Atgriezties pie raksta

"Ķiparu namā" īstenota latviska pirmsskolas programma Foto

Ikšķiles pilsētā esošā privātā pirmsskolas izglītības iestāde (PPII) "Ķiparu nams" ir aprobējusi jaunu "Kustība par latvisku kultūru izglītībā" (KLKI) pirmsskolas programmu "Latviešu ābece", informē KLKI vadīāja Solvita Lodiņa.

2015./2016.mācību gadā PPII "Ķiparu nams" īstenoja jaunizveidotu, latvisku pirmsskolas programmu, kuras galvenais akcents ir uz bērnu personības garīgo attīstību latviskā kultūrvidē.


Ļoti liela nozīme šajā programmā ir bērnu radošuma attīstībai caur filozofēšanu par tautas un literārajām pasakām, amatniecību, tautas mūziku, zīmju zīmēšanu un ritmisku vingrošanu ar dainām, kas ietver pašdisciplīnas paņēmienus un metodes.


Lai sekmētu pirkstu motorikas attīstību, kas tiešā veidā veicina domāšanas procesu attīstīšanu un valodas apguves kvalitāti, PPII "Ķiparu nams" mūzikas nodarbību ietvaros  īstenoja kolektīvo stabules un kokles spēli. Rezultāts šīm nodarbībām bija lielisks priekšnesums aprobācijas iestāžu noslēguma svinīgajā pasākumā 19.maijā Kultūras telpā "Trīs māsas", Rīgā.


Šajā pasākumā tika prezentēta gatavā "Latviešu ābece sešgadniekiem", izrādītas leļļu teātra ainiņas no gadskārtu svētkiem (aktieri: Edgars Lipors, Baiba un Valdis Vanagi, Solvita Lodiņa). Bija iespēja arī tikties ar KLKI sagatavoto materiālu, metodiku autoriem.


KLKI jau vairākus gadus strādā pie latviska, etniskajā kultūrā balstīta, integrēta izglītības satura pirmskolas vecuma bērniem. 


19.maijā atvēršanas svētkus piedzīvoja otrais KLKI veikums – mācību materiāls sešgadniekiem "Latviešu ābece", kas ietver 20 latviešu tautas pasakas, 80 stāstus un 90 dziesmas visiem alfabēta burtiem. 


Sešgadniekiem domātie materiāli ir piesaistīti izveidotajai pirmskolas programmai.  Taču, tos var izmantot arī vecāki, lai mācītu bērniem lasīt. Valodas mācīšanos veicina latviešu tautas pasaku, tām atbilstošo tautasdziesmu, sakāmvārdu un mīklu klausīšanās, līdzi dziedāšana, izrunāšana. Īpašs jaunums  rakstītmācībā ir latvisko zīmju zīmēšana. Tajā apvienojas burtu elementu mācīšana ar uzdevumiem matemātikā, tēlotājmākslā, etnogrāfijā. Materiāli aprobēti 6 pirmskolas mācību iestādēs. 


Sešgadnieku pūralādē būs atrodamas 25 leļļu video filmas par dažādiem amatu meistariem un 9 leļļu mākslas filmas par tradicionālajiem gadskārtu ieražu svētkiem. Pirmskolas mācību programmā ir iekļauta sistēmiska etnogrāfisko rakstu apguve. KLKI ir izstrādāti vairāk nekā 30 koka pužļu veidi ar etnogrāfiskajiem rakstiem, kurus lietojot bērniem būs lieliska iespēja mācīties ne tikai tautas kultūru, matemātiku, konstruēšanu, bet arī izprast veselumu un tā daļas. 


Projekta vadītāja Solvita Lodiņa, integrētās izglītības konceptu, programmu izstrādāja autoru grupa Domāšanas darbnīcās, aprobācijas iestādēs. Ilustrāciju autore Agnija Saprovska, Darba lapu autores Solvita Lodiņa un Dace Eihmane, audio pasakas ierunāja aktieri Edgars Lipors, Baiba un Valdis Vanagi, Solvita Lodiņa, dziesmas iedziedāja Edgars Lipors, folkloras kopas "Pērlis", "Dzieti", "Dārdi", filmas filmēja Jānis Rēdlihs un Maija Smildziņa kopā ar radošo grupu.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ikskile/35669

2016. gada 24. maijā, 08:11, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

skats no iekšas • 2016. gada 25. maijā, 17:57
Kārtējais biznesa mārketings?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet