
Aizvadītas latvisko Jāņu svinības Tīnūžos 
21.jūnijā, kad gada visgarākajai dienai sekoja īsākā nakts, uz gleznainās Tīnūžu muižas saliņas, Mazās Juglas krastos, notika Jāņu svinības.
Pasākumā Jāņa bērnus laipni uzņēma seno tautas tradīciju atdzīvinātāji Tīnūžos - kultūras mantojuma centra "Tīnūžu muiža" vadītājs Kaspars Špēlis un Tīnūžu tautas nama vadītāja Valda Kurša, kā arī etno kopa "Zeidi".
Jāņu svinību ieskaņā tika rotāta galvenā svinību vieta, Ozolu pļavā vīti vainadziņi un darinātas īpašās Tīnūžu pīnītes, lai pēc tam visi kopā vispirms aizdegtu saimniecisko ugunskuru un tikai pēc tam galveno Jāņu ugunskuru.
Pirms iekūra galveno ugunskuru, no kura tika ņemta uguns arī uguns rata, uguns staba un lāpu iedegšanai, Kaspars Špēlis īsumā pastāstīja par rituāla darbībām, kuras tiks veiktas,- ziedošanu ugunskurā, veco vainagu dedzināšanu, simboliskajām rotaļām, kopīgo rituālu pie ozoliem, īpašajiem rituāliem vīriešiem un zīlēšanu sievietēm, kopīgo saimes galdu - mielastu Dieva gaismā, uguns staba pacelšanu, uguns rata palaišanu pusnaktī, uguns plosta laišanu Mazajā Juglā un dančiem.
Kaspars Špēlis atklāja, ka galveno ugunskuru aizdegs ar uguni, kuru iegūs no krama gabala: "Ar krama gabalu jāzīlē - katrā krama dzirkstelē ir Dieva griba. Tas ir viens no visatbildīgākajiem brīžiem šajos svētkos. Galvenais ugunskurs ir tautas, ģimenes pavards, kuru simboliski aizkursim. Mēdz teikt, ka latviešu tauta pastāvēs tik ilgi, kamēr Latvijas pakalnos degs ugunskuri. Mūsu Tīnūžu Jāņu svinību galvenais mērķis - lai jūs katrs paņemat no šiem svētkiem mazu daļiņu un pēc tam veidojat savu ģimenes tradīciju, iededzot pie sevis mājās savus ugunskurus. Jūs varat iedomāties, kāda Latvija izskatītos no augšas, ja katrā sētā Latvijā degtu ugunskuri un nestu šo gaismu Jāņos!"
Jāņu svinēšana Tīnūžos ar katru gadu gūst aizvien lielāku popularitāti un to apmeklē daudz latvisko tradīciju atbalstītāji.
2017. gada 22. jūnijā, 11:42, Ikšķiles novada jaunumi
www.ikskile.lv