
Rehabilitācija – investīcija savā veselībā 
Ogres rajona slimnīcā darbu sākusi Rehabilitācijas nodaļa, un ideja par tās izveidošanu radusies jau pirms vairākiem gadiem, atzīst nodaļas vadītāja, bijusī Rehabilitācijas centra "Līgatne" rehabilitoloģe Ingrīda Tambora.
I.Tambora pagājušā gada augustā piesaistīta kā konsultante jaunās nodaļas izveidošanā. Vispirms veikta nepieciešamā medicīnas personāla amata vienību apzināšana un vēlamo pakalpojumu plānošana. "Man tā šķita laba ideja, jo, neskatoties uz ievērojamo iedzīvotāju skaitu, Ogres novadā pieaugušo rehabilitācija praktiski nebija pieejama un no valsts puses netika apmaksāta. Pagājušā gada nogalē tika slēgta arī VSIA "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca" Ogres filiāle, vēl vairāk apgrūtinot rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanas iespējas. Lai šie pakalpojumi Ogrē tomēr būtu pieejami, nozīmīgs bija 1005 vecāku viedoklis, kuri parakstīja Veselības ministrijai adresētu protesta vēstuli," uzskata I. Tambora. "Jau rudens mēnešos sākām darbu, lai piesaistītu nepieciešamo finansējumu Rehabilitācijas nodaļas izveidei. Veiksmīga izrādījās Ogres slimnīcas dalība Nacionālā veselības dienesta izsludinātajā konkursā. Tajā iegūtie līdzekļi ļāva piesaistīt kadrus un uzsākt nodaļas aprīkošanu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem."
I.Tambora norāda, ka bērnu rehabilitācija ir prioritāte, jo tiem, agrīni saņemot rehabilitācijas pakalpojumus, nereti ir iespējams novērst un aizkavēt invaliditātes iestāšanos un veicināt bērna normālu fizisko attīstību, nākotnē kļūstot par veselīgu cilvēku.
"Mums ir nepieciešama veselīga sabiedrība. Bērniem ir ļoti būtiski saņemt rehabilitācijas pakalpojumus tuvu dzīvesvietai. Liela nozīme ir faktoram, ka Ogres slimnīcā Rehabilitācijas nodaļai atvēlētas ļoti piemērotas, izremontētas, jaunas telpas. To, cik liela nozīme ir videi, kurā tiek saņemti rehabilitācijas pakalpojumi, pētīju arī savā maģistra darbā," uzsver I. Tambora. Pateicoties Ogres slimnīcas telpu atbilstībai izvēlētajam mērķim, nebija nepieciešami pārmērīgi lieli ieguldījumi un Rehabilitācijas nodaļas darbu izdevās uzsākt ļoti īsā laikā. Darbu jaunajā nodaļā turpinās arī daudzi bijušās VSIA "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca" Ogres filiāles darbinieki. Iespēja izvēlēties labākos profesionāļus ir būtiska – darba pieteikumi tiek saņemti gandrīz katru dienu. “Mums jau ir divas masieres, fizikālās terapijas māsas un arī ārsti no bijušās sanatorijas. Es domāju, ka pie mums atnāks labākie speciālisti, kuri mīl savu profesiju un grib turpināt darbu rehabilitācijas jomā," Ogres slimnīcas cerības pauž I. Tambora.
Rehabilitācijas nodaļā pacienti varēs saņemt multiprofesionālas komandas pakalpojumus. Gan ambulatori, gan dienas stacionārā. Tas nozīmē, ka pacienta aprūpē var tikt iesaistīti vairāki speciālisti – fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, fizioterapeits, uztura speciālists, mākslu terapeits, deju un kustību terapeits, klīniskais psihologs, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas māsa, masieri. Šie speciālisti jau uzsākuši darbu Ogres slimnīcā vai arī to uzsāks drīzumā. Plānots piesaistīt arī audiologopēdu un ergoterapeitu.
Rehabilitācija dienas stacionārā paredzēta pacientiem, kuriem ir nopietnāki funkcionālie traucējumi un ir nepieciešama vairāk vai mazāk intensīva rehabilitācija– no divām līdz trīs stundām dienā. "Ne visi speciālisti uzreiz strādās ar pacientu. Fizikālās un rehabilitācijas ārsts, izmeklējot pacientu un izvērtējot viņa funkcionālos traucējumus un veselības stāvokli, definēs rehabilitācijas mērķus un izvēlēsies speciālistus un ārstēšanas metodes, ko pielietot rehabilitācijas kursa laikā. Rehabilitācija dienas stacionārā ir pietiekoši intensīvs rehabilitācijas process, tādēļ pacientam jābūt iepriekš sagatavotam. Svarīgi veikt iepriekšējus izmeklējumus pie ģimenes ārsta, kā arī aktīvi iesaistīties rehabilitācijas procesā. Pacientam jāturpina strādāt ar sevi arī pēc rehabilitācijas saņemšanas ārstniecības iestādē. Te būtiska pacienta izglītošana par slimību riska faktoriem un sagatavošana mājas vingrojumiem," skaidro I.Tambora.
Lai saņemtu valsts apmaksātus rehabilitācijas pakalpojumus, uz Ogres slimnīcu jādodas ar ģimenes ārsta nosūtījumu, iepriekš piesakot vizīti uz fizikālās un rehabilitācijas ārsta konsultāciju. Vizīte jāpiesaka slimnīcas Ambulatorās nodaļas reģistratūrā elektroniski vai pa tālruni 65024552, 65021510 vai 20390088. Tad seko konsultācija pie rehabilitācijas speciālista un nepieciešamā rehabilitācijas kursa nozīmēšana, pacientu iekļaujot dinamiskajā rindā. Rehabilitācija dienas stacionārā notiek medicīnas māsas uzraudzībā, kura rūpējas par pacientu komfortu. Lai ārstēšanās process būtu maksimāli efektīvs, pacientam tiek piedāvāta gultas vieta, kas dod iespēju atpūsties starp procedūrām. Rehabilitācijas nodaļas tālrunis ir 20388403.
Bērniem fizikālās terapijas procedūras un masāža kā ambulatori pakalpojumi ir bez maksas. Diemžēl mākslu terapeites, uztura speciālista un klīniskā psihologa pakalpojumus valsts apmaksā tikai tad, ja tie tiek saņemti multiprofesionālā komandā. Tas nozīmē, ka šo speciālistu pakalpojumi atsevišķi ir maksas pakalpojums. Pēc valsts apmaksāto ārstniecības procedūru saņemšanas dienas stacionārā pacients atkārtotas konsultācijas varēs saņemt par maksu.
Svarīgi saprast, ka rehabilitācija nav pasīvs process un vēlamo rezultātu dod tikai ar pacienta līdzdarbību. Te liela nozīme ir pacienta motivācijai, jo nereti mērķa sasniegšanai jāstrādā pat vairākus mēnešus. Veiksmīga rehabilitācija bieži ir būtiska, lai pacients spētu pats veikt ikdienas aktivitātes un nekļūtu atkarīgs no tuvinieku gādības. Rehabilitācija aizkavē hronisku slimību paasinājumus un veicina pilnīgu atveseļošanos pēc akūtām saslimšanām.
Ikviens rehabilitācijas komandas speciālists uz pacientu skatās no sava skatu punkta, izvērtējot gan fiziski funkcionālos, gan psiholoģiskas dabas traucējumus. Sadarbojoties speciālisti koordinē rehabilitācijas plānus. Rehabilitācijas nodaļas atvēršana Ogres slimnīcā dod iespēju sadarboties arī ar citiem ārstniecības speciālistiem, piemēram, kardiologu un traumatologu. Pacientu iespējams nosūtīt uz papildu izmeklējumiem, lai izvērtētu ārstēšanas procesa efektivitāti.
"Ceru, ka šī nodaļa būs liels atbalsts un ieguvums veselības aprūpei Ogres novadā, nodrošinot rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību, īpaši bērniem un pacientiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem un invaliditāti. Nereti šiem cilvēkiem trūkst līdzekļu rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai par maksu, tādēļ ļoti būtisks ir valsts piešķirtais finansējums," norāda I.Tambora.
2015. gada 24. martā, 13:03, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv
Jaunākie komentāri
Es dariju to, ko lika ģimenes ārsts. Tieši pie tas saslimšanas, vajadzēja gan fizioterapiju gan masāžu. Kopumā tev taisnība, bet lieku uzsvaru uz to, ka nodaļa tikko atvēras un jau nav nevienas brīvas vietas. Jautājums par to, vai kārtējo reizi šeit nav tas , ka ir rehabilitācijas nodaļa ar 10 valsts vietam :) Saproti par ko es runāju? Labi, es un tu samaksāsi, bet kāpēc kaut vai vienu reizi man nesaņemtu pakalpojumu par savu iemaksāto nodokļu naudu?
Es lasu rakstu un nevaru saprast vienu lietu, proti, kas tā tāda "mākslas terapija"? Slimniekus pa gleznu galerijām vadās,vai? Tad jau jābūt ari "mākslas terapeitam" un ko tāds ēd pa ziemu? Dzirdēju ka Ķegumā esot viena tāda meistariene uzradusies, tāda LĪga Veide vai Veidemane, nu kaut kas uz to pusi. Esot apskrējusi gan Ķegumu, gan Lielvārdi, solīdama āsrtēt visādas kaites ar skunstīgām bildēm un krāsām, bet visur no viņas kratījušies nost, sak, šarlatānisms vien esot.
sunla 2015-03-24 22:23:21 Mēģināju ar ģimenes ārsta nosūtījumu uzreiz saņemt tur masāžas un fizioterapijas, jo šobrīd esmu uz slimības lapas. Tas bija velti noerēts laiks. Viena māsiņa prasīja otrai, tad lika uzgaidīt. Atnāca treša, kaut ko burkšķināja, teica, ka viss ir aizņemts. Nekas neatlika, ka iet uz Dziedznīcu, sory Neptunu. Priekš kam tad tāda nodaļa, ja cilvēks, būdams uz slimības lapas (ko nevar paredzēt iepriekš) ne var saņemt pakalpojumu. Tā ka tie ir meli, ka var saņemt pakalpojumu par valsts līdzekļiem. Ver tik savu personīgo maku vaļā un nospļauties visiem, ka maksāju nodokļus.. Bezdarbniekiem zaļā gaisma.... nekas personigs,bet pie mums Ogre vel ir labi.Cik zinams pie akutam saslimsanam masaza un vingrosana nav ieteicama. ja uz slimibas lapas tad ir jaarste akutu saslimsanu, un tik pec tam jarakstas uz rehabilitaciju, kura protams nenotiek uz sitiena. Musu laba Rīgaa i to uz rehabilitacijas nodalam vai sanatorijiem jagaida pa pusgadiem, dazas vietas pat rindu var nogaidit pat 2 gadus. pati gaidiju pusgadu, un tas ir labi ja tu tiesam uz to momentu kad pienak rinda ne ar ko neesi akutu slims, savadak zaude rindu un gaidi atkal savu pusgadu.