
Ogres novads bez traumatisma un vardarbības – cik tas reāli?
"Pašvaldības loma traumatisma un vardarbības mazināšanā" – seminārs ar tādu nosaukumu pagājušajā nedēļā notika Rīgā, un uz to devās Baiba Drone, Ogres novada pašvaldības sabiedrības veselības organizatore.
"Traumatisma un vardarbības ziņā nekādu uzlabojumu Latvijā nav," stāsta B.Drone. "Vēl joprojām statistikas jomā esam pašā augšpusē Eiropas savienībā gan traumatisma, gan vardarbības ziņā. Mēs nesprādzējamies, mēs šķērsojam ielu pie sarkanās gaismas, esam agresīvi, vardarbīgi, steidzamies, zaudējam modrību gan pret sevi, gan pret bērniem. Diemžēl. Diskusijās starp pašvaldībām iezīmējās ļoti izteikta plaisa starp situāciju traumatisma un vardarbības ziņā pilsētā un laukos. Diemžēl, iedzīvotāji laukos šajā ziņā ir diskriminēti. Piemēram, bērnu ceļš uz izglītības iestādi un atpakaļ laukos un pilsētā. Laukos tas ir ļoti nedrošs."
Seminārā daudz tika runāts par vecāku atbildību un attieksmi pret bērnu drošības jautājumiem. Vecāki ļoti kūtri savus bērnus izglīto par traumatisma un vardarbības profilaksi. Ģimenēs bērniem ir nepietiekoši mācītas prasmes par personisko drošību, atbildību, attieksmi.
B.Drone uzskata, ka, viņasprāt, Ogres novadā traumatisma un vardarbības mazināšanā ir darīts ļoti daudz:
darbojas Džimbas 9 soļu programma un katrā pagastā ir sagatavots speciālists, kurš regulāri strādā ar pirmsskolas un sākumskolas bērniem;
Ogrē notiek bezmaksas grūtnieču sagatavošanas kursi, kuros lielu vietu ieņem tēma par bērnu drošību, traumatisma novēršanu jau zīdaiņu vecumā;
Ogres un Ogres novada izglītības iestādes var aicināt pie sevis Veselības vecināšanas konsultantus darbam ar jauniešiem un piedalīties nodarbībās par traumatisma un vardarbības mazināšanu dažādos vecumposmos.
Ļoti populāras un apmeklētas ir vecāku atbalsta grupas "Ceļvedis audzinot pusaudzi", kur ļoti daudz pieskaras šiem jautājumiem un grupas "Bez pēriena".
"Organizējam seminārus pedagogiem par vardarbības mazināšanu skolas vidē," atgādina sabiedrības veselības organizatore.
"Organizējām semināru pašvaldību institūciju darbiniekiem un vadītājiem par veselību veicinoši darba vidi. Diemžēl uz semināru neatnāca neviens no Ogres novada domes vadības, nerunājot par darbiniekiem. Bet domāju, ka nākošajā gadā mēs atradīsim instrumentus, kā tos iesaistīt šādos pasākumos. Mēs to izdarīsim."
Traumatisma un vardarbības mazināšanā jāiesaistās sabiedrībai kopumā un katram sabiedrības loceklim, kurš sasniedzis apzinīgu vecumu, atsevišķi. Par negatīvajām pieredzēm jārunā pirmsskolas izglītības iestādēs, skolās un darba kolektīvos neizvairoties, bet piedāvājot risinājumu, kā caur negatīvo nonākt pie pozitīvā.
Semināru "Pašvaldības loma traumatisma un vardarbības mazināšanā" organizēja Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar Pasaules Veselības organizācijas Rīgas biroju.
2015. gada 26. maijā, 18:42, Aktualitātes
Ogrenet