
Pieaug automašīnu un meža dzīvnieku sadursmju skaits
Salīdzinot ar pērn fiksētajiem datiem, šī gada sākumā pieaudzis ceła satiksmes negadījumu skaits, kuros ar automašīnu notikusi sadursme ar uz ceļa esošu savvaļas dzīvnieku, informē biedrība "Latvijas vilki un lūši".
Marta sākumā ceļa posmā Tīnūži-Ogre notika ceļu satiksmes negadījums, kurā notika sadursme ar alni. Šoferis ir sveiks un vesels, auto cietis, bet alnis neizdzīvoja. Arī iepriekšējā mēnesī uz tā paša ceļa notika sadursme ar alni. Šo ceļa posmu mēdz škērsot arī stirnas. Bieži zvēri cenšās pāriet ceļu Ogre-Ulbroka virzienā, kā arī stirniņas, ēdot sāli uz ceļa, manītas Tīnūži-Ikškile virzienā.
Lai pasargātu sevi, savu īpašumu un zvērus, biedrība atgādina par vairākiem faktoriem, kāpēc zvēri itin bieži uzturas autoceļu tuvumā,
Ziemas laiks, sāls uz ceła. Savvałas zvēriem otra svarīgākā minerālu grupas attiecība ir nātrijs (Na) pret kāliju (K). Ja zaļā un izkaltētā zālē K ir daudz, tad dabā ar Na uzņemšanu ir problēmas, kuru zvēri kompensē ar sāli. Na trūkums organismā zvēriem izraisa problēmas ar vielmaiņu, atnešanos un apaugļošanos. Kā arī, uzņemot Na, savvaļas dzīvnieks spēj uzņemt vairāk ūdeni, kas ir ļoti svarīgi arī mātēm pie atnešanās, lai palielinātu piena produktivitāti.
Kāzu laiks. Janvāra beigas, februāris, marta sākums daudziem savvaļas zvēriem ir kāzu laiks. Stirnu āžiem tas gan sāksies vasaras vidū - ap jūliju, bet aļņiem, staltbriežiem - rudens pusē - septembrī, oktobrī. Tas ir laiks, kad beidzot zvēri satiekas un izbauda pārošanās, riesta laiku, paliekot krietni neuzmanīgāki. Pēc šī laika seko atnešanās laiks, pēc kura mammas sāk vairāk pārvietoties ar mazuļiem.
Pārvietošanās baros. Daudzi savvaļas zvēri ir bara dzīvnieki. Ja uz ceļa pamani vienu, labāk ir piebremzēt un pavērot, jo, visticamāk, nāks vēl kāds. Parasti zvēri mīl pārvietoties barā vai kāzu laikā - pāros, atnešanās laikā - māte ar mazuļiem, kuri nereti uz ceļa mēdz izskriet pirmie.
Krēslas, diennakts tumšais un agra rīta laiks. Sakarā ar dzīvnieku slikto pieredzi, sastopoties ar cilvēku diennakts gaišajā laikā, daudzi zvēri pielāgojas un kļūst aktīvāki diennakts tumšajā laikā.
Samazini ātrumu, brauc uzmanīgi. Biedrība īpaši akcentē pārvietošanos pa A un P grupas valsts nozīmes ceļiem, kas nereti ir tuvu mežiem un laukiem.
Biedrība aicina saudzēt sevi, savu īpašumu un arī zvērus. "Pārbaudīsim savu automašīnas apgaismojumu, noregulēsim to. Būsim sev un dabai draudzīgi! Tomēr sadursmes brīdī, lūdzu, neaizmirstat izsaukt policiju," piebilst biedrības "Latvijas vilki un lūši" pārstāvji.
Mūsdienās esot izveidojusies dīvaina situācija, ka apdrošinātāji uzrāda daudz lielāku negadījumu statistiku sadursmē ar savvałas zvēriem nekā policija.
2018. gada 15. martā, 12:04, Aktualitātes
Ogrenet
Jaunākie komentāri
Ne, nau.
tiešām nav vienkāršāk daļai komentētāju beidzot iemācīties rakstīt vārdu NAV???? Spriežot pēc kļūdām, tie ir vieni un tie paši gudrinieki, kuri komentē visu vienā stilā.
Pacik Andžas ir cūkveidigie,tad tie būs jau gandrīz likvideti ar āfrikas cūku mēri.