Atgriezties pie raksta

Ogres muzejā piemin Pirmā pasaules kara kauju simtgadi Foto

Atceroties dramatiskos notikumus Pirmā pasaules kara nogalē, kas risinājās septembra sākumā Ogres un Ikšķiles apkārtnē, Ogres Vēstures un mākslas muzejā atklāta izstāde "Kauja par Rīgu.100. Skats no vācu pozīcijām".

"Izstādi atklājam svētku dienā, kad skolēni uzsāk jauno mācību gadu, bet pirms 100 gadiem – 1917.gada 1.septembrī – šajā dienā risinājušies skarbi un dramatiski notikumi. Šajā laikā jau ceturto gadu ritēja Pirmais pasaules karš, kas bija nogurdinājis gan karavīrus, gan civiliedzīvotājus. Izstādē atainotie notikumi risinājās tepat blakus Daugavas krastā, Ogres un Ikšķiles apkārtnē. Daugavas kreisajā krastā pozīcijas bija nostiprinājusi vācu armija, bet labajā krastā - krievu armija, kuras sastāvā karoja arī latviešu strēlnieki. Šajās dienās vācu armija pieņēma lēmumu forsēt Daugavu un doties uzbrukumā Rīgai," izstādes atklāšanā teica Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktore Evija Smiltniece.


Izstādē skatāmi līdz šim neeksponēti, reti fotomateriāli, kurus fiksējuši vācu karavīri un fotoreportieri – ierakumi un sadzīve nometnē, Daugavas forsēšana un kaujas ainas, karaspēka ienākšana sagrautajā Ogrē, armijas parāde ar Vācijas imperatora Vilhelma II piedalīšanos. Kara skarbo realitāti palīdzēs izprast kinohroniku materiāli un sadzīves priekšmeti, bruņojums, kas atrasts karadarbības rajonā. 


Fotogrāfijas ir unikālas ar to, ka tajās atspoguļoti notikumi un sadzīve vācu karavīru nometnē. Līdz šim plašākai publikai bija pieejami  krievu armijas veidotie uzņēmumi, kas atainoja krievu armijas ikdienu.


"Šīs fotogrāfijas un materiālus varējām iegūt, pateicoties saziņas iespējai sociālajos tīklos un interneta izsolēm," atklāja izstādes autors Ogres Vēstures un mākslas muzeja galvenais speciālists vēstures jautājumos Arno Smiltnieks. 


Muzeja speciālists norāda, ka izstāde ir nozīmīga arī Ogres pilsētas vēstures izpētē, jo Pirmajā pasaules karā tika iznīcināti vācbaltiešu īpašumi, izmainot Ogres kā kūrorta seju. Pēc Pirmā pasaules kara – 1918.gadā - izveidojās Latvijas republika, Ogrē nomainījās iedzīvotāju etniskais sastāvs un līdz ar to arī apbūve. 


Izstādē var aplūkot arī fotogrāfijas, kurās redzama Ogre Pirmā pasaules kara laikā, Piemēram, vieta, kur šobrīd atrodas Ogres centra skvērs, savulaik bijusi apbūvēta.  


Izstādi papildinājušas arī lielgabalu šķembas un lādiņi, kuri simts gadu gulējuši Daugavas dzelmē un tikai šajās dienās, izmantojot pazemināto ūdens līmeni Daugavā, atgādāti no Ikšķiles uz Ogri. 


Izstādi iekārtojis Ogres Vēstures un mākslas muzeja mākslinieks Māris Ruskulis.


Jau pirmajā izstādes dienā to apmeklēja ļoti daudz interesentu, īpaši skolēni un viņu vecāki. Izstāde būs vēl apskatāma līdz 15.oktobrim. 


Pēc izstādes atklāšanas muzeja darbinieki devās uz Brāļu kapiem Čakstes prospektā, kur tika nolikti ziedi un aizdegtas sveces kritušo karavīru piemiņai. 


"Nolēmām nolikt ziedus Brāļu kapos, jo izstādē atainotie notikumi cieši saistīti ar šajos kapos apglabātajiem karavīriem. Tie karavīri – gan vācieši, gan krievi -, kuri krita pirms simts gadiem 1. un 2.septembrī forsējot Daugavu," sacīja E.Smiltniece.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ogre/kultura/39582

2017. gada 2. septembrī, 17:23, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

atbilde • 2017. gada 3. septembrī, 16:56
izskatās, ka laiciņu nav bijuši
zika • 2017. gada 3. septembrī, 14:11
Vācieši.
tikai jautājums • 2017. gada 3. septembrī, 00:16
kas kopj kapus un pļauj zāli Brāļu kapos Čakstes prospektā?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet