
Pasaules Banka organizē pieredzes apmaiņu Ogres tehnikumā 
Šonedēļ Latvijā divu dienu vizītē bija ieradušies Pasaules Bankas un Polijas profesionālās izglītības institūciju eksperti, lai iepazītos ar darba vidē balstītu mācību īstenošanu.
"Tā ir Pasaules Bankas un Eiropas Komisijas kopīga ideja – atvest Polijas delegāciju pieredzes apmaiņas vizītē uz Latviju, jo mūsu valsts ir rekomendēta kā labās prakses piemērs darba vidē balstītu mācību īstenošanā. Mums ir izstrādāta tiesību bāze, un esam ļoti veiksmīgi virzījušies šajā jomā. Pasaules Banka ar mūsu starpniecību varēs šo pieredzi nodot tām valstīm un reģioniem, kam tā nepieciešama," informē Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta vecākā eksperte profesionālajā izglītībā Ilze Buligina.
Vizītes pirmajā dienā viesi Izglītības un zinātnes ministrijā piedalījās diskusijā par darba vidē balstītām mācībām, kā arī apmeklēja Rīgas Valsts tehnikumu, lai iepazītos, kā šajā mācību iestādē notiek sadarbība ar darba devējiem.
Savukārt otrā diena pilnībā pagāja Ogrē. Viesi ieradās Ogres tehnikumā, kur tikās ar Ogres tehnikuma vadību, struktūrvienību vadītājiem, pedagogiem, audzēkņiem un darba devēju pārstāvjiem.
"Mūsu mērķis bija viesiem parādīt, kā tiek organizētas darba vidē balstītas mācības profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem gan Rīgā, gan reģionos, lai sniegtu iespējami pilnīgāku priekšstatu par profesionālās izglītības sistēmu Latvijā, tostarp arī, kā tiek izmantoti ES struktūrfondu līdzekļi mācību procesa uzlabošanai," skaidro I.Buligina.
Kā atklāja delegācijas vadītāja, Pasaules Bankas pārstāve Margo Hoftijzer, Pasaules Banka jau pirms tam ir bijusi informēta par Latvijas progresu ne tikai profesionālajā izglītībā, bet arī daudzās citās jomās, tāpēc radusies vēlme redzēt, kā tas viss attīstījies: "Esam uz Ogres tehnikumu atbraukuši, lai paskatītos, kā ir veidota profesionālās izglītības sistēma, kā darbojas skola, pedagogi, audzēkņi, rast kopējo iespaidu par profesionālās izglītības sistēmas īstenošanas veidu Latvijā."
Viesiem, īpaši Polijas profesionālo izglītības iestāžu direktoriem un reģiona pašvaldību pārstāvjiem, bija ļoti daudz jautājumu par darba vidē balstītu mācību organizēšanu gan OT direktorei Ilzei Brantei, gan pedagogiem, gan AS "HansaMatrix" valdes loceklim Alvim Vagulim, kura uzņēmums jau no 2013.gada sadarbojas ar Ogres tehnikumu.
"Darba vidē balstītas mācības ir investīcija nākotnei. Tāpēc arī šobrīd mūsu uzņēmumā mācās un strādā deviņi Ogres tehnikuma 3.kursa audzēkņi, topošie elektronikas tehniķi. Viņi profesiju apgūst daudz ātrāk, nekā tas bija iepriekš, un būs kvalificētāki, kad pabeigs tehnikumu. Jauno speciālistu paaudzei jāmāca strādāt uz jaunām, modernām iekārtām. Arī mācību iestādē jābūt atbilstošai materiālajai bāzei, kas Ogres tehnikumā ir iegādāta, pateicoties ES struktūrfondu līdzekļiem. Jaunais speciālists jāmāca mācību iestādei kopā ar uzņēmēju, lai pēc tam nevienai no iesaistītajām pusēm nebūtu jāpiedzīvo vilšanās. Novēlu Ogres tehnikumam atrast vēl vairāk uzņēmēju, kas vēlētos īstenot darba vidē balstītas mācības."
Polijā arī tiek īstenota darba vidē balstīta izglītība, bet tā nav tik attīstīta kā Latvijā, jo ir problēmas ar ES finansējuma iegūšanu.
"Šeit viņi redz, kā viena valsts, šajā gadījumā Latvija, var veiksmīgi izmantot ES fondu doto priekšrocību, investējot ēkās, programmās, programmu aprīkojumā, kompetenču palielināšanā pedagogiem un darbaudzinātājiem. Ogres tehnikumā ir arī ļoti laba sadarbība ar darba devējiem. Tā ir tā pieredze, ko Polijas delegācija bija cerējusi iegūt, un ko arī ir ieguvusi. Daudz vairāk nekā iepriekš cerēts," uzsver Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktora vietniece profesionālās izglītības un starptautiskās sadarbības jomā Inta Šusta.
Sventokšiskas vojevodistes Kelces pilsētas Maršala biroja direktore Malgorzata Murzol, kura atbild par ES struktūrfondu ieviešanu norāda, ka reģionā, kuru viņa pārstāv, ir gandrīz pusotrs simts profesionālo izglītības iestāžu. "Tas jau ir pavisam cits mērogs un situācija salīdzinājumā ar Latviju, tajā pašā laikā mums ir ļoti interesanti vērot, kādā veidā jūsu valstī tiek īstenotas darba vidē balstītas mācības. Tas ir viens no galvenajiem jautājumiem, ko mēs vēlamies tālāk pētīt un diskutēt."
Un piebilst: "Šādas tikšanās un pieredzes apmaiņa ir ļoti svarīgas ne tikai konkrētā izpratnē, bet arī plašākā Eiropas kontekstā, jo, kaut nedaudz iepazīstot un izprotot dažādas sistēmas, rodas līdzīgas pieejas. Tas neapšaubāmi nāk par labu profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem. Viņi var plašāk izmantot izglītības un arī darba iespējas Eiropas kontekstā. Bet vēl plašāk lūkojoties, mēs skatāmies uz Eiropu kā tādu lielu resursu, kur ar šādām darbībām varam stiprināt mieru, sadarbību un savstarpēju izpratni."
Polijas pārstāve atklāj, ka viņa un pārējie delegācijas pārstāvji guvuši ļoti pozitīvus iespaidus par mūsu valsti, labprāt turpinātu šāda veida sadarbību un priecātos Latvijas pārstāvjus redzēt atbildes vizītē Polijā.
2016. gada 15. decembrī, 16:47, Ogres tehnikums
Ogrenet