
OT meistardarbnīcās var nokļūt tuvāk izvēlētajai profesijai 
Ogres tehnikuma (OT) Dizaina un mākslas nodaļa šajā mācību gadā organizē jauniešiem meistardarbnīcas, kas palīdz iepazīt kādu no dizaina profesijām.
"Meistardarbnīcu ideja pieder Dizaina un mākslas nodaļas vadītājai Velgai Kaļeiņikovai. Mēs šogad esam uzsākuši darbu rekonstruētajā tehnikumā, kurā izglītības programmu īstenošanā tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas, tostarp arī dizaina un mākslas programmās. Nodaļas vadītāja, domājot par audzēkņu piesaistīšanu dizaina un mākslas jomai, iecerēja organizēt radošās darbnīcas mākslas skolu audzēkņiem un citiem interesentiem. Es šo ieceri vērtēju ļoti pozitīvi, un to mēs noteikti attīstīsim," norāda OT direktore Ilze Brante.
Foto, video, formas dizaina, grafikas dizaina, dekoratīvo krāsojumu, animācijas, tērpu modes, stila plakāta, vektorgrafikas profesionālajās darbnīcas jaunieši vecumā no 13 līdz 19 gadiem profesionālu pedagogu vadībā var nostiprināt esošās vai apgūt jaunas zināšanas.
Jaunieši uz nodarbībām tiek aicināti vienreiz mēnesī. Uz pirmo nodarbību bija ieradušies Ogres vispārizglītojošo skolu skolēni un Ogres Mākslas skolas audzēkņi.
Ogres Valsts ģimnāzijas 7.b klases skolniece Una Zviedre bija izvēlējusies apmeklēt animācijas darbnīcu pie skolotāja Armanda Puča. "Man patīk vērot, kā citi veido animāciju un radās vēlēšanās arī pašai iemācīties to darīt," atklāj Una, kuru ar fotoaparātu rokās sastapām Dizaina un mākslas nodaļas gaitenī.
"Nodarbībās mēs veidojam animāciju – nofotografējam materiālus, paskatāmies, kā tas datorā izskatās un piešķiram šim objektam kustību. Darbnīcas apmeklētājiem jau iepriekš jāveic mājasdarbs – jāuzzīmē tēls, ko pēc tam apstrādājam, lai darba tapšanā ir klāt personīgais pieskāriens," teic A.Pučs. Una pieļauj, ka nākotnē varētu izvēlēties profesiju, kas saistīta ar mākslu.
Ogres Valsts ģimnāzijas 8.klases skolniece Aiva Zviedre savu nākotni saista ar apģērbu dizainera profesiju, tāpēc nolēmusi pieteikties tērpu modes darbnīcā. Radošajā darbnīcā jaunieši veic praktiskus uzdevumus, un jau pēc divām nodarbībām Aiva varēs vilkt mugurā pašas dizainētu un šūtu kleitu.
"Uz darbnīcu nāk interesenti ar savām tērpu skicēm, un ar mūsu audzēkņu palīdzību mēģina savu ieceri realizēt tērpā. Aivas izvēlētais modelis ir sarežģīts. Tas ir darbietilpīgs process, tāpēc jaunietei radošā darbnīca būs jāapmeklē divas reizes," stāsta skolotāja Liena Niedre.
OT pedagogi nodarbību sekmīgai norisei sagatavojuši aprīkojumu un materiālus, lai jaunieši varētu vispusīgi iepazīt izvēlēto dizaina vai mākslas novirzienu.
Skolotājs Lauris Kalniņš, kura uzdevums ir jauniešiem parādīt, kā top fotogrāfija un kā notiek darbība fotostudijā, parūpējies arī par radošam darbam atbilstošu fonu.
"Man būtiski ir radīt atmosfēru, atskaņot mūziku, pie sienām izlikt bildes, jo fotostudijā cilvēkam jājūtas brīvi un mājīgi. Tad tas process aiziet. Ne jau tā, ka cilvēks atnāk sterilā telpā, uzliek gaismas un bildē," atklāj L.Kalniņš.
Jaunieši izrāda lielu interesi par iespējām apgūt fotomākslas noslēpumus. "Zināšanas fotogrāfijā noder visu mākslas un dizaina nodaļas programmu audzēkņiem. Fotogrāfiju izmanto kompozīcijas darbos kompleksi ar citos priekšmetos iegūtajām zināšanām. Foto vairāk vai mazāk ir visās programmās, arī apģērbu dizainā, kur jaunieši tiek iepazīstināti ar modes fotogrāfiju," norāda L.Kalniņš.
Grafiskā dizaina darbnīcā skolotāja Dace Runča skaidro jauniešiem, kā top iepakojums, un kas jādara, lai tiktu līdz profesionālam rezultātam. Ogres Mākslas skolas 5.kursa audzēkne Anne Gabija Skadiņa skolotājas vadībā apgūst iemaņas iepakojumā – šajā gadījumā – kastītes izgatavošanā.
Anne Gabija savu izvēli apmeklēt grafikas dizaina darbnīcu skaidro ar to, ka šajā mācību gadā Latvijas izglītības iestāžu profesionālās ievirzes izglītības mākslas un dizaina jomas programmu audzēkņiem Valsts konkursa tēma ir grafikas dizains, un jauniete vēlas iegūt papildināšanas un labāk sagatavoties šim konkursam.
9.novembrī tehnikumā uz radošajām darbnīcām ieradās 15 Dundagas Mākslas un mūzikas skolas audzēkņi, kuri apgūst vizuāli plastisko mākslu. Dundadznieki bija pieteikušies grafikas dizaina, formu dizaina un dekoratīvo krāsojumu darbnīcās.
Kā portālam Ogrenet atklāja Dundagas Mākslas un mūzikas skolas pedagoģe Dace Čodore, kura pasniedz gleznošanu, kompozīciju un teorētiskos mācību priekšmetus, viens no iemesliem, kāpēc trešdaļa audzēkņu izvēlējušies grafikas dizaina darbnīcu, ir jau minētais valsts konkurss.
"Mums ieinteresēja, ka Ogres tehnikums piedāvā tieši šo nodarbību. Šis ir mūsu skolas audzēkņu pirmais brauciens, un tāpēc viena no darbnīcām, ko esam izvēlējušies apmeklēt ir grafikas dizains pie skolotājas Daces Runčas. Plānojam arī atkārtot braucienu uz Ogres tehnikumu," teic D.Čodore.
Iespēju apmeklēt profesionālās darbnīcas atzinīgi vērtē arī Ogres Mākslas skolas direktores vietniece Signe Kraukle: "Tā mūsu audzēkņiem ir ļoti jauka iespēja iepazīties ar citu mācību iestādi un pilnveidot savas zināšanas neierastā vidē, pastrādāt ar citiem materiāliem un citu pedagogu vadībā. Iespējams, ka kāds no viņiem izvālēsies turpināt mācības Ogres tehnikuma Dizaina un mākslas nodaļā," saka S.Kraukle.
OT Dizaina un mākslas nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova norāda, ka par iespējām pieteikties darbnīcās ar Latvijas Nacionālas kultūras centra starpniecību ir uzrunātas un informētas visas Latvijā darbojušās mākslas skolas.
"Uz nodarbībām ir pieteikušies mākslas skolu audzēkņi no Ogres, Carnikavas, Jelgavas un citiem novadiem. Mēs esam ieinteresēti, lai uz darbnīcām piesakās ieinteresēti un sagatavoti bērni un jaunieši, kuri mērķtiecīgi virzās uz izvēlēto profesiju. Mūsu tehnikumā ir zinoši un prasmīgi skolotāji, un ir pieejamas visas nepieciešamās tehnoloģijas, lai jaunieši varētu pārliecināties par savu interešu un spēju atbilstību," uzsver V.Kaļeiņikova.
Nākamās nodarbības profesionālajās darbnīcās plānotas 1.decembrī, 19.janvārī, 9.februārī, 9.martā, 6.aprīlī no 13.00-16.00. Ir iespējams vienoties par citu laiku.
2016. gada 14. novembrī, 00:18, Ogres tehnikums
Ogrenet