Atgriezties pie raksta

Ikšķilē atklāj Mākslinieku piemiņas izstādi Foto

Ikšķiles Kultūras biedrība par vienu no saviem uzdevumiem izvirzījusi Ikšķilē dzīvojošo mākslinieku piemiņas vietu saglabāšanu un viņu radīto kultūrvēsturisko vērtību apzināšanu.

Īpaši godinātas tiek tās izcilās personības, kam aprit nozīmīgas jubilejas. Pērn godā tika celti: kādreizējais Rīgas Operetes teātra aktieris Alberts Bāriņš, mākslinieki Kārlis Pētersons un Jānis Kuga (juniors). Viņiem visiem pagājušajā gadā apritēja simts gadu.


Šogad Ikšķiles Kultūras biedrība Ikšķiles Tautas namā atklāja trim ievērojamiem novadniekiem – māksliniekam Nikolajam Malceniekam (100), māksliniecei Karolīnai Lācei (100), aktierim un režisoram Arnoldam Kalniņam (110) -  veltītu piemiņas izstādi.


Arnolds Kalniņš, kurš ne tikai dzīvojis, bet arī dzimis Ikšķilē, plašāk pazīstams kā Jaunatnes teātra aktieris. 30.gados viņš bijis Ikšķiles Kultūras biedrības drāmas ansambļa pirmais režisors. Kopā ar ikšķiliešiem  iestudējis lugas arī piecdesmito gadu beigās, kur dekorators bijis Roberts Jansons.


Starp citu, Jansona kungs piedalījās Ikšķiles Kultūras biedrības rīkotajā atmiņu vakarā. Vēl ciešākas saites R.Jansonu saistījušas ar mākslinieku Nikolaju Malcenieku, jo abi kā "padomju varas ienaidnieki" iepazinušies aiz dzeloņdrātīm GULAG-a nometnē Kolimas apgabalā.


"Lēģēros ieslodzītie bija nodarbināti dažādās jomās. Bez mūrniekiem un citiem speciālistiem bija nepieciešami arī mākslinieki. Nikolajam, kā profesionālim, uzticēja pārzīmēt Šiškina slavenos "lācīšus" (Ivana Šiškina glezna "Rīts priežu mežā" – red.). Es, būdams tikai mākslinieks no tautas, kurš zīmēšanu un veidošanu mācījies paralēli būvniecībai, pārzīmēju lācīšus savā kladē, tie man vēl tagad saglabājušies. Vēlāk būvējām pilsētu zeltračiem, un vadība izvēlējās Nikolaja oriģinālos gleznojumus, lai izrotātu ēdnīcas sienas. Es, protams, nevarēju sacensties ar Nikolaju glezniecībā, bet precīzā zīmēšana, ko savā darbā izmanto arhitekti, man padevās un to es liku lietā, veidojot arhitektoniskās dekoratīvās formas. Kad Nikolaja Malcenieka audžudēli  Ēriks un Mārtiņš Vilsoni 2013. gada vasarā aizbrauca uz Magadanas apgabalu pa izsūtījuma vietām, lūdzu Ērikam nofotografēt vēl saglabājušās liecības par tā laika mākslas darbiem, ko viņš arī izdarīja," atceras R.Jansons.


Atmiņās par Nikolaju Malcenieku dalījās arī viņa audžumeita (Ērika un Mārtiņa māsa) Sniedze. Klātesošie piemiņas izstādes atklāšanas pasākumā tuvāk iepazina arī aktieri Arnoldu Kalniņu un keramiķi Karolīnu Lāci. Šīs personības palīdzēja atklāt Ikšķiles Kultūras biedrības vadītāja Lelde Sāmīte, mākslinieki Valdis Villerušs, Dagmāra Villeruša, Inga Dišlere un Dace Pelša.


Par atmiņu vakara muzikālo noskaņu gādāja Ikšķiles Mūzikas un mākslas pedagoģes Rimma Pudāne un Linda Ivanova.


Ikšķiles Kultūras biedrība, organizējot šo pasākumu un iekārtojot izstādi, devusi vērtīgu pienesumu novada kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā.


Izstāde Ikšķiles Tautas namā apskatāma līdz 27.augustam.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ikskile/36357

2016. gada 17. augustā, 22:03, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet