
Kosmoss Muzeju naktī visus noslēpumus neatklāj 
Ar daudzpusīgu un interesantu programmu Muzeju nakti aizvadījis Ogres Vēstures un mākslas muzejs (OVMM).
"Muzeju naktī pozitīvais ir tas, ka muzeju apmeklē cilvēki, kas citādi uz muzeju neatnāktu, bet Muzeju naktī viņi atnāk," uzskata OVMM direktore Evija Smiltniece. "Tas priecē un tas ir tas ieguvums."
Ogrēnieši Muzeju naktij izvēlējušies tēmu "Kosmoss". Lai ideju īstenotu, muzeja darbinieki gatavoties sākuši laicīgi.
"Ideja par kosmosa tēmu un zvaigznēm radās pagājušajā gadā. Ierosme šim pasākumam bija – mēs paši apmeklējām Suntažu observatoriju. Mums tas likās ļoti interesanti un nolēmām kādreiz viņus paaicināt uz Muzeju nakti," stāsta E.Smiltniece.
Ja muzeja izstāžu zālē noklausītā lekcija par zvaigznēm, planētām, asteroīdiem un citiem dabas brīnumiem ieinteresējusi, tad ārpus muzeja var ielūkoties īstā teleskopā, kas atceļojis no StarSpace observatorijas Suntažos.
"Muzeju nakts specifika ir tā, ka cilvēki lielā skaitā nāk uz muzeju. Varbūt tas nav pats labākais veids, kā iepazīt muzeju, jo visi domā, ka būs kaut kas ļoti interesants. Un tā jau arī ir! Bet es aicinātu nākt cilvēkus uz muzeju arī citos laikos. Ir radošās darbnīcas, kas ir tikpat interesantas," teic muzeja direktore.
Pie teleskopa netālu no muzeja ēkas garumgara rinda. Pēc kā? Izrādās – pēc egļu čiekuriem! Kamēr nav satumsis, teleskopā dažādā palielinājumā redzami čiekuri no attālās egles. Vēlāk StarSpace observatorijas vadītājs Arnis Ginters lūkos sameklēt kādu naksnīgu objektu – zvaigzni, zvaigžņu kopu vai kaut ko no planetārā miglāja. Piemēram, apaļo un strīpaino Jupiteru. Ja paveicas, pat ar pavadoņiem!
Pie teleskopa rindas vidū ir Dana un Igors no Rīgas, kas še stāvējuši jau četrdesmit minūtes, jo gribot ieraudzīt zvaigzni tuvplānā un uzzināt, kāpēc tā spīd. Pirms Muzeju nakts sākuma pilsētas viesi pastaigājušies pa pilsētu, izpētījuši jauno pontonu tiltu pār Ogres upi un, protams, ejot pār to, kaut ko vēlējušies.
"Tieši tāpēc esam šeit, lai kaut ko tādu redzētu, bet izskatās, ka mums nav cerību, jo nu zvaigznes ir aizklājuši mākoņi," savās pārdomās dalās Dana. Ja debesu objekti šonakt savu vaigu vairāk neatklās, abi rīdzinieki nolēmuši apmeklēt observatoriju Suntažos.
Ineta Goldova no Ogres uz Muzeju nakti atnākusi kuplā pulciņā. "Man ir četri bērni, bet šobrīd šeit esmu ar trijiem un vēl trijiem kaimiņu bērniem," viņa stāsta. Muzeju nakts Rīgā esot par tālu, tāpēc izvēlējušies pašu pilsētas piedāvājumu. Vislielākā interese bērniem esot par raķešu darbnīcu un to, kas atklāsies ķīmijas un fizikas eksperimentos.
Ap Raķešu izgatavošanas darbnīcu, kur roku rokā darbojas gan vecāki, gan bērni, valda liela kņada.
Krāsaini, neparasti un arī izzinoši ir no cēsinieku Zinātnes centra "Zinoo" līdzatvestie pārsteigumi, kas uz fiziku un ķīmiju aicina paraudzīties no eksperimentālās puses.
Baiba Kaprāle, OVMM muzejpedagoģe šobrīd vēl nevar pateikt, cik daudz cilvēku Muzeju naktī šeit paviesojušies, jo apmeklētāju skaits taps zināms, kad saskaitīs neizdalītās uzlīmītes. Uzlīmīti saņēma katrs ienācējs muzeja ēkā.
“Grūta ir sagatavošanās, bet muzejam šie ir svētki. Darba svētki!” saka B.Kaprāle, priecājoties, ka interesentu vidū ir daudz bērnu un jauno ģimeņu. Arī vasarā muzejpedagoga darbs ir pieprasīts, jo uz muzeju nāk dažādu vasaras nometņu dalībnieki.
Šogad Muzeju naktij Latvijā izraudzītais vienojošais sauklis ir Eduarda Veidenbauma vārdi: "Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats".
Laiks patiesi aizsteidzās ātri, un Muzeju nakts izskaņā par apmeklētāju labsajūtu gādāja ansambļa "Manta" muzikanti.
2017. gada 21. maijā, 10:23, Kultūra un izglītība
Ogrenet
Jaunākie komentāri
Mums vēl ir BOMBA par Helmani. Pavisam drīz šausim ārā.