
Ikšķiles topošie mākslinieki izzina un pēta jūgendstilu 
Biedrības "Rasas krāsas" audzēkņi papildina zināšanas kultūras un mākslas vēstures izglītības projektā "Jūgendstila izpēte Jaņa Rozentāla mākslas mantojuma kontekstā".
Biedrība "Rasas krāsas" sadarbībā ar Latvijas Memoriālo muzeju apvienību un Ikšķiles novada pašvaldību izstrādājusi vizuāli plastiskās mākslas un kultūras mantojuma izpētes un jaunrades projektu "Jūgendstila izpēte Jaņa Rozentāla mākslas mantojuma kontekstā", kurā piedalās 15 Ikšķiles novada jaunieši vecumā no 10 - 15 gadiem.
Projekta MOTO - somu rakstnieces Mailas Talvio citāts: "Droši vien Janis Rozentāls ar savu personību būtu varējis apburt un iekarot kuru katru kultūras centru, bet viņš izvēlējās arāja, sējēja un pļāvēja lomu savā tautā. (..) Rozentāls savā 22 gadus ilgajā radīšanas laikā, kas tik bagāts ar meklēšanu, uzvarām, saulainu prieku un dzīves svaigumu, bet tik bagāts arī ar vilšanos, - ir atstājis Latvijai daudz gleznu no lauku dzīves, dabasskatus, gleznas portrejas, brīnišķas altārgleznas, fantāzijas bagātus pasaku un tautasdziesmu motīvus. Visus šos darbus zīmogo cēla nopietnība, apvienota ar īstu sajūsmu un radīšanas prieku."
Ikšķiles bērni un jaunieši ir daļa no nākamās latviešu inteliģences paaudzes, kurai šis projekts dos iespēju padziļināti izpētīt savas tautas nozīmīgu, radoši iedvesmojošu personību, kāds visas Eiropas mākslas kontekstā ir Janis Rozentāls. Viņš rakstījis: "Pastāvošais ir tikai tilts, kad esi tam pāri, tas vairs nav vajadzīgs. Nekas pasaulē nav cienīgs, lai to atdarinātu (es domāju cilvēku darbus), jo tas, kas mani dzen radīt, ir tieši tas, kas vēl nepastāv un vēl nav sasniegts".
Vēlamies dot iespēju Ikšķiles bērniem un jauniešiem iepazīt J.Rozentālu kā mērķtiecīgu savu sapņu īstenotāju, sava laikmeta Latvijas inteliģences autoritāti Eiropas mākslas kontekstā, neklātienes skolotāju jūgendstila radošo meklējumu labirintos.
Līdzīgi kā J.Rozentāls, arī Ikšķiles 21.gadsimta paaudze, nāk no Latvijas lauku pilsētas vides. Šis projekts Ikšķiles bērniem un jauniešiem dos radošu pētnieku degsmi izzināt, pārdomāt un izvēlēties savai iekšējai pasaulei atbilstošas tēmas un izteiksmes līdzekļus, lai pētniecības radošais rezultāts tiktu pārradīts 21.gadsimta jauniešu sajūtu izpratnē, pielietojot vizuāli plastiskos izteiksmes līdzekļus, instalācijas veidošanas iespējas un radošā procesa ideju fiksācijas.
No 24. līdz 26.oktobrim Ikšķiles jaunieši Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja speciālistu vadībā padziļināti iepazinās gan ar J.Rozentāla oriģināldarbu stilistiskajām īpatnībām, gan ar māksliniecisko tehniku daudzveidību, gan ar jūgendstila raksturīgākajām iezīmēm.
Jaunieši guva plašas un daudzpusīgas kultūras un mākslas izglītības zināšanas par J. Rozentāla daiļradi jūgendstila uzplaukuma laikā Rīgā Eiropas mākslas kontekstā.
Konsultējoties ar "Rasas krāsu" dažādu mākslas nozaru pedagogiem, jaunieši skicēja muzeja ekspozīcijā redzamos oriģināldarbus, kā arī J.Rozentāla zīmēto mēbeļu dizaina un jūgendstila lietišķās mākslas paraugus.
Jaunieši iepazinās ar mākslinieka darbnīcas un dzīvokļa projekta autora arhitekta Konstantīna Pēkšēna projektētās jūgendstila ēkas divu atšķirīgu kāpņu telpu sienu un griestu gleznojumiem, kāpņu margu kalumiem, logu vitrāžām un ēkas fasādes ornamentālā dekorējuma simboliku.
Muzejā redzētais un dzirdētais jauniešos rosina māksliniecisko iztēli. Skicēšanas gaitā uzkrātā pieredze pārtop radošās idejās. Novembrī - projekta otrajā fāzē - jaunieši radīs oriģināldarbus dažādās vizuāli plastiskās tehnikās profesionālu pasniedzēju vadībā.
Izveidotie darbi tiks eksponēti izstādē "Radošās arheoloģijas laboratorija Jaņa Rozentāla muzejā. 1866.- 2016." no 3.decembra līdz 2017. gada 15.janvārim J.Rozentāla muzeja izstāžu zālē Rīgā, Alberta ielā 12.
2016. gada 30. oktobrī, 08:23, Ikšķiles novada jaunumi
Lauma Palmbaha,
mag/art, projekta vadītāja,
biedrības "Rasas krāsas"
valdes priekšsēdētāja