Atgriezties pie raksta

Konkursam “Modrā acs” - kāpēc baznīcā jāiet uz tualeti gar altāri?

Ogrenet lasītāju Veronikas kundzi piedalīties konkursā ierosinājusi Ketijas vēstule, kurā viņa izteica šaubas par Ogres Sv Meinarda Romas katoļu baznīcā  redzamajiem eksponātiem (jostām ar senlatviešu rakstiem), kam, pēc konkursa dalībnieces domām, nav nekādas saistības ar katoļticību.

Savukārt Veronikas kundze ierosina padomāt par par daudz “ikdienišķākām lietām”. Proti, viņu satrauc fakts, ka Ogres katoļu baznīcā dievkalpojumu apmeklētājiem  nav paredzētas atsevišķas tualetes.

“Nezinu, kurš bijis tas gudrinieks, kurš baznīcā ieplānojis labierīcības tikai mācītāja galā. Šajās tualetēs var iekļūt tikai, vai nu ejot apkārt baznīcai pa ielu pa dienesta ieeju (kas dievkalpojumu laikā nereti mēdz būt ciet) vai arī pa taisno pāri altāra daļai. Varat iedomāties, kāda tautas staigāšana notiek dievkalpojuma laikā  -  īpaši svētkos, kad baznīcā ir daudz ļaužu. Mātes velk aiz rokas raudošus bērnus, sirmas tantītes ar “štociņiem” klaudzina pa grīdu, bet mācītājam tajā pašā laikā jāteic sprediķis un citiem ticīgajiem jāklausās. Pamēģiniet šo situāciju pārcelt uz kādu laicīgāku iestādi, piemēram, uz Ogres kultūras centra Lielo zāli. Kurš mākslinieks būtu ar mieru uzstāties, ja viņa priekšnesuma laikā pāri skatuvei  desmitiem skatītāju “bristu” uz tualetēm, jo tās būtu izvietotas gaitenī aiz skatuves, nevis, kā tas ir šobrīd, pirms ieejas skatītāju zālē pie garderobēm?” - jautā Veronikas kundze.

Ogrenet radās iespēja par baznīcas dīvaino projektu pajautāt tā autoram – arhitektam Laimonim Šmitam.

“Esmu vienisprātis ar vēstules autori, ka tas nav tas labākais variants, un tualetēm vajadzētu atrasties priekšpusē. Taču tāda bija pasūtītāja – Romas katoļu baznīcas - vēlme. Tās vadība uzskatīja, ka iebūvēt tualetes baznīcas torņa daļā zem krusta zīmes ir necienīgi. Līdz ar to arī izveidojās šāda situācija,” atklāj L.Šmits.

Laikā, kad Ogrē tika būvēts dievnams (1995.gads – red..) Katoļu baznīca vēl bija ļoti konservatīva. Šobrīd, vadoties pēc pasaules pieredzes, tās nostāja vairs nebūtu  tik kategoriska, pieļauj projekta autors.

Problēmas risinājumu L.Šmits saredz vienīgi izbūvējot atsevišķu ēku ārpus baznīcas auto stāvlaukuma zonā. “Baznīcai ir sānu izeja, kas bija paredzēta cilvēkiem ratiņkrēslos, pa kuru tad arī, netraucējot dievkalpojuma norisi, varētu nokļūt uz tualetēm,” norāda Šmits.

Portāls Ogrenet saka paldies Veronikas kundzei par atsūtīto vēstuli. Viņa gan atvainojas, ka nav klāt pievienojusi fotogrāfijas, jo ar fotoaparātu uz baznīcu nestaigājot – viņai tas nav pieņemami.

Ja arī jums ir gadījies novērot ko interesantu un savos iespaidos vēlaties padalīties ar citiem, sūtiet savus sagatavotos materiālus uz e-pasta adresi info@ogrenet.lv ar norādi ''Modrās acs'' konkursam un ļoti iespējams, ka tieši jūs kļūsiet par Ogrenet naudas balvas ieguvēju.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/konkursi/13836

2010. gada 25. aprīlī, 13:53, Konkursi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

k. • 2010. gada 5. jūlijā, 00:06
Interesanti, kādēļ tie Ogreneta foruma plānprātiņi izvēlas tik skaistus latviskus vārdus- Ziedonis, Laimnesis?...:)))
Voldemārs Laimnesis • 2010. gada 4. jūlijā, 21:11
Ah tu vecā kuce, tagad ko tevis dēļ ir jābūvē hauzītis uz katra stūra, lai vecajai govij nebūtu visi pakši jāpietaisa.
ziedonis • 2010. gada 26. aprīlī, 19:35
otrs automāts ar mazu zēnu fotogrāfijām dažādos rakursos:)

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet