Atgriezties pie raksta

Lielvārdē atzīmēs Gunāra Priedes 85 gadu jubileju

Gunāram Priedem – 85, kaut fiziski mūsu vidū viņam bija atvēlēti vien 72 gadi. Šis ir jau 13.gads bez rakstnieka, bet viņš joprojām turpina dzīvot savu tuvinieku, draugu, neskaitāmo paziņu, lasītāju un Lielvārdes Tautas teātra atmiņās.

Rīga un Ventspils – viņam svarīgās vietas, bet ne mazāk būtiska viņa dzīvē bija Lielvārde – neliela pilsēta Daugavas krastā, kas gan sniedza patvērumu, gan bija lieliska vieta darbam. Ne velti lielvārdieši viņu uzskatīja par savu īsteno iedzīvotāju – tik cieši Gunārs bija saaudzis ar šejienes cilvēkiem.


Vairāki gadi nostrādāti Rīgas kinostudijā par scenāriju daļas vadītāju. Gunārs Priede rakstījis daudzu filmu scenārijus. Arī ilgi aizliegtajai Rolanda Kalniņa filmai "Elpojiet dziļi" ("Četri balti krekli", 1967). Viņš ir bijis vienīgais oficiāli aizliegtais latviešu rakstnieks, un viņa 1967.gadā sarakstītā luga "Smaržo sēnes' tika izrādīta tikai pēc diviem gadu desmitiem (1988.gadā) – vispirms Lielvārdes, pēc tam Rīgas Jaunatnes teātrī. Gunāra Priedes dzīvē bija gan veiksmes, gan neveiksmes, gan tīši pāridarījumi. Un viņš, tāpat kā visi cilvēki, gan priecājās, gan dusmojās, gan pārdzīvoja.


Šogad Gunāra Priedes dzimšanas diena ir svētdienā, un kultūras nama "Lielvārde' darbinieki un rakstniekam tuvie cilvēki nolēmuši to atzīmēt 17.martā ar plašu un interesantu bezmaksas programmu. (Interesentu ērtībai pulksten 13.15 no Lielvārdes dzelzceļa stacijas (ar apstāšanos autobusa pieturā) aties autobuss uz Lāčplēša kapiem. Pulksten 14.00 autobuss no kapsētas aizvedīs uz k/n "Lielvārde".)


Pasākuma programma: pulksten 13.30 piemiņas brīdisLielvārdē, Lāčplēša kapos – pie rakstnieka atdusas vietas; 14.30 Gunāra Priedes "Kopoto rakstu"  1.sējuma atvēršanas svētki kultūras namā "Lielvārde" ar krājuma sastādītājas teātra zinātnieces Ievas Strukas piedalīšanos; 16.00 Rīgas kinostudijasfilmas "Kārkli pelēkie zied" (1961) noskatīšanās dos iespēju vēlreiz vai pirmoreiz redzēt darbu, kura scenārija autors ir Gunārs Priede (galvenajās lomās Vija Artmane un Eduards Pāvuls, bet nozīmīgās lomās A.Ābele, L.Freimane, V.Singajevska, A.Kantāne, K.Sebris u.c.)

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/lielvarde/23667

2013. gada 16. martā, 16:34, Lielvārdes novada jaunumi
Daina Grīnhofa, "Ogres Vēstis Visiem"

Jaunākie komentāri

Ūva • 2013. gada 17. martā, 12:28
Pārdomu trešdienas, ko tik bieži vadīja Dramaturgs, padomju laikā bija kā izlaušanās no ledājiem - tik mierīgs, rāms kā senlatviešu krīvs, tik zinošs... Lai viņam mūžīga gaisma! PALDIES visiem lielvārdiešiem, kas organizēja toreiz un aicina kopā tagad!
Vilnis • 2013. gada 17. martā, 07:29
Prieks atcerēties pārdomu trešdienas A.Pumpura muzejā,kur bija iespēja tikties un pārmīt dažus vārdus ar G.Priedi ,sveicam!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet