Atgriezties pie raksta

Profesionālo skolu pedagogi uz jauno darba samaksas modeli raugās cerīgi Foto

Pirms jaunā mācību gada sākuma Rīgā tikās Latvijas profesionālo izglītības iestāžu direktori, lai pārrunātu jaunā pedagogu darba samaksas modeļa ieviešanu praksē.

Ogres tehnikumu (OT) pārstāvēja OT direktore, Profesionālās izglītības biedrības (PIB) valdes priekšsēdētāja Ilze Brante un direktores vietniece mācību jomā Ilze Dzirkale.


Kolēģus savā mācību iestādē uzņēma Rīgas Valsts tehnikuma direktore Dagnija Vanaga: "Jaunais pedagogu darba samaksas modelis ir izstrādāts un pieņemts, un es uz to raugos cerīgi, bet mums tas ir tehniski jāaprobē. Pirms darba uzsākšanas ir vēl daudz jautājumu. Arī laiks ir ierobežots, tāpēc valda neliels satraukums, vai paspēsim visu izdarīt. Sanākot visiem iestāžu vadītājiem kopā, problēmas ir vieglāk risināt. Mēs kopīgi varam apspriest, izrunāt, pajautāt, ja kas nav skaidrs, vienoties un pieņemt lēmumus."


Teorētisko skaidrojumu par jaunā pedagogu darba samaksas modeļa niansēm profesionālo izglītības iestāžu vadītāji saņēma  jūnijā notikušajā PIB sanāksmē, kurā piedalījās izglītības un zinātnes un ministrs Kārlis Šadurskis, ministrijas ierēdņi, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas organizētajos informatīvajos reģionālajos semināros izglītības speciālistiem par nākamā mācību gada aktualitātēm nozarē. Šajā tikšanās reizē Rīgas Valsts  tehnikumā galvenā uzmanība tika pievērsta praktiskiem jautājumiem.


Uz tikšanos tika uzaicināti Izglītības un zinātnes ministrijas speciālisti, kas direktoru vietniekiem mācību jomā organizēja  praktiskās mācības jaunās tarifikācijas sistēmas apguvē. Izglītības ministrijas speciālisti parādīja, kā pareizi ievadīt datus un veikt aprēķinus.


"Ja sabiedrība tiek informēta, ka pedagogu algas tiek palielinātas no 420 eiro līdz 680 eiro par likmi, tad reāli tas tā nenotiek, jo palielinās skolotāju slodze. Ja mēs kādreiz strādājām 21 vai profesionālajās izglītības iestādēs 19 kontaktstundas, tad tagad mums būs jāstrādā 30 stundas, līdz ar to palielināsies atalgojums par likmi,” skaidro Rīgas  Mākslas un mediju tehnikuma direktore, PIB padomes locekle Maija Vanaga.


Profesionālo izglītības iestāžu direktoriem līdz ar jaunā pedagogu darba samaksas modeļa ieviešanu dzīvē, nākuši klāt jauni uzdevumi. Jaunajā modelī ir dažādi uzlabojumi – piemaksa profesionālo priekšmetu pedagogiem līdz 20%,  motivācijas fonds 13,5%, un šie līdzekļi tagad ir jāizmanto.  


Jāizstrādā arī kritēriji, pēc kādiem tiks apmaksāts papildu darbs (gatavošanās  stundām, pašizglītošanās u.c.), pedagogiem, kas līdz šim pilnā apmērā netika darīts.


"Šie papildu pienākumi tagad ir jāsadala. Mums, mākslas skolā, tā, piemēram, ir gatavošanās izstādēm, konkursiem, reklāmas, karjeras izglītības pasākumi. Direktora pienākums ir to visu sakārtot. Es uzskatu, ka pašlaik tas ir vissmagākais, jo pedagogam ir jābūt informētam, par ko viņam maksā, bet direktoram ir jābūt pilnīgai skaidrībai, ko pedagogs par šo samaksu izdarīs. Skolotājs jau vienmēr dara daudz papildu darbus, ko līdz šim ne vienmēr apmaksāja. Tagad būs iespēja samaksāt par visiem paveiktajiem darbiem. Skolotājs var izvēlēties, kurus papildu darbus viņš veiks – gatavos konkursam, olimpiādei. Ja nedarīs, samaksu nesaņems," norāda M.Vanaga.


Jelgavas tehnikuma direktore, PIB valdes locekle Janīna Rudzīte neuzskata, ka līdz ar jaunā modeļa ieviešanu būtiski pieaugs pedagogu darba samaksa.


"Diez vai lielāka samaksa sanāks. Pedagogu darba kvalitāti samaksa lielos vilcienos neiespaido, dažkārt gan ietekmē noskaņojumu. Mūsu pedagogi strādā par jebkuru samaksu. Protams, es, kā direktore, priecātos, ja pedagogu darba samaksa augtu," atklāj J.Rudzīte. "Darbs ar jauniešiem prasa izglītotu un atpūtušos pedagogu,  kurš var apmeklēt kultūras pasākumus, teātra izrādes, kas nemaksā maz. Ja pedagogam ir jāskaita savi ienākumi, ko viņš var atlicināt vai nevar, tad šie pasākumi kļūst par luksus lietām, kas nebūtu pieļaujams."


Jelgavas tehnikums pedagogu trūkumu neizjūt, šobrīd nepieciešams tikai programmēšanas skolotājs. "Ja kāds programmētājs lasa šo informāciju un vēlas strādāt ar jauniešiem, laipni lūdzam Jelgavas tehnikumā," aicina tehnikuma direktore.


Kad būs veikti visi aprēķini, profesionālo izglītības iestāžu pedagogi plāno tikties vēlreiz uz izanalizēt, kā jaunie darba samaksas noteikumi ietekmē pedagogu darbu praksē.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/OT/36468

2016. gada 8. septembrī, 11:28, Ogres tehnikums
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet