
Tīnūžos pie atmiņu ugunskura atceras Barikāžu laiku 
Šopēcpusdien pie ugunskura Tīnūžu tautas nama un kultūras mantojuma centra "Tīnūžu muiža" pagalmā pulcējās cilvēki, lai tiktos ar 1991.gada janvāra Barikāžu dalībniekiem.
Pasākuma dalībniekus ar karstu tēju sagaidīja Ikšķiles novada pašvaldības Kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Dace Jansone.
"Vissarežģītākā vēsture ir tā, kas tikai nesen kļuvusi par vēsturi. Visgrūtāk pieņemt to, kas liekas bija vakar un jau ir nopietns vēsturisks notikums mūsu valsts dzīvē," atklājot Barikāžu atceres pasākumu, sacīja Tīnūžu Tautas nama vadītāja Valda Kurša.
Visi klātesošie tika aicināti noskatīties Zigurda Vidiņa video filmu "Balti zvani", kuru pirms trim gadiem kāda cienījama vecuma ikšķiliete uzdāvinājusi kultūras mantojuma centram "Tīnūžu muiža".
Filmā redzami tā laika notikumi, kuri neviesn nespēj atstāt vienaldzīgu. Īpašas izjūtas par filmā redzēto ir Barikāžu dalībniekam, Ikšķiles novada pašvaldības Saimniecības nodaļas vadītājam Valentīnam Špēlim.
V.Špēlis pirms 25 gadiem 20.janvāra vakarā, kad notika OMON uzbrukums Iekšlietu ministrijai, atradās Vecrīgā netālu no Pulvertorņa. "Tika nobloķēta iela, sākās apšaude un tad parādījās pirmais upuris. Cilvēki pārcēla pāri šķēršļiem ievainotā dokumentālo filmu kinooperatora un režisora Andra Slapiņa ķermeni. Mēs to paķērām un skrējām, piesteidzās vēl vīri palīgā, lai tikai ātrāk nodotu mediķu rīcībā, kuri Barikāžu laikā dežurēja Doma baznīcā. Man vēl tagad neizgaist no atmiņas Andra Slapiņa asiņu pēdas uz Vecrīgas bruģa…" ne bez saviļņojuma atceras V.Špēlis. "Daudzi no Barikāžu dalībniekiem nemaz nesaprata, ka tās ir nevis gaismas raķetes, bet trasējošās lodes," piebilst V.Špēlis.
V.Špēlis Barikāžu dalībniekiem pievienojās drīz pēc 13.janvāra mītiņa Daugavmalā - sargājis TV torni Zaķusalā, Rīgas kinostudiju, bet pēdējās Barikāžu dienas vadījis Vecrīgā, Doma laukumā, palīdzēja arī koriģēt smagās tehnikas novietojumu uz Salu tilta.
V.Špēlis kopā ar kaimiņu uz Rīgu devies ar savu automašīnu, bet no Tīnūžu apkaimes Barikāžu dienās piedalījusies arī ļoti labi organizēta aizstāvju grupa Jāņa Gunāra Rubeņa vadībā. Uz Rīgu bija nogādāta vai visa kolhoza "Juglas zieds" smagā tehnika. Vēl aizvien darba ierindā ir traktors, ar kuru tā tagadējais īpašnieks sargājis savu valsti.
Šiem vīriem nav jājautā, vai viņi atkal ietu uz Barikādēm, ja atkārtotos līdzīga situācija. Jaunajai paaudzei vēl līdz šai izpratnei jānonāk, tāpēc arī Barikāžu atceres pasākumi notiek arī Ikšķiles vidusskolā un Tīnūžu pamatskolā.
"Šonedēļ ar skolēniem pārrunājam un vēstures stundās skatāmies filmas par Barikādēm. Šajās dienās saņēmām vēl vienu dokumentālo filmu, ko parādīsim skolēniem. Arī šo Zigurda Vidiņa filmu varēs noskatīties tie skolēni, kuri šodien nevarēja būt klāt," stāsta Tīnūžu pamatskolas direktore Aelita Grase.
Un turpina: "Sarunās ar skolēniem noskaidrojas, ka viņi ir informēti par šo vēstures posmu, taču jāatzīst, ka vecāki un it īpaši vecvecāki, kuri bija tiešie Barikāžu dalībnieki, par maz stāsta par šo laiku. Bērniem un jauniešiem jau nav pieredzes un zināšanu par Barikādēm un to nozīmi Latvijas vēsturē, viņiem ir jāieaudzina izpratne, lai jaunieši apzinās, ka viņu vecāki un arī viņi ir daļa no vēstures".
2016. gada 20. janvārī, 18:41, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet
Jaunākie komentāri
Varu tikai uzteikt Valentīna Špēla drosmi un rīcību, sevišķi augusta puča pirmajās dienās! Kārtīgs vecis!