
Paplašinās Āfrikas cūku mēra izplatības teritorija
Ogres, Ikšķiles un Ķeguma novadi ir iekļauti Āfrikas cūku mēra (ĀCM) II riska zonā, to otrdien Ogres novada pašvaldībā notikušajā sanāksmē apstiprināja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.
Sanāksmē izdevās pārrunāt jautājumus, kas aktualizējušies saistībā ar ĀCM izplatības paplašināšanos un Ogres novada teritorijas nonākšanu II riska zonā.
II riska zona tiek noteikta pēc cūku mēra gadījumu konstatēšanas tikai savvaļas cūku populācijā. Tas izskaidrots Ministru kabineta augusta sākumā apstiprinātajos Zemkopības ministrijas sagatavotajos grozījumos noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.
III riska zona tiek noteikta pēc cūku mēra gadījumu konstatēšanas mājas cūku novietnēs un savvaļas cūku populācijā, bet I riska zona tiek noteikta kā aizsardzības zona ap III vai II riska zonu.
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļpierīgas pārvaldes vadītājs Mareks Samohvalovs informēja par pasākumiem, kas veicami, lai pasargātu māju cūkas no saslimšanas ar ĀCM. Klātesošos informēja arī par rīcību, atrodot meža beigtu mežacūku, par katras nošautās mežacūkas asins parauga nodošanu laboratorijas izmeklējumu veikšanai, kā arī atgādināja par to, ka cūku īpašniekiem joprojām stingri jāievēro biodrošības pasākumi, lai neizplatītos ĀCM.
M.Samohvalovs kā pozitīvu piemēru minēja cūku nobarošanas kompleksu Lauberes pagastā, kur biodrošības pasākumi tiek ievēroti ļoti stingri, ko nevarot teikt par mazajām saimniecībām, kur tiek turēti tikai daži rukši.
Ogres novada iekļūšana II riska zonā ierobežo arī cūkgaļas tirdzniecību, proti, cūku turētāji cūkgaļu drīkst tirgot attiecīgās zonas teritorijā. Lai tirgotu ārpus 2. zonas, tad tikai ar PVD atļauju.
ĀCM, kas sākotnēji izplatījās Latvijas austrumu daļā, tagad ir pārņēmis visu Vidzemi un dodas Kurzemes virzienā.
Analizējot konstatētos ĀCM gadījumus vietās, kas atrodas vairāku desmitu kilometru attālumā viena no otras, M.Samohvalovs atzina, ka slimības izplatīšanos no inficētās teritorijas uz citurieni ir veicinājis cilvēks, jo mežacūkas tik lielos attālumos nepārvietojas.
Lai kā arī nebūtu, ņemot vērā bīstamo situāciju saistībā ar ĀCM izplatīšanos, cūku īpašniekiem un turētājiem jāatceras, ka ĀCM ir nāvējošs visiem cūku dzimtas dzīvnieku. Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar šo bīstamo dzīvnieku infekcijas slimību, ir stingri jāievēro biodrošības pasākumi.
I riska zonā papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem tagad ietilpst arī Baldones, Bauskas, Iecavas, Ķekavas un Stopiņu novads, Siguldas pilsēta, Siguldas novada Allažu un Siguldas pagasts, kā arī Vecumnieku novada Vecumnieku, Stelpes, Bārbeles un Skaistkalnes pagasts.
Savukārt Ķeguma, Amatas, Mālpils, Salaspils, Ikšķiles, Jaunjelgavas, Neretas, Salas un Viesītes novads, Siguldas novada Mores pagasts, Vecumnieku novada Valles un Kurmenes pagasts, kā arī viss Ogres novads tagad ir iekļauts ĀCM II riska zonas teritorijā.
2016.gadā mežacūku populācijā ĀMC konstatēts 723 dzīvniekiem 63 novadu 193 pagastos.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.
2016. gada 17. augustā, 08:32, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv