ir divas Džuljetas un divi Romeo. Vienā pārī spēlē Žanna Belousova un Leonīds Lubgans, bet otrā – Inese Pabērza un Viktors Petrovs," atklāj Z.Vītola. "Nav svarīgs vecums, ārējais izskats, acu krāsa, galvenais ir mīlestība, kas iet cauri visai izrādei."


Teātra "Ārpus robežām" aktieri varēja arī dižoties ar oriģināliem tērpiem, kas bija mugurā Dailes teātra aktieriem 1994.gada iestudējumā "Romeo un Džuljeta".


No pirmā mēģinājuma līdz skatītāju aplausiem un atzinībai pagājis gandrīz gads. Ar aktieriem strādāja ne tikai Zanda Vītola, bet arī režisors no Ukrainas Vitālijs Ļubota, kurš savā dzimtenē iestudē izrādes cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.


Kopā ar latviešu aktieriem izrādē spēlē arī ukrainiete Inese Popova, kura Jaunatnes Starptautiskās programmu aģentūras brīvprātīgā darba projekta ietvaros strādā Ogres novada Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta centrā. Skatītājus pārsteidza arī viņas nevainojamā latviešu valoda, ko Inese apguvusi pusgada laikā. Arī režisore Zanda Vītola atzina, ka vārdus "Džuljeta ir mirusi" ukraiņu jauniete izrunāja kā īsta latviete.


"Iepazinos ar Dienas centra "Saime" apmeklētājiem, kuri iestudēja izrādi. Sapratu, ka man tas ļoti patīk. Es dzīvoju līdzi šim procesam ar visu sirdi un dvēseli, jo man patīk savu brīvo laiku veltīt teātra spēlēšanai. Palīdzēju izgatavot dekorācijas, šūt. Teātri agrāk neesmu spēlējusi, bet esmu nopietni nodarbojusies ar dejošanu, tāpēc skatuves māksla ir mana stihija. Ar lielāko prieku piedalīšos arī pasākumā, kas notiks Ogres pilsētā. Manuprāt, tas būs ļoti iedvesmojoši," portālam "OgreNet.lv" atklāja Inese. "Pats galvenais, lai izrāde patiktu skatītājiem".


Pēc pirmizrādes aktierus sveica Ogres novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa:"Mūsu skatuves mākslinieki un mūsu darbinieki ar katru gadu pārsteidz arvien vairāk. Lai skatītāji varētu baudīt šo krāšņumu, šo stāstu vispirms vajag izsapņot, pēc tam izdomāt, kā to parādīt, ieģērbt aktierus skaistos tērpos, izveidot dekorācijas. Paldies Zanda, ka tu esi un ka tavā sirdī tik daudz mīlestības! Paldies Kristīnei, tostarp arī par skaistajiem sižetiem FaceBook!". 


Ogres novada pašvaldības Nevalstisko organizāciju koordinatore Anita Ausjuka, sakot paldies par brīnišķīgo izrādi visiem aktieriem un viņu vecākiem, kuri rūpējas par saviem bērniem ikdienā, atzina: "Grūti pat vārdos to pateikt, jārunā ar sirdi. Vēlreiz sirsnīgs paldies!"


"Ilgi gaidījām, kad visi vīrusi pierims un kad Džuljeta beidzot būs. Viss ir noticis, paldies! Paldies brīvprātīgajiem, kuri nesaņem algu, bet viņu alga ir tas, kas redzams un skatuves. Paldies jums mīļie, saimenieki! Teātrim būs būt! Jūs gaida vēl lielas skatuves," pauda Dienas centra vadītājs Jurijs Lanovojs.


Integratīvais teātris "Ārpus robežām" šo ieceri varēja īstenot pateicoties Jaunatnes Starptautiskās programmu aģentūras Solidaritātes korpusa projekta sniegtajām iespējām. 


"Projekta iniciatori ir pieci jaunieši – Žanete, Anita, Aivija, Artis un Ilze. Tie ir brīvprātīgie jaunieši, ar kuriem esam tikušies jau citos projektos. Viņi zināja, ka mēs spēlējam teātri, nāca ar piedāvājumu par  projektu "Māksla bez robežām sabiedrības informēšanai un izglītošanai". Projekta ietvaros tika radīts šis iestudējums," stāsta izrādes režisore Zanda Vītola, kura paralēli darbam Ģimenes atbalsta centrā darbojas arī biedrībā "LUX VIRIDIA"".


Biedrība "LUX VIRIDIA" tika dibināta, lai atbalstītu cilvēkus ar īpašām vajadzībām un viņu ģimenes locekļus, norāda biedrības valdes priekšsēdētāja Kristīne Eglīte.


Biedrības pamanāmāko aktivitāšu sarakstā ir tradicionālā nometne "Iespēja" pilngadīgām personām ar fiziskās un intelektuālās attīstības traucējumiem, kā arī ikgadējais koncerts "Iespēja", kurā tiek vākti līdzekļi labdarības mērķiem.


Šogad Covid-19 pandēmijas dēļ šīs aktivitātes atceltas, bet tika iestudēta izrāde, kurā aktieru pamatsastāvs ir cilvēki ar īpašām vajadzībām. "Par projekta līdzekļiem tapis iestudējums, iegādāti tērpi un dekorācijas. Viens no skaistākajiem mirkļiem iestudējuma tapšanas laikā bija fotosesija ziedošu lavandu laukā. 22.augustā pasākuma "Ogre ceļo" laikā Pilsētas skvērā skatītāji varēs ne tikai redzēt šo izrādi, bet arī aplūkot izstādi ar aktieru fotogrāfijām lavandu laukā. Katrai fotogrāfijai būs paraksts ar aktiera atklāsmi, ko viņam nozīmē šis teātris," stāsta K.Eglīte.


"Mums ir prieks, ka varēsim pilsētas iedzīvotājiem pieteikt sevi un pavēstīt, ka māksla tiešām ir bez robežām," piebilst Z.Vītola.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ogre/kultura/47424

2020. gada 24. jūlijā, 08:47, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet