
LDDK pārstāvji un nozaru eksperti vērtē darba vidē balstītas mācības 
Piektdien Ogrē ieradās Latvijas Darba devēju konfederācijas un nozaru asociāciju pārstāvji, lai iepazītos ar darba vidē balstītu mācību īstenošanu.
Delegācija vispirms apmeklēja AS "HansaMatrix" un SIA "Malevss". Abi šie uzņēmumi no 2013.gada iesaistījušies projektā par darba vidē balstītu mācību īstenošanu. Jau četrus gadus darba pieredzi šeit gūst Ogres tehnikuma (OT) audzēkņi, kuri atbilstoši uzņēmuma profilam apgūst elektronikas tehniķa, ēdināšanas vai viesmīlības pakalpojumu speciālista profesijas. Šogad būs pirmais izlaidums, kad OT beigs audzēkņi, kuri pēc pamatskolas apguvuši darba vidē balstītas mācības.
Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone pēc tikšanās ar Ogres novada uzņēmējiem atzina, ka uzņēmējiem ir ļoti daudz jautājumu, bet viņi saprot, ka uzņēmumiem ir nepieciešami kvalificēti darbinieki un darba devējiem ir jāiesaistās speciālistu sagatavošanas procesā.
"Darba vidē balstītās mācībās darba devējs jau mācību procesā var uzstādīt tās kvalitātes prasmes, kas jaunietim būs nepieciešamas, nonākot uzņēmumā. Gan jaunietis zinās, kādas iemaņas tiek pieprasītas, gan uzņēmējs iegūs kvalificētu speciālistu," norāda L.Meņģelsone.
LDDK ģenerālsekretāre pauž gandarījumu, ka darba vidēs balstītās mācības sekmīgi izgājušas pilotprojekta posmu, un nu jau kļuvušas par profesionālās izglītības procesa sastāvdaļu. Latvijas Darba devēju konfederācija palīdz uzņēmējiem un uzņēmumiem šo likuma normu ieviest.
Pēc tikšanās ar uzņēmējiem viesi devās uz Ogres tehnikumu, kur tikās ar direktores vietnieci izglītības jomā Ilzi Dzirkali. Diskusijā piedalījās arī OT Viesnīcu un restorānu pakalpojumu nodaļas vadītāja Ineta Rumpētere un Datorikas, elektronikas un administratīvā darba nodaļas vadītāja Aļona Lukašenoka.
I.Dzirkale iepazīstināja viesus ar Profesionālās izglītības kompetences centra "Ogres tehnikums" pieredzi darba vidē balstītu mācību īstenošanā.
Šajā mācību gadā darba vidē balstītu mācību īstenošanā iesaistīti 77 uzņēmumi, kuros darba vidē balstītas mācības apgūst 224 audzēkņi. Izglītības programmā (IP) "Kokizstrādājumu izgatavošana" darba vidē balstītās mācības apgūst 19, IP "Būvdarbi" – 19, IP "Ēdināšanas pakalpojumi" – 67, IP "Elektronika" – 41, IP "Viesnīcu pakalpojumi" – 70, IP "Maizes un miltu konditorejas izstrādājumu ražošana" – 8. Darba vidē balstītas mācības patlaban vēl netiek īstenotas Dizaina un mākslas nodaļas audzēkņiem. Pavisam OT šajā mācību gadā 21 izglītības programmā mācās 939 audzēkņi.
"Darba vidē balstītas mācības ir visu iesaistīto pušu kopējā atbildība, tāpēc mēs izstrādājam sešpusējo līgumu starp tehnikumu, uzņēmumu, audzēkni, mācību vadītājiem no tehnikuma un uzņēmuma, kā arī saskaņojam ar vecākiem, ja jaunietis ir nepilngadīgs," informē I.Dzirkale.
Lai audzēkņi varētu sekmīgi apgūt darba vidē balstītas mācības, tehnikums sagatavo prakses programmu, kas jāapgūst konkrētajā uzņēmumā, instruē par darba drošību, veic apdrošināšanu gan pret nelaimes gadījumiem, gan civiltiesisko apdrošināšanu. Tehnikums nodrošina audzēkņus ar mācību iestādes transportu, ja uzņēmums atrodas vietā, kur ar sabiedrisko transportu nokļūt sarežģīti. Iespēju robežās tiek atmaksāti arī sabiedriskā transporta izdevumi. Tehnikums apgādā audzēkņus ar darba apģērbu profesijās, kurās tas nepieciešams, piemēram, kokapstrādē, kā arī apmaksā obligātās veselības pārbaudes un personas medicīniskās grāmatiņas noformēšanu.
"Lielākais ieguvums no darba vidē balstītām mācībām ir tas, ka jaunieši var vieglāk un ātrāk izprast atbilstību izvēlētajai profesijai. Jauniešiem, kuri tehnikumā iestājušies pēc pamatskolas beigšanas, nereti ir virspusējs priekšstats par profesiju, kurā viņi mācās. Atgriežoties jau no pirmajām praksēm, viņi ir izvērtējuši, vai vēlas apgūt šo profesiju. Savukārt tie, kas turpina mācīties, labāk izprot teorētisko priekšmetu nozīmi un sasaista šīs zināšanas ar praktiskajām iemaņām," norāda I.Dzirkale.
Darba vidē balstītas mācības ir samērā jauna pieredze, tāpēc jāveic liels izskaidrošanas darbs ar uzņēmējiem. Ne visi uzņēmēji arī izprot, ka jauniešu darbs nenesīs peļņu, bet gluži otrādi - prasīs ieguldījumus. Tas ne visiem uzņēmējiem ir pieņemams, tāpēc daži no šī projekta arī atsakās.
"Pašā sākumā tas bija milzīgs darbs, jo bija jāpārveido mācību plāns, priekšmetu programmas, prakses programmas. Ogres tehnikums un uzņēmuma pārstāvji rīkoja vairākas tikšanās, lai saskaņotu mācību iestādes un uzņēmuma intereses," atklāj A.Lukašenoka.
Tikšanās noslēgumā viesi apmeklēja OT Elektronikas laboratorijas, vēroja sacensības Lego robotikā. Šonedēļ OT viesojās starptautiskā projekta dalībnieki no dažādām Eiropas valstīm, lai veidotu un programmētu robotus.
Projektā ar labiem panākumiem piedalās arī OT Robotikas pulciņa dalībnieki, kuri elektroniku apguvuši darba vidē balstītās mācībās.
2017. gada 4. martā, 15:30, Ogres tehnikums
Ogrenet
Jaunākie komentāri
Pareizais virziens! Ja gribam izkulties no nabadzības jaunatne jāvirza uz specialitātēm, kas ražo produkciju ar lielu pievienoto vērtību. Uz produkciju, kur maz ievedamo izejvielu. Uz produkciju, kur galvenokārt patērē pelēko vielu. Savukārt pakalpojumu nozarē vajadzētu pievērst uzmanību datortehnikas izmantošanai, piem recepepšu sastādīšana, kaloriju sabalansēšana, cenu veidošana, izejvielu iepirkšana.