Atgriezties pie raksta

Ņems kredītu katlumājas izbūvei Ogrē

Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē deputāti lēmuši par atļauju SIA "MS Siltums" ņemt kredītu.

Ārkārtas sēdē Ogres novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dimants skaidroja deputātiem par kredīta ņemšanas nepieciešamību nolūkā uzlabot siltumapgādes sistēmu Madlienā un Suntažos, kā arī biomasas katlumājas un savienojošā siltumtrašu posma izbūvei Ogrē. 


Pēc ilgām diskusijām tika pieņemts lēmums atļaut SIA "MS Siltums" slēgt kredītlīgumu ar "Nordea Bank AB" Latvijas filiāli par kopējo summu 6 400 000 eiro (ar procentu likmi 1.6% + EURIBOR un atmaksas periodu 7 gadi), lai finansētu Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projektus: "Madlienas siltumapgādes sistēmu energoefektivitātes paaugstināšana"; "Suntažu siltumapgādes sistēmu energoefektivitātes paaugstināšana"; "Savienojošā siltumtrašu posma izbūve apvienojot pilsētas siltumapgādes sistēmu ar efektīvu biomasas staciju Ogres pilsētā" un "Biomasas katlumājas izbūves Rietumu ielā 1, Ogrē". 


Projekts "Suntažu siltumapgādes sistēmu energoefektivitātes paaugstināšana" paredz divu atsevišķu, ciemata un internātskolas, siltumapgādes sistēmu apvienošanu un internātskolas siltumapgādes sistēmas rekonstrukciju. Līdz ar šī projekta īstenošanu visa siltumtrases sistēma Suntažos būs sakārtotas. 


Projekta "Madlienas siltumapgādes sistēmu energoefektivitātes paaugstināšana" ietvaros paredzēts mainīt novecojušo četru cauruļu apkures sistēmu pret divu cauruļu sistēmu, kā rezultātā būtiski samazināsies siltuma zudumi siltumtrasēs, kā arī būs novērsts avārijas draudu risks. Plānots, ka pēc projekta īstenošanas energoefektivitāte Madlienā paaugstināsies par 7 līdz 10%.


Projekti "Siltuma avota efektivitātes paaugstināšana Ogres pilsētā" un "Savienojošā siltumtrašu posma izbūve, apvienojot pilsētas siltumapgādes sistēmu ar efektīvu biomasas staciju Ogres pilsētā" paredz jaunas katlumājas būvniecību Ogrē, kurā kā kurināmais tiks izmantota šķelda. Īstenojot projektu Ogrē, plānots, ka iedzīvotājiem tarifs par apkuri samazināsies 12–14%, turklāt būs ieviests alternatīvais kurināmais, kas ir būtiski, ja notiek izmaiņas ar dabasgāzes piegādi un cenu. Jaunā katlumāja spēs saražot 60% no kopējās Ogres pilsētai nepieciešamās siltumenerģijas, kā arī tiks veicināta uzņēmējdarbība, kurināmajam izmantojot vietējo dabas resursu – šķeldu. Vieta biomasas katlumājas būvniecībai izraudzīta ārpus Ogres pilsētas centra – Rietumu ielā 1. 


30.jūlijā plkst.15 Ogres novada pašvaldībā, Brīvības ielā 33, notika publiskā apspriešana par būvniecības ieceri Rietumu ielā 1, kurā piedalījās Ogres novada pašvaldības centrālās administrācijas speciālisti, MS "Siltums" pārstāvji, Ogres novada pašvaldības domes deputāts, Komunālo un transporta jautājumu komitejas priekšsēdētājs Juris Laizāns un trīs iedzīvotāji.


SIA "MS Siltums" pārstāvis, konsultants par projekta vadību Ingars Baļčūns iepazīstināja klātesošos ar būvniecības ieceri par plānoto biomasas katlumāju, kas ražos siltumu ar siltumapgādes jaudu 14 MW, pamatojot to ar tās efektivitāti, cenas pazemināšanu, pieminot to, ka ražošanas pašizmaksa no katlumājas būs par līdz pat 30% lētāka nekā esošā dabasgāzes siltumapgāde. Ogres iedzīvotāji, saņemot siltumu no centralizētajiem siltumtīkliem, varētu saņemt samazinātu (par 18–20%) siltumenerģijas gala tarifu no 2017.gada vidū prognozētajiem 58.80 eiro par 1 MW stundu. Ar biomasas katlumājas realizāciju Ogres pilsēta pievienotos tām 17 no 20 lielākajām Latvijas pilsētām, kurās jau ir šāda veida katlumājas, kas izmanto vietējos atjaunojamos resursus. 


I.Baļčūns pieminēja Skandināvijas un Rietumeiropas (Somija, Zviedrija, Austrija, Vācija, Šveice) pieredzi šādu katlumāju izbūvē un tās energoefektivitāti un izmaksas. Ogres katlumājas būvniecībā izmantotā tehnoloģija ir balstīta uz Austrijas – Vācijas pieredzi un šāda veida katlumāja ir videi draudzīga – izmešu normas katlumājai īpaši tiek kontrolētas, lai neradītu negatīvu ietekmi uz vidi.


I.Balčūns atgādināja, ka būvniecības ierosinātājs ir komersants, kas strādās ar 30% zemāku pašizmaksu un strādās rentabli, nauda tiks iemaksāta Ogres novada pašvaldības budžetā. Būvniecības ierosinātāja iecere ir novirzīt šo ieguvumus diviem prioritāriem mērķiem: 1) atbalsts klientiem ar dažādu maksātspēju (mazturīgajiem atvieglot maksājumus par siltumenerģiju); 2) vides un infrastruktūras sakārtošanai  pilsētas daļā ap katlumāju.


Būvniecības iecerē paredzētā noliktava paredzēta rezerves uzkrāšanai līdz diviem mēnešiem, lai to varētu izmantot tad, kad āra gaisa temperatūra ir ļoti zema un atkušņa periodā, kad ir problēmas ar ceļiem un šķeldu transporta kustība ir minimāla vai nav vispār. Transporta kustība vidēji dienā plānota 5 mašīnas.


Pēc I.Baļčūna būvniecības ieceres prezentācijas klātesošie uzsāka diskusijas. Iedzīvotāji interesējās, kāda tonnāža plānota vienai mašīnai un kādas ir prognozes par cenu samazinājumu. I.Balčūns atbildēja, ka vienas mašīnas svars ir līdz 40 tonnām un ka prognozētais siltumenerģijas cenas samazinājums vidēji plānots par 18 līdz 20%. I.Baļčūns atgādināja, ka gāzes koģenerācijas stacijas subsidēto tarifu varēs nodrošināt tikai līdz 2017.gada 31.jūnijam, pēc tam tas būtiski palielināsies. Realizējot būvniecības ieceri, netiks negatīvi ietekmēta dabasgāzes koģenerācijas staciju darbība, tai pašā laikā pēdējo gadu laikā ir ieviesti jauni nodokļi – akcīzes nodoklis dabasgāzei un subsidētās elektroenerģijas nodoklis, kas dabasgāzes katlumājas padara vēl nekonkurētspējīgākas. Realizējot biomasas katlumāju un nodrošinot siltumapgādi, pašvaldība ietaupīs līdzekļus, kurus varēs novirzīt pašvaldības attīstībai, ceļu uzlabošanai un sakārtošanai un citiem mērķiem. I.Balčūns norādīja, ka gadā paredzēta ap 900 000 eiro ekonomija, no tiem ~ 70 000 eiro veidos ekonomija no pašvaldības iestāžu siltumapgādes.


J.Laizāns skaidroja, ka ar šo būvniecības ieceri tiek plānots panākt būtisku tarifu samazināšanu siltumenerģijas patērētājiem, tai skaitā iedzīvotājiem, uzņēmumiem un pašvaldības iestādēm. Esošais p/a "Ogres namsaimnieks" apstiprinātais siltumenerģijas gala tarifs 48,15 eiro par 1 MW stundu varētu samazināties par aptuveni 18%. Tas tiks panākts, jo plānotā siltuma cena no biomasas katlumājas būs no 29 līdz 31 eiro par 1 MW stundu salīdzinājumā ar p/a "Ogres namsaimnieks" ražošanas mainīgajām izmaksām 41.83 eiro/MWh. 


Iedzīvotāji interesējās, vai esošā siltumapgādes katlumāja tika slēgta. I.Balčūns skaidroja, ka tā turpinās darboties kā alternatīvs kurināmais un rezerve ziemā "pīķa" periodos. 


Iedzīvotāji interesējās par to, kad un kā plānots uzlabot infrastruktūru katlumājas rajonā, kā plānots virzīt transporta satiksmi, kas, visdrīzāk, atsevišķos periodos būšot lielāka par 5 kravas automašīnām. I.Balčūns skaidroja, ka būvniecības ierosinātājs ierosinās, lai pēc iespējas īsākā laika periodā sakārtotu ielas un pašvaldībai par to būtu jālemj tuvāko gadu budžeta ietvaros. Tāpat līdz ielu sakārtošanai komersants rūpēsies par ceļu kvalitāti, kas nodrošinās labāku ielu stāvokli nekā līdz šim.


Deputāts J.Laizāns atgādināja, ka šo ceļu izmanto ne tikai iedzīvotāji, kuri dzīvo šajā rajonā, bet arī pilsētas iedzīvotāji un tūristi, kuri dodas uz dabas parku "Ogres Zilie kalni". "Deputāti ir ieinteresēti, lai šis rajons tiktu sakārtots, lai pa to varētu pārvietoties gan gājēji, gan velobraucēji, gan dažāda veida autotransports. Nesolu, ka tas tiks izdarīs pāris mēnešu laikā, bet mēs noteikti virzīsimies uz šī rajona sakārtošanu. Kad pašvaldības budžetā būs ekonomija no izdevumiem par siltumu, šos līdzekļus varēsim ieguldīt ceļu sakārtošanai," solīja J.Laizāns. Atbildot uz jautājumu par kravu plūsmu, J.Laizāns skaidroja, ka transports ar šķeldas piegādi kursēs saskaņotos grafikos un transporta kustība tas netraucēs. Piegādes tiks stingri regulētas ar transporta kustības kārtību, kas ir neatņemama līguma sastāvdaļa.


Iedzīvotāji norādīja, ka viņus satrauc arī jautājums par gājēju drošību, jo gar ceļu nav nomales, kā arī interesējās par grāvju stāvokli pēc būvniecības, par šķeldas piegādi un vai katlumājas būvniecības skiču projektā ir iespējams veikt izmaiņas ēku novietojumā, lai būtu jāizcērt pēc iespējas mazāk koku. I.Balčūns skaidroja, ka ēku izvietojums veidots tā, lai katlumāja atrastos vistuvāk pilsētas centrālajiem siltumtīkliem, jo 100 metri siltumtīklu izbūve maksā ap 50 000 līdz 60 000 eiro, savukārt šķeldas noliktavas izbūve plānota tā, lai tā pret ceļu būtu norobežota ar sienu un lai pie tās ērti varētu piebraukt šķeldas piegādātāji. 


"Uzņēmums projekta izstrādāšanas laikā veicinās risinājumu, kas sabalansētu būvniecības izmaksas un tehnoloģiskās prasības ar nepieciešamību iekļauties apkārtējā vidē, ēkas plānojot tālāk no ielām, atstājot un labiekārtojot zaļo zonu," solīja I.Balčūns. 


Noslēdzoties publiskajai apspriešanai, iedzīvotāji atzina, ka iebildumi pret katlumājas būvniecības ieceri viņiem nav, bet pašvaldībai noteikti ir jādomā par infrastruktūras sakārtošanu un ēku racionālu un videi saudzību izvietojumu zemes vienībā.  


Atsauksmes par būvniecības ieceri Ogres būvvaldē iedzīvotāji varēja iesniegt līdz 3.augustam. Saņemtas trīs iedzīvotāju atsauksmes, kur divās atsauksmēs būvniecības iecere tiek noraidīta, par iemeslu minot vides piesārņojumu un ģeogrāfisko novietojumus, kā arī bažas par ceļu stāvokli, savukārt viena atsauksme ir pozitīva. Tajā norādīts, ka pilsētai nepieciešama mūsdienīga, videi draudzīga apkures sistēma.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/32993

2015. gada 10. augustā, 08:08, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv

Jaunākie komentāri

foto • 2015. gada 10. augustā, 21:02
Tā bilde no kādas kaktu sēdes?
gazprom • 2015. gada 10. augustā, 18:04
,,,,PENSIONARAM---------Lietuva naftas un gāzes lielvalsts?
aikonu • 2015. gada 10. augustā, 18:03
Septiņus miljonus par acīmredzamu nesaimnieciskumu-ņemt kredītu un cerēt uz haļavu? Kad Dimants sāks ar savu galvu draudzēties?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet