Atgriezties pie raksta

Ikšķiles "Rasas krāsu" jaunie mākslinieki iedvesmojas no jūgendstila Foto

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā Rīgā, Alberta ielā 12, sestdien atklāta biedrības "Rasas krāsas" izstāde, kurā aplūkojami 15 jauno mākslinieku darbi dažādās tehnikās.

Izstāde "Radošās arheoloģijas laboratorija Jaņa Rozentāla muzejā 1866.-2016." tapusi  biedrības "Rasas krāsas" vizuāli plastiskās mākslas un kultūras mantojuma izpētes un jaunrades projekta "Jūgendstila izpēte Jaņa Rozentāla mākslas mantojuma kontekstā" ietvaros.


Ierosme izstādē redzamajiem darbiem rasta tepat uz vietas muzejā, kur biedrības "Rasas krāsas" audzēkņi radošā un ražīgā darbā pavadīja trīs dienas. No 24. līdz 26.oktobrim audzēkņi muzejā klausījās lekcijas par jūgendstila vēsturi un tā raksturīgākajām iezīmēm. Pēc lekciju noklausīšanās jaunie mākslinieki uz vietas muzejā pētīja, zīmēja un skicēja.


"Visiem izstādē redzamajiem darbiem par pamatu ņemti muzejā redzamie priekšmeti, kas iedvesmojuši jaunos māksliniekus radīt savus darbus. Varētu pat sarīkot konkursu, lai sameklētu muzejā redzamos eksponātus – traukus, tekstilijas, spoguļus, gleznas, sienu gleznojumus -, kuru motīvi izmantoti izstādes darbos," atklāj biedrības "Rasas krāsas" valdes priekšsēdētāja Lauma Palmbaha.


"Rasas krāsu" audzēkņi savos darbos atveidoja tos muzeja priekšmetus, kas viņus visvairāk uzrunāja. Jaunie mākslinieki iedvesmu smēlās tapešu grafiskajos rakstos, krēslu rotājuma ornamentos, Jaņa Rozentāla apgleznotajos koka vijumos uz sienām, ūdensrožu motīvos uz ziepju trauka un citiem eksponātiem.


"Elza Ratniece vispirms izstudēja oriģinālo vitrāžu, - pētīja, zīmēja. Kad pienāca laiks izšķirties, kādā tehnikā strādāt, Elza izvēlējās nevis vitrāžu, bet nolēma veidot zīmējumu uz spoguļa. Sākotnēji mani pārsteidza Letīcijas Priedītes izvēle. Kad viņa ienāca muzejā, pirmais, ko Letīsija skicēja, bija Jaņa Rozentāla pēcnāves maska. Letīcija nolēma pievērsties filozofiskai tēmai par laikmetu un mākslinieka būtību. Pusaudža vecums ir laiks, kad jaunieši meklē atbildes uz ļoti nopietniem jautājumiem, un šis objekts viņai palīdzēja šīs atbildes meklēt," stāsta L.Palmbaha.


Projektā piedalījās 15 biedrības "Rasas krāsas" audzēkņu. Lai arī sākotnēji bija plānoti 12 dalībnieki, kam jau ir "Rasas krāsu" sertifikāts par licencēto mākslas programmu apguvi, tomēr arī daži jaunākie audzēkņi ļoti vēlējās iekļūt šajā tik interesantajā projektā.


Atzinīgi iespēju piedalīties projektā vērtē arī Ikšķiles vidusskolas 7.klases skolniece Letīcija Priedīte. Jauniete atklāja, ka četru gadu laikā, kopš viņa apmeklē "Rasas krāsas" viņai bijušas daudzas izstādes, bet pirmoreiz - Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā.


"Projekta laikā ieguvu daudz vairāk zināšanu par mākslu un jūgendstilu, Jani Rozentālu. Mani ļoti ieinteresēja Rozentāla pēcnāves maska, kāds cilvēks izskatās pēc nāves, tāpēc arī to izmantoju savā izstādes darbā. Ja būs iespēja, labprāt vēl piedalītos šādā projektā," saka Letīsija. 


Kā portālam Ogrenet atklāja Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs sadarbojas ar Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolu un citām mākslas izglītības iestādēm, bet kopīgs projekts ar jaunākā un vidējā skolas vecuma bērniem īstenots pirmoreiz muzeja vēsturē.


"Es uzskatu, ka ir atbalstāma jebkura iniciatīva, ar kuras palīdzību mēs varam audzināt bērnus, jauniešus, veidot viņu kultūras izpratni, atraisīt viņu māksliniecisko, radošo domāšanu un prasmes. Katrā ziņā es esmu ārkārtīgi iepriecināta par rezultātu," norāda R.Meinerte. 


Skatītāji var gūt pilnīgu priekšstatu par jauno mākslinieku darbiem un to tapšanas  gaitu, jo izstādē  ir redzams gan darba process – skices,  gan arī  radītais mākslas darbs. "Tas ir jauki, ka jaunie mākslinieki  rāda arī šo darba procesu. Mūsu kolēģi viņiem vadīja nodarbības, ekskursijas.  Savukārt Laumas Palmbahas vadībā viņi pēc tam mācījās izlaist caur sevi, pārradīt un izveidot savu mākslas darbu.  Radošais potenciāls ir milzīgs. Mērķis ir sasniegts," atzīst R.Meinerte. "Domāju, ka arī apmeklētājiem, kuru vidū ir arī daudz ārzemju tūristu, būs interesanti skatīt šos darbus. Tas ir veids, kā mūsdienu cilvēkam pašam pietuvoties 19. un 20. gadsimta mijai."


Izstāde būs apskatāma no 3.decembra līdz nākamā gada 15.janvārim.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ikskile/37365

2016. gada 4. decembrī, 10:19, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet