
Ķeguma Dienas centrā – Danču skola
No 12.februāra Ķeguma Dienas centrā norisināsies biedrības "Dore-V" un Brīvo Danču Muzikantu projekta "Danču skola" pavasara sesija.
Deja ir kustību māksla, viena no visvecākajām cilvēka prasmēm, kas vienlaikus nav pirmās nepieciešamības prece un tomēr bez tās nevar iztikt ne atsevišķs indivīds, ne Dievs, ne Saule, ne Pasaule kopumā. M.Mellēna ir teikusi: "Dejai ir ļoti daudz izpausmes mūsdienu kultūras vidē, taču tradicionālā deja jeb, tā sauktie, – danči (arī tautas deja, folkoras deja, etnodeja), rada prieku par pašu dejas procesu".
Vērojot horeogrāfiski iestudētās skatuves tautiskās dejas, izjūtam māksliniecisku baudījumu, vienlaicīgi apjaušot, ka šis dejotprieks nav lemts katram – jo tas ir pārāk sarežģīti, pārāk grūti utt. Ar dančiem ir citādi...
Danči – neapdarinātas, etnogrāfiskās jeb tradicionālās latviešu, lietuviešu, igauņu un citu kaimiņtautu dejas, kas radušās no 19. gs. vidus – 20. gs. sākumam, ir pieejamas ikkatram un ikvienam.
Dančos otrajā plānā paliek nostieptie pirkstgali, līdz milimetram precīzās līnijas gatvē, mākslīgais smaids, iestudētās un pārspīlētās skatuves kustības... Svarīgs ir tikai pats klātesamības un piedalīšanās process, kā rezultātā rodas prieks. Prieks par kopā būšanu, kustības prieks, enerģija, kas rodas, visiem kopā dejojot, un pāriet no viena dejotāja pie nākamā caur smaidu, caur acu skatu, caur roku satvērienu, caur kopā izdejotu soli.
Tradicionālās dejas pašos pamatos ir virzītas uz saskarsmi un komunikāciju kustībā. Pirms simts un divsimts gadiem cilvēki sanāca kopā godos, gadskārtās, talkās, atpūtā un vienkārši dejoja. Dejoja istabā, pagalmā, pļavā vai siena šķūnī – viens no otra mācījās, dalījās, ja neatcerējās – izdomāja no jauna. Tā ir komunikācija bez vārdiem – tikai ar kustību, saskarsmi, mūziku un ritmu.
Biedrības "Dore-V" un Brīvo Danču Muzikantu projekts "Danču skola", savā ziņā, ir projekts tiem, kuri baidās dejot. Baidās, ka var neizdoties, baidās, ka nepratīs un nesapratīs. Tas dos iespēju apgūt un iepazīt vieglākas un grūtākas tautas dejas katram pieņemamā tempā.
Mācīsimies kopā, ja kas neizdosies, apstāsimies, sapratīsim, izrunāsim, lai kopā rastu prieku dejā. Savu vietu procesā atradīs arī pieredzējušie dancotāji, daloties pieredzē un palīdzot sajust maģisko danču dzirksti aizvien vairāk jauno dancotāju. Un atkal radīsies prieks par to, ka būs sasniegts cēls mērķis – iepazīstināt un aicināt apgūt latviešu, lietuviešu, igauņu, baltkrievu un citu tautu tradicionālās dejas, veidojot sabiedrības izpratni par tradicionālo deju daudzveidību un vērtību mūsdienu kultūras vidē.
Tiekamies Ķeguma Dienas centrā Danču skolas pavasara sesijā – 12. un 26.februārī, 4. un 18.martā, 1., 15.04. un 29.aprīlī no plkst.19–21.
Sīkāka informācija – www.dore.lv vai pa telefonu: 29496869 (Līga), 28354648 (Dace).
2016. gada 9. februārī, 11:01, Ķeguma novada jaunumi
Ogrenet
Jaunākie komentāri
Jacenzē neko darīt ,ja grib būt balta un pūkaina .Tautā ( vēletājos) jarada labs tēls, lai tak ievēl uz mūžu saimniekot bagātajā pašvaldības silē. Ka tik neaizrijas ,jo tā jau apāla kā bumbiņa..
Oooo! Mamzele ir mājās, re kā nu cenzē! Vecai piepei nepatīk patiesība kā velnam krusts!
Šodien domes sēdē tiks pieņemts kārtējais lēmums par SIA "Ķeguma Stars" pamatkapitāla palielināšanu. Pašvaldības uzņēmumam, kā vienmēr, trūkst "dzīvās" naudas, lai nomaksātu tekošos rēķinus un izmaksātu darbiniekiem algu. Tāpēc jaunais Ķeguma Stara vadītājs Aigars Roze bija lūdzis domi piešķirt naudas līdzekļus 180 tūks. apmērā. Diemžēl deputāti lēma savādāk un piešķīra vien 65 tūkst. eiro. Acīmredzot pēc kāda laika atkal tiks lemts par pamatkapitāla palielināšanu. Domes speciālisti lēš, ka ar A.Rozes pieprasītajiem 180 tūks. noteikti nepietiks, jo pēc ziemas mēnešiem pieaugs iedzīvotāju parādi par komunālajiem (galvenokārt siltums) pakalpojumiem. Prognozes, ka kopumā uzņēmumā būs jāiegulda 240 - 250 tūkst. eiro.