Atgriezties pie raksta

Lielvārdē nopelto trimdas literatūras Grāmatu klēti pārvietos uz Lauberi Foto

Piecpadsimt gadus Grāmatu klēts par savām mājām uzskatīja ar bagātām tradīcijām un vēsturisku notikumu apvīto Lielvārdi, taču politiska konflikta dēļ pašvaldības vadība uzgrieza muguru kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.

Decembra sākumā Grāmatu klētij Lielvārdē sita pēdējā stunda. "Klēts" saimniece, kādreizējā kultūras darba organizatore novadā Dace Jansone nespēja rast pietiekamus argumentus, lai pārliecinātu tobrīdējo Lielvārdes novada domes priekšsēdētāju Jāni Āboliņu atbalstīt Grāmatu klēti. Krass situācijas pavērsiens notika brīdī, kad pašvaldības vadība piedāvāja divus variantus – maksāt īri (200 eiro mēnesī) par Grāmatu klēts izmantotajām kultūras nama "Lielvārde" telpām vai arī atstāt šo ēku. Tā trimdas literatūras sargātāji paši kļuva par trimdiniekiem.


Grāmatu klēts vēsturiski tika izveidota Lauberes pagastā vēl toreizējā Ogres rajonā. 1991.gadā, gatavojoties Valsts svētkiem, uz Lauberi atbrauca ASV dzīvojošais Vilis Miķelsons. "Ciemojoties pie Latvijā palikušās māsas, Miķelsona kungs apmeklēja arī mūsu svētku sarīkojumu. Pēc tam ilgās sarunās sajutāmies radniecīgi kultūras darbā un latvietības saglabāšanā. Nepagāja ilgs laiks, kad viņš sāka sūtīt grāmatas – 5., 10., 20. kaste... Tad sapratām, ka vajag to visu kaut kur izvietot, padarot šīs grāmatas publiskas, pieejamas visiem. Tā mēs Lauberes kultūras namā izveidojām Grāmatu klēti."


D.Jansone uzsvēra pasaulē esošajiem latviešiem-Grāmatu klēts atbalstītājiem doto solījumu: "Kur būšu es, tur atradīsies arī Grāmatu klēts". Tā 2000.gadā pēc darba pieņemšanas Lielvārdē Grāmatu klēts atceļoja uz eposa Lāčplēsis dzimšanas vietu. "Šobrīd mūsu klētī ir vairāki tūkstoši grāmatu. Esam saglabājuši vairākus izdevumus līdz otrajam eksemplāram, bet ir vēl arī citi eksemplāri. Tos esam dāvājuši vairākām sabiedriskām iestādēm."


2006.gadā par projektā iegūto finansējumu tika izremontētas kultūras nama Ļielvārde" kādreizējās labierīcības ēkas pagrabstāvā. "Tagad ar lielu rūgtumu sirdī šīs telpas ir jāatstāj..." ar asarām acīs sacīja D.Jansone, turpinot Grāmatu klēts vēstures izklāstu. "Šo nozīmīgo kultūras un latviešu vēstures mantojumu vairākums Lielvārdes novada domes deputāti nenovērtēja, noniecināja. Es patiešām nezinu, ko stāstīšu ārzemju latviešiem par notiekošo Lielvārdē, par tautiešu izrādīto ignoranci saistībā ar Grāmatu klēti."


Tomēr, kā atzina D.Jansone – prieki mijās ar asarām. "Pirmais, kurš man zvanīja par palīdzības sniegšanu saistībā ar Grāmatu klēti bija Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis. Pēc Grāmatu klēts apskatīšanas viņš vēl vairāk pārliecinājās, ka šis ir patiešām vērtīgs kultūras mantojums." Drīz vien tika rosināts piedāvājums Grāmatu klēti pārvietot atpakaļ uz Lauberi.


Sarunā ar portālu Ogrenet E.Helmanis notiekošo skaidroja ar Lielvārdes novadā valdošajām politiskajām nesaskaņām. "No Lielvārdes novada vadības puses tas bija politisks lēmums, uzliekot šādu ultimātu." Drīz vien pēc pirmajiem saņemtajiem signāliem par Lielvārdē briestošo noziegumu pret latviešu kultūras mantojumu E.Helmanis ar domubiedriem izlēma sākt darbu pie Nacionālās Apvienības nodaļas izveides Lielvārdē. "Pirmais solis ir saglabāt šo Grāmatu klēti, pārceļot to uz Ogres novada Lauberes pagastu. Nākamais solis – redzu, ka Lielvārdes novadā tiek atstātas novārtā kultūrvēsturiskās vērtības, tāpēc ir nepieciešams Lielvārdē veidot Nacionālās Apvienības nodaļu, kuras vēlākie biedri arī varētu iesaistīties šī mantojuma saglabāšanā, lai šādi gadījumi Lielvārdē vairs neatkārtotos. Tā tomēr ir mūsu visu vēsture," norādīja E.Helmanis,


Ceturtdien, 10.decembrī, Ogres novada pašvaldības domes Sociālo lietu komitejas sēdē tika skatīts lēmuma projekts par Grāmatu klēts dāvinājuma pieņemšanu. Jautājums tika atbalstīts, virzot to uz balsošanu domes sēdē.


Jāpiebilst, ka Grāmatu klēti arī tās beidzamajās dienās k/n "Lielvārde" apmeklēja vairāki trimdas literatūras cienītāji, kuri satraukti jautāja, kas nu tagad notiks ar šo Latvijas vēsturei nozīmīgu literatūru. Grāmatu klēti apmeklēja ne tikai lielvārdieši, bet arī citu novadu ļaudis un pat domubiedri no ārzemēm. Un tie nav tikai vecāka gadagājuma lasītāji. Interesi par trimdas literatūru ir izrādījuši arī jaunieši.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ogre/kultura/34184

2015. gada 13. decembrī, 22:40, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

sesks fabregass • 2015. gada 15. decembrī, 18:36
Veidot Nacionālās apvienības nodaļas ir labs darbs, jo tikai jaunie var nomainīt vecos Batjku, Parādniekus, kas reklamējas Uģa Poļa krievu radio. Lai veicas jaunajiem un sakarīgajiem vecajiem!
Lunis • 2015. gada 15. decembrī, 16:00
Atpakaļ uz mājām : Nu ta jau labi , tik lasīt tad varēs reizi gadā vai vēl retāk:(
Atpakaļ uz mājām • 2015. gada 15. decembrī, 15:57
Grāmatu klēts idejas autors Vilis Miķelsons ir lauberietis un viņš bija tas, kurš no ārzemēm sāka sūtīt uz Lauberi trimdas grāmatas. Dace Jansone toreiz strādāja Lauberē un "satvēra" klēti savās rokās, un kad devās darbā uz Lielvārdi, paņēma to līdz par ko lauberieši bija pārsteigti un dusmīgi. Tagad viņa strādās Ogres novadā un meklē, kur likt klēti. Lauberē, protams, tā vēlējās Vilis Miķelsons un ja Helmanis arī tā izlēmis par labu Lauberei paldies viņam! Paldies Dacei par klēts glabāšanu, ceru, ka viņa arī ir par Lauberi, jo toreiz. kad sākās grāmatu sūtīšana, viņa neteica - kur es, tur klēts. '

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet