
Ikšķilē svin arī trešās Lieldienas
Agrāk mūsu senči gadskārtu svētkus – Ziemassvētkus un Lieldienas – ne tikai ilgi un nopietni gaidīja, bet arī gatavojās tiem un ar godu un pamatīgi nosvinēja tos, lai piedzīvotu patiesu prieku un gūtu enerģiju darbam un dzīvei pēc svētkiem.
Daudz kas no senās godības jau aizmirsts, bet par visu jauno un moderno ne visi priecājamies. "Ikšķiles vidusskolas uzdevums ir atgādināt un iepazīstināt arī aizmirsto vai nezināmo," stāsta Ikšķiles vidusskolas muzeja pedagoģe Anna Indāne.
Tā šogad skolas muzejā tika svinētas arī trešās Lieldienas, jo agrāk Ziemassvētki un Lieldienas svinētas trīs dienas. "Mājās tak krāsotas olas kalniem. Parasti pēc svētkiem bērni nes uz skolu rādīt, cik krāšņa un skaista izdevusies kāda oliņa, tāpat nes arī stiprās olas, kuras ģimenē nav varējis sasist neviens. Tur tikai uzmanīgi jāskatās, vai starp vistas olām negadās kāda koka ola," turpina A.Indāne.
Šogad – 3. Lieldienās – arī viens audzēknis uz muzeju bija atnesis koka olu, viens – pat gumijas olu, kuras netika pieņemtas olu kaujā un ripināšanā. Kāds atnesa arī krāsotas zosu un paipalu olas. "Paldies vecākiem, kuri piepalīdzēja olu krāsošanā! Priecājāmies par grezno olu rotu, kuru tās ieguvušas, krāsojot sīpolu mizās, burkānu, melleņu un kādā vēl novārījumā, ar ziediņu, lapiņu, putraimiņu un citiem rakstiem uz sāniņiem. Visvairāk patika dabiskās vielās krāsotās olas," tā Ikšķiles vidusskolas muzeja pedagoģe. Žūrija, kurai bija bezgala grūts uzdevums, izvēlējās visskaistākās oliņas.
Vislielāko uzmanību esot piesaistījusi olu ripināšana. "Paldies skolotājam Aivaram Birkmanim, kurš koka renīti (pamatīgu, jo olas ripoja tālu) uztaisīja jau pirms Lieldienām! Atlika tkai nākt ar olu grozu un piedalīties spēlē. Jāsaka, ka bērni nebija iepriekš mājās olas tā ripinājuši, mācījās spēli uz vietas. Ja būtu bijis vairāk olu, ripināšanas azarts nebeigtos ilgi. Dažreiz ar vienu oliņu izdevās aizķert veselas 4 citas, tā savā kontā iespēlējot jau veselu kapitālu," jautro spēli ataino A.Indāne.
Bērniem patika arī domāšanas spēle, kas bija saistīta ar un par Lieldienām, tika minētas arī mīklas, bērni stāstīja arī, kā viņi mājās svinējuši Lieldienas, kas viņiem paticis un ko viņi zina par Lieldienām.
"Tātad secinājums – brīvdienas skaisti un lietderīgi pavadītas, ir būts kopā ar ģimeni gan mājās, gan dabā, ir uzkrāti spēki pēdējam un nozīmīgajam mācību posmam skolā. Lai pietiek enerģijas un spēka skolā vēl pēdējam un svarīgākajam mācību cēlienam!" veiksmi mācībās atlikušajā mācību gadā novēl Ikšķiles vidusskolas muzeja pedagoģe A.Indāne.
2015. gada 7. aprīlī, 19:22, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet
Jaunākie komentāri
Agrāk 3 dienas tika svinēta Lielā diena no 20.-23. martam, jeb pavasara sākums. Tikko bija citi svētki. Katrs var svinēt kā un ko grib. Tikai žēl, ka izglītības iestādes darbinieki nezin ne tautas, ne Kristīgās tradīcijas un putro visu kopā..
uzmanīgi ar olām! kāda daļa no tām ir vārītas pirms dienām četrām...