
Labākais veids, kā pavadīt brīvdienas – iepazīt savu vai kaimiņu novadus
Latvijā ir daudz vietu, kuras būtu vērts apskatīt. Tādas ir arī Ogres novadā. "OVV" turpina ar tām iepazīstināt mūsu lasītājus. Šoreiz par Ogrei tuvāko – Ogresgala pagastu.
Ogresgala pagasts izveidots 1924.gadā, un šobrīd ir viens no deviņiem Ogres novada pagastiem. Ogresgala pagasta īpatnība ir tāda, ka Ogres upe to sadala divās daļās – Ogresgalā un Ciemupes zonā. Apskates cienīgi objekti ir kā vienā, tā otrā pagasta daļā.
Dodoties no Ogres Ogresgala virzienā, pie bijušās kartona fabrikas 3,58 hektārus aizņem aizsargājams ģeoloģisks objekts – Ogres dolomītu krauja. Tā sasniedz četru metru augstumu un ir unikāla ar savu paleontoloģisku nozīmi, jo tajā konstatētas dažādu seno jūras bezmugurkaulnieku un fosilo zivju atliekas. Ieteicamākais dolomīta kraujas apskates punkts ir Brīvības un Stirnu ielas krustojums Ogrē.
Viesojoties Ogresgala pagastā, var aplūkot arī 1930.gadā būvēto (projekta autors – J.Zavickis) Ogresgala trošu tiltu, kā arī atjaunoto objektu – "Ceļa rādītājs latviešu tautas dziesmu teicējiem", kas atrodas Ogresgala pagastā netālu no Vecuteļu mājām (tagad Teikas) un kuru 1993.gada oktobrī atklāja Imants Ziedonis.
Ogresgalā atrodama arī 1990.gadā atklātā piemiņas zīme latviešu teātrim – P.Meļļa veidotā skulptūra ar vārdiem "Teātris, Auseklis, Vecuteles 1873".
Tie, kam tīk radošas nodarbes, iepriekš piezvanot uz tālruni 26709556, Ogresgalā ar paviesoties amatnieka Jāņa Zviedra darbnīcā Rankas ielā 17.
J.Zviedris savus darbus veido, balstoties uz Latgalē gūtajām zināšanām. Amatnieks gatavo svēpēto jeb melno keramiku. Interesentiem ir iespējams pašiem veidot māla izstrādājumus, kā arī iegādāties meistara darbus. J.Zviedris sadarbībā ar Ogresgala pamatskolu iekopis arī tuvējo Ogresgala parku, izveidojot tur lielas bruņurupuču statujas un citus apskates objektus. Vairākas reizes gadā tiek rīkoti cepļa atvēršanas svētki.
Savukārt, dodoties uz otru pagasta pusi, iebraucot Ciemupē un nogriežoties uz lauku ceļa, kas ved «Vilciņu» māju virzienā, pat grūti iedomāties, kāds brīnumains skats pavērsies jau pēc brīža.
Taisnību sakot, tie, kas pazīst darbīgo un izdomas bagāto "Vilciņu" saimnieku Pauli Rubeni, vairs nebrīnās, jo pirms daudziem gadiem šeit, meža vidū, uzradās 125 metrus garš trošu ceļš un saimnieka paša rokām celts 22 metru augsts metāla konstrukcijas tornis ar skatu platformu uz visām četrām debess pusēm. Tapis arī ainavisks dīķis ar smaragdzaļu ūdeni un piestātni, kur cēli un vilinoši gozējas prāvs mehāniskais plosts.
Uz plosta reizē var atrasties ap 20 pieaugušie. Ciemupes "Vilciņos" var gan pasēdēt, gan nopeldēties, lecot dīķī tieši no plosta un speciāli šim nolūkam izveidotā paaugstinājuma. Protams, viesošanās "Vilciņos" jāsaskaņo ar šīs burvīgās un neaizmirstamās vietas saimnieku, zvanot uz tālruni 29 455 030.
Dodoties ceļojumā uz Ogresgala vai kādu citu Ogres novada pagastu, Ogres novada TIC darbinieki aicina izmantot arī mobilo aplikāciju "Ogres novadnieks", kur sadaļā "Tūrisms" iespējams atrast karti ceļojuma plānošanai, kā arī noklausīties saistošu bezmaksas audiogida stāstījumu par ceļā sastaptajiem ievērības cienīgajiem objektiem.
Marta Poga, OVV
Dzintras Dzenes foto:
Ciemupes "Vilciņi" vispirms pārsteidz ar saimnieka Pauļa Rubeņa izloloto un paša rokām uzcelto 22 metrus augsto torni ar skatu platformu uz visām četrām debess pusēm. "Vilciņu" plostu izmēģina Rīgas Latviešu biedrības "Omulības klubiņš".
Foto no Ogres novada TIC arhīva:
Ogresgala trošu tilts būvēts 1930.gadā. Amatnieka Jāņa Zviedra darbnīcā interesenti var iemēģināt savu roku.
2020. gada 18. jūlijā, 10:30, Aktualitātes
Ogrenet