
Grāmata par Ikšķili 13.–15. gadsimtā ir pasaules mēroga projekts 
Ikšķiles tautas namā notikuši vēstures zinātņu dokores Gunitas Zariņas grāmatas "Ikšķiles 13.–15. gadsimta iedzīvotāji" atvēršanas svētki.
Latvijas Universitātes (LU) Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece un vēstures zinātņu doktore G.Zariņa jau vairāk nekā 30 gadus pēta Latvijas seno iedzīvotāju demogrāfiju, uzturu, veselību, dzīves kvalitāti, latviešu tautas veidošanos, etnoloģiju un vēsturisko demogrāfiju. Apkopojot un izpētot arheologu Jāņa Graudoņa, Jolantas Daigas, Annas Zīriņas un citu speciālistu padomju laikos iegūtos materiālus un veiktos pētījumus, izmantojot arī jaunākās tehnoloģijas, izdevies izveidot apjomīgu un ļoti vērtīgu grāmatu, kas vēsta par tā laika sadzīvi, apģērbu, lietoto pārtiku un citiem faktoriem.
Grāmatas autore Gunita Zariņa klātesošajiem skaidroja, ka nekur Eiropā nav uzieti tik krāšņi un labi saglabājušies arheoloģiskie materiāli, kas vēsta par 13.–15. gadsimtu. Savukārt, izanalizējot plašo izrakumos iegūto kaulu klāstu, autore grāmatā izdarījusi secinājumus par tā laika Ikšķiles iedzīvotāju izskatu.
Ikšķiles novada pašvaldības vadītājs Indulis Trapiņš uzsvēra novada un arī Daugavas lejteces kultūras un vēstures liecību saglabāšanu un apkopošanu, tā ir arī viena no pašvaldības pašreizējām prioritātēm. "Gunitas Zariņas grāmatas saturs ir saistošs ar to, ka varam ieskatīties tā laika cilvēku sadzīvē, vizualizēt, kādi viņi bija, un salīdzināt ar mūsdienām – kādi tagad esam mēs".
G.Zariņa pateicās pašvaldībai par piešķirto finansējumu pētījumu veikšanai, kā arī paldies tika teikts visiem, kuri iesaistījās grāmatas tapšanā.
"Pašvaldības loma ir atbalstīt šāda veida projektus, jo tauta, kura neatceras savu vēsturi, nolemta iznīcībai. Tādēļ mēs pētām vēsturi, godājam savus senčus, un esam atbildīgi par to," uzrunā norādīja Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš.
Pasākumā ar skaistiem priekšnesumiem uzstājās Ikšķiles Mūzikas un mākslas skolas pedagogi, audzēkņi, Ikšķiles tautas nama jauktais koris "Ikšķile" un jauktais vokālais ansamblis "Gaudium".
Jau vēstīts, ka Ikšķiles novada pašvaldība atbalstījusi izdevuma "Ikšķiles 13.–15. gadsimta iedzīvotāji" tapšanu, kas ir pirmais mēģinājums apkopot arheoloģiskās, bioarheoloģiskās un rakstīto avotu liecības par Ikšķiles iedzīvotājiem viduslaikos. Tas bija iespējams, pateicoties arheologa Jāņa Graudoņa Ikšķiles kapsētas izrakumos iegūtajam plašajam antropoloģiskajam materiālam, kā arī pēdējos gados strauji progresējošajām tā izpētes metodēm. Izvērtējot seno iedzīvotāju izskatu, demogrāfiju, zobu veselību, uzturu, traumas un slimības, mēģināts raksturot arī šo jautājumu izpētes metodiskos pamatprincipus.
2016. gada 25. februārī, 15:06, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet
Jaunākie komentāri
drīkst rakties kapsētās, lai cik senas tās arī nebūtu, un pētīt ragus, nagus un to, kas aizgājējam kapā līdzi dots?