
OT kopā ar vācu kolēģiem izstrādās darba vidē balstītu mācību modeli
Ogres tehnikumu (OT) darba vizītē apmeklēja Fraunhofera institūta (Vācija) profesionālās izglītības projektu konsultants, Leipcigas universitātes emeritētais profesors Dīters Šulcs.
"Profesors Dīters Šulcs ir ieradies, lai risinātu jautājumu par turpmāko sadarbību starp Latvijas un Vācijas profesionālās izglītības iestādēm. Mēs savus audzēkņus sūtītu uz Vāciju, savukārt Vācijas profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi brauktu pie mums, lai īstenotu darba vidē balstītu izglītību," vizītes mērķi īsumā raksturo OT direktore Ilze Brante.
Kā portālu "OgreNet.lv" informēja Dīters Šulcs, viņa darbības joma ir pedagogu sagatavošana profesionālajai izglītībai. Kā atzīst Šulca kungs, Vācijā savulaik tā bijusi aktuāla problēma, ka pedagogi tiek sagatavoti pārāk akadēmiski. Tāpēc profesora mērķis pedagogu izglītošanā ir sasaistīt teoriju un praksi.
Profesors uzskata, ka skolotāja izglītība nav tikai vienam reģionam, vienai valstij, bet tā ir starptautiska jeb internacionāla. Ar to skaidrojama intensīvā sadarbība starp Leipcigas un Latvijas Universitātēm.
No 1998.gada profesors vada seminārus doktorantiem gan Vācijā, gan Latvijā, kur viņš ierodas vairākas reizes gadā. Profesors D.Šulcs ir arī Latvijas Universitātes Goda doktors. Šādā seminārā Vācijā 2002.gadā piedalījusies arī Ilze Brante.
Kopš 2006.gada D.Šulcs iesaistījies Fraunhofera institūta projektu konsultēšanā. Fraunhovera institūts ir viena no četrām institūcijām, kas Vācijā nodarbojas ar profesionālās izglītības attīstības problēmu pētīšanu un risināšanu.
"Tā kā daudzās Eiropas valstīs tieši jauniešu vidū ir liels bezdarbs, mēs vēlamies atrast tā cēloņus. Viens no veidiem, kā risināt šo problēmu, ir darba vidē balstītās mācības," norāda D.Šulcs.
Jāpiebilst, ka Ogres tehnikums ir viena no pirmajām sešām profesionālās izglītības iestādēm Latvijā, kas 2013.gadā uzsāka īstenot darba vidē balstītas mācības.
Ņemot vērā, ka OT jau ir laba sadarbība ar profesionālās izglītības iestādēm Vācijā, D.Šulcs par savas vizīte mērķi izvēlējās tieši Ogri. Marta sākumā Ogres tehnikumā norisinājās starptautiskā robotikas projekta "ROBOT - rescue, offer help, be a friend, open doors, take on Europe" pasākumi. Šajā projektā piedalās arī Walter-Gropius-Berufskolleg (Vācija) audzēkņi. D.Šulcs atklāja, ka Vācijas jaunieši ļoti atzinīgi novērtējuši Ogres tehnikumā organizētās projekta norises.
Pēc iepazīšanās ar Ogres tehnikumu viesis atzina, ka audzēkņu izglītošanas procesa organizācija tiek veikta mērķtiecīgi, viss tehnikumā notiekošais ir vērsts uz attīstību, tostarp darba vidē balstītās mācības, kurās audzēkņi mācās sasaistīt teoriju ar praksi, apgūstot atbildību reģiona, valsts un starptautiskā līmenī. Īpaši Šulca kunga uzmanību piesaistījis Latvijas valsts prezidenta vēlējums, ko var apskatīt OT II stāva vestibilā.
D.Šulcs ierosināja, ka Ogres tehnikumam jākļūst par koordinatoru starp citām profesionālās izglītības iestādēm Latvijā, lai darba vidē balstītu mācību apmaiņas programmu projekts aptvertu vairāk audzēkņu un profesiju.
"Sadarbībā ar Vācijas pārstāvjiem Ogres tehnikums izstrādātu darba vidē balstītu mācību modeli, ar ko varētu iepazīstināt profesionālās izglītības iestādes ne tikai Latvijā un Vācijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Tam jābūt reālam modelim, ko mēs ikvienam interesentam varētu parādīt un nodemonstrēt. Frauehhofera institūts varētu sniegt atbalstu nevis kā uzraugošā, bet kā padomdevēja institūcija, lai palīdzētu attīstīt sadarbību ar uzņēmējiem," norāda D.Šulcs.
Jau drīzumā Ogres tehnikumā ieradīsies 20 profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi no Turcijas, kas darba vidē balstītās mācībās strādās OT elektronikas laboratorijā, kokapstrādes darbnīcās un dosies uz metālapstrādes uzņēmumiem. Savukārt aprīļa sākumā Ogrē ieradīsies jaunieši no Spānijas profesionālajām izglītības iestādēm. Viņiem paredzētas vairāk nekā divus mēnešus ilgas darba vidē balstītas mācības Ogres un Ikšķiles novados.
2017. gada 19. martā, 10:59, Ogres tehnikums
Ogrenet