
Koku lapas dedzināt nedrīkst
Līdz ar silta laika iestāšanos, rosība sākusies namu pagalmos, mazdārziņos un citās teritorijās. Par cilvēku rosību liecina arī dūmi, kas rodas, dedzinot koku zarus, izcirstos krūmus un daudz ko citu, jā, un arī pērnās koku lapas un pērno zāli – sak’, pie reizes lai deg viss, kas nav rudenī sadedzis.
Pērnās zāles jeb kūlas dedzināšanas sērga Latvijā kā nerimst, tā nerimst. Arī Ogres novadā. Likumu, noteikumu, apkārtējās vides un dabas saudzēšanas prasību ignorēšana, šķiet, ir kļuvusi par tādu kā sacensību – kurš kuru pārspēs.
Ogres novada pašvaldība atgādina, ka saskaņā ar Ogres novada pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr.14/2012 "Par atkritumu apsaimniekošanu Ogres novadā" Ogres novada teritorijā aizliegts dedzināt atkritumus, tai skaitā arī lapas, atkritumu konteineros, urnās, ugunskuros, dārza kamīnos, krāsnīs u.c.
Pilsētas teritorijā pieļaujama tikai koku un krūmu ciršanas atlieku dedzināšana ugunskuros un sadedzināšanas iekārtās. Jāatceras, ka dedzināmajiem atkritumiem ir jābūt savāktiem dedzināšanai paredzētā vietā, ir jānodrošina ugunsdrošības prasību ievērošana. Tāpat jāatceras, ka, ir aizliegts ierīkot atkritumu dedzināšanas vietu kaimiņu īpašuma ēku logu tuvumā vai vietā, kur dedzināšanas radītie dūmi var samazināt redzamību, apdraudot satiksmes drošību (pie ielu krustojumiem, gājēju pārejām u.tml.) vai kā citādi traucēt cilvēkiem.
Koku lapas dedzināt nedrīkst, jo lapu dedzināšana ir viens no nozīmīgiem gaisa piesārņojuma veidiem un var nopietni kaitēt apkārtējo iedzīvotāju veselībai.
Tā kā teju ik dienu vērojami pārkāpumi, nākas atgādināt arī par sodiem. Par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu, t.sk. par atkritumu neatļautu dedzināšanu saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 75. pantu var uzlikt uzliek naudas sodu – fiziskajām personām no 70 līdz 1000 eiro, bet juridiskajām personām – no 280 līdz 2100 eiro.
Pie reizes arī par sodiem saistībā ar kūlu. Pēc LAPK 179. panta par kūlas dedzināšanu var tikt uzlikts naudas sods no 280 līdz 700 eiro, savukārt pēc LAPK 51. panta par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, fiziskajām personām sods ir no 140 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 700 līdz 2 900 eiro.
Kur koku lapas likt, ja dedzināt nedrīkst? Lapas var kompostēt kopā ar citām dārza atliekām un iegūt vērtīgu mēslojumu. Sagrābtās lapas un zāli iedzīvotāji līdz 19.maijam var vest un bez maksas nodot SIA "ĶILUPE" šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumā Akmeņu ielā 43B, Ogrē. Lapas saviem spēkiem būs jāizber no maisiem konteinerā, turklāt jāielāgo, ka šajos maisos nedrīkst būt sadzīves atkritumu piemaisījumi.
Laukuma Akmeņu ielā 43B darba laiks darba dienās – no plkst. 10 līdz 19, sestdienās un svētdienās – no plkst. 10 līdz 16. Vairāk informācijas pa tālruņiem 29104053 vai 65071222.
2018. gada 19. aprīlī, 00:04, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv
Jaunākie komentāri
Koku lapas ir sadzīves atkritumi vai koku atliekas?
Šis jautājums prasītu padziļinātu izpratni mūsu pilsētā. Savu pilsētu mēs parasti prezentējam kā zaļu pilsētu. Dzīvoju meža parka zonā ar daudziem vareniem kokiem, kas izrotā mūsu vidi un uzlabo gaisa kvalitāti visā pilsētā. Rudenī par koku krāsaino rotu priecājas mūsu pilsētas tūristi. Bet kā būt ar šo skaisto koku pārpalikumiem?! Un stāsts jau nav par lapām. Vējainā dienā simtgadīgie koki nomet ne vienu vien zaru, arī skuju koki met savu rotu, daždien var saslaucīt veselu spaini zem viena koka, bet ko darīt, ja pagalmā ir 18 koku, nerunājot par čiekuriem, kur vai nu vāveres čakli pastrādājuša, vai vējš sapurinājis. Nebūtu solīdi, ka visi izdevumi attiektos tikai uz īpašnieku, jo prieks par sakoptu pilsētu tiek visiem.
tieši bezvējā ir vistrakāk,jo tie dūmi pa leju nosēžas un stāv,nav ko elpot.