
Ekoskolu Rīcības dienās skolēni dodas uz pašvaldību 
Ceturtdien Ikšķiles novada pašvaldībā viesojās PPII "Ķiparu nams", Ikšķiles Brīvās skolas un Tīnūžu pamatskolas audzēkņi.
Ekoskolas Rīcības dienu dalībniekus uzņēma Ikšķiles novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieki Juris Saratovs un Česlavs Batņa, izpilddirektors Mariss Martinsons, Izglītības, sporta un jaunatnes lietu pārvaldes vadītāja Agnese Jankuna un pašvaldības speciālisti.
PPII "Ķiparu nams" jau piekto gadu piedalās Ekoskolu Rīcības dienās, kuru laikā dodas vizītē uz pašvaldību, lai pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību jautājumiem par videi draudzīgu dzīvesveidu.
Pirms trim gadiem PPII "Ķiparu nams" pievienojās Tīnūžu pamatskolas, bet pirms diviem – Ikšķiles Brīvās skolas skolēni.
Šī gada Ekoskolu Rīcības dienās īpaša uzmanība tiek pievērsta pieaugošajam atkritumu daudzumam un izšķērdīgai pārtikas lietošanai, kas ir cieši saistītas lietas. Tikšanās ievadā klātesošie noskatījās PPII "Ķiparu nams" veidoto filmiņu, kā bērni pusdieno.
"Ar šo filmiņu vēlamies parādīt, kā ieaudzināt bērnos atbildību pret ēdienu un neradīt liekos pārtikas atkritumus. Pirms četriem gadiem sākām bērnus radināt pašiem ielikt šķīvī ēdienu un ieliet glāzē pienu vai dzērienu. Tādējādi bērns izvēlas tādu ēdiena daudzumu, ko viņš spēj apēst, un nekas nepaliek pāri. Pirms ieviesām šo tradīciju, aptuveni puse no ēdiena aizgāja atkritumos," stāsta PPII "Ķiparu nams" vadītāja Sanda Reihmane. "Cilvēkam paradumi veidojas līdz 15 gadu vecumam, tāpēc ļoti svarīgi tos ieaudzināt pirmskolas un skolas vecumā."
PPII "Ķiparu nams" bērni un eko-skolas koordinatore Agnese Pauliņa veikuši pētījumu, cik tālu ceļu līdz mūsu galdam veic banāni, kafijas pupiņas un citi eksotiski produkti un augļi, ko piegādā no citiem kontinentiem. Transportēšana pa ūdeņiem un sauszemi nodara lielu kaitējumu videi, tāpēc ieteicams vairāk lietot savā zemē augušus augļus un dārzeņus, kas ir arī veselīgāki.
Arī Tīnūžu pamatskolas skolēni, kuri piedalās eko-skolas programmā, aicināja būt atbildīgiem pret pārtiku.
"Pārtika nav atkritumi, kaut gan izmetam ārā vienu trešo daļu no saražotās pārtikas," atgādināja skolēni.
Viņi aicināja arī plānot nepieciešamo pārtikas daudzumu un neiegādāties vairāk, nekā tas ir nepieciešams. Viens no padomiem, lai nenopirktu neko lieku, - neiet uz veikalu, kad esi izsalcis. Ja arī gadījies, ka pārtika sabojājas un tā jāmet ārā, labāk to izmantot komposta veidošanai, nevis izmest atkritumu konteinerā.
Arī Ikšķiles Brīvās skolas bērni zināja stāstīt, ka kompostā var izmantot "visas ēdamās lietas, kas pārstrādājas". Izskanēja ierosinājums pašvaldībai Ikšķiles novadā ieviest konteinerus, kuros varētu mest kompostējamos atkritumus, kā tas, piemēram, ir Stopiņu un Ķekavas novados.
PPII "Ķiparu nams" nams pašvaldībai bija sagādājis dāvanu – kasti, kurā ievietot izlietotās baterijas.
S.Reihmane atklāja, ka bērni piedalās izlietoto bateriju vākšanas konkursā. Tāpēc izskanēja aicinājums arī Ikšķiles novada pašvaldības darbiniekiem iesaistīties šajā akcijā, lai palīdzētu uzturēt tīru un nekaitīgu vidi.
2017. gada 2. novembrī, 17:25, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet