
Ogres novadā skolēnus māca domāt zinātniski

Ogres 1. vidusskolā notika Ogres novada skolēnu zinātniski pētniecisko darbu (ZPD) konkurss, kurā piedalījās Ogres novada skolas.
"Ar skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursu mēs ievirzām skolēnus domāt jau zinātniski par savām augstskolas gaitām un par pētījumiem, ko viņi izstrādās augstskolas posmā. Protams, tas ir tikai pats sākums," atzīst Ogres novada skolēnu zinātniski pētniecisko darbu metodiskās apvienības vadītāja Dana Faivelsone.
Konkurss paredzēts 10. līdz 12.klašu skolēniem. Ogres 1. vidusskolā, Ogres Valsts ģimnāzijā, Jaunogres vidusskolā, Suntažu vidusskolā un Madlienas vidusskolā zinātniski pētnieciskā darbība notiek un šodien 21 autors klāstīja sava pētījuma būtību.
"Tā ir Latvijas nākotne!" pārliecināta Irēna Pupčenoka, Ogres 1.vidusskolas direktores pienākumu izpildītāja. "Tie ir Latvijas nākamie zinātnieki, jo veids, kā mēs pasaulei varam parādīties, ir tikai – ar savu garīgo potenciālu. Šeit garīgais potenciāls kūp, pie tam tīri praktiskā veidā, jo ideju, ko esi paņēmis, ir jāprot iznest un parādīt, kā arī saskatīt tās tālāko ceļu."
I.Pupčenoka neslēpj, ka vadīt skolēnu zinātniski pētniecisko darbu rakstīšanu – tas nav viegli. Vadītājam jābūt zinošam un pieredzējušam. "Mēs lepojamies, ka palīdzam skolēniem gatavoties augstskolai, palīdzam domāt dziļāk un strukturētāk," viņa saka.
Līga Latvele – Ogres 1. vidusskolas 11.a klases skolniece, ir viena no astoņiem skolēniem, kuri pēc žūrijas vērtējuma Pierīgas reģionā izvirzīti dalībai Latvijas 40. skolēnu zinātniskās konferences 2. posmā, kas martā notiks Siguldas Valsts ģimnāzijā.
Darba nosaukums "Tēlu salīdzinājums Ingus Rubeņa daiļdarbā "Vecās Bekas baiļu stāsti" un latviešu tautas pasakās". Pētījuma autore atklāj, ka vispirms ieinteresējusies par krustmātes grāmatplauktā atrastās grāmatas vāka dizainu. Iepazīstot grāmatas saturu, atklājies, ka tur ir liela līdzība ar tautas pasakām."
L.Latvele par ieguvumu, ko sniedz piedalīšanās šāda veida pasākumos, uzskata iespēju labāk sagatavoties nākotnē apgūstamajai profesijai. Tādējādi var iegūt arī publiskās runas prasmes un kaut ko jaunu un interesantu uzzināt. Valsts mēroga pasākumu pieredze konkursantei jau ir, jo savulaik piedalījusies Valsts olimpiādē mājturībā.
Par emocionālo izdegšanu dažādās profesiju grupās saistībā ar temperamenta iezīmēm pētījumu veicis Ogres 1. vidusskolas 11.a klases skolnieks Renārs Reveliņš, kurš ne vienmēr piekrīt recenzentam, jo ir pašam savs viedoklis.
Arī Lāsma Padedze pārstāv Ogres 1. vidusskolas 11.a klasi. "Fizisko īpašību attīstīšana vieglatlētikā Artūra Priževoita treniņgrupā" – tāds ir viņas veiktā ZPD nosaukums. Kopumā testi veikti 11 reizes, pētīti 36 sportisti un pirmie dati iegūti jau 2013.gadā. Secinājumi, kas izdarīti, noderēs treniņos un var tikt izmantoti, sastādot treniņa programmu. Arī pati pētījuma autore ir sportiste. Viņas aicinājums jau deviņus gadus ir vieglatlētika. Augstākie sasniegumi – Latvijas čempione lodes grūšanā un Baltijas vicečempione gan lodes grūšanā, gan diska mešanā.
"Es domāju, ka zinātniski pētnieciskā darba rakstīšana ir ļoti interesanta pieredze un iegūtās zināšanas noderēs, kad vajadzēs rakstīt bakalaura darbu, beidzot augstskolu. Tas ir ļoti pielietojami," tā L.Padedze.
Par sava iesāktā pētījuma nākotnes nozīmību nešaubās arī Suntažu vidusskolas 11. klases skolniece Sintija Eglīte. Darbs ar nosaukumu "Dielektriskie elastomēru aktuatori", šķiet, komentārus neprasa… Autore jau pieradusi pie izbrīna un skaidro, ka darbs saistīts ar nanotehnoloģijām, kas pēta dažāda lietas un to īpašības nano līmenī.
S.Eglītes ZPD vadītāja ir Suntažu vidusskolas fizikas skolotāja Lolita Villere, kura norāda:"Ja viņa [Sintija Eglīte] to visu atklās un izpētīs, tas palīdzēs ļoti daudziem cilvēkiem. Gan mākslīgās sirdis varēs uztaisīt, gan sejas muskuļus, kas kustēsies…"
To, ka pētījumam varētu būt liela nākotne, atzīst arī Santa Stepiņa no Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Tehniskās fizikas institūta. Arī viņa dalās savās zināšanās, lai dielektriskie elastomēru aktuatori savu uzdevumu paveiktu kā iecerēts.
Pielikumā: Ogres novada skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursa rezultāti.
2016. gada 19. februārī, 19:08, Jauniešiem
Ogrenet
Jaunākie komentāri
ka māca domāt, trļoties un loderoties daudzi māk un daudziem patīk, bet kad jasāk bišku nopietn'āk pievērsties lietām čalis ap 30 sadomā studēt streso, ka nodzerās un atnāk uz lekcijām un pasaka, ka tas viņam spiež uz smadzenēm uz szmadzenēm jau daudz kas spiež
Strādāt iemācat !!!
Ļoti labs pasākums! No savu bērnu pieredzes varu teikt, ka kaut kas līgzīgs tiek veikts Mazpulkos - nopietns darbs savā lauksaimniecības vai mājsaimniecības sfērā, veicot arī teorētiska rakstu darba izstrādi.