
Uzņēmēji no Vācijas iepazīstas ar OT pieredzi 
Ogres tehnikumā (OT) viesojās Vācijas-Baltijas tirdzniecības kameras delegācija, lai gūtu pieredzi darba vidē balstītu mācību īstenošanā.
Delegācijas sastāvā ir mazie uzņēmēji, Amatniecības kameras un brālību biedri, kuri iepazīstas ar amatniecības attīstību, profesionālo izglītību un darba vidē balstītām mācībām Latvijā. Ogres tehnikums ir vienīgā profesionālās izglītības mācību iestāde, kuru, uzturoties divu dienu vizītē Latvijā, apmeklēja uzņēmēji no Vācijas.
"Ogres tehnikumu delegācijas vizītes darba kārtībā iekļāvām tāpēc, ka Vācijas-Baltijas tirdzniecības kamerai izveidojusies ļoti laba sadarbība ar šo mācību iestādi, kas aktīvi piedalās dažādos Vācijas-Baltijas tirdzniecības kameras, kā arī Vācijas vēstniecības projektos. Tehnikums ir kļuvis par profesionālās izglītības kompetences centru, jau vairākus gadus īsteno darba vidē balstītu izglītību un savā pieredzē labprāt dalās ar citiem. Vācu uzņēmēji pēc iepazīšanās ar tehnikuma rekonstruēto mācību korpusu un jaunuzcelto angāru, kas veidoti pēc vismodernākajiem standartiem, izteica vēlmi turpināt sadarbību ar tehnikumu, sekot līdzi tā darba vidē balstītās izglītības attīstībai," norāda Vācijas-Baltijas tirdzniecības kameras Latvijas biroja projekta vadītāja Diāna Krastiņa.
Diskutējot ar OT vadību un pedagogiem, viesi atklāja, ka, būdami Amatniecības kameras biedri, līdz šim pabijuši daudzās valstīs, tostarp Zviedrijā, Norvēģijā, Spānijā, kur iepazinušies ar profesionālās izglītības attīstību.
"Profesionālās izglītības attīstība dažādās valstīs ir atšķirīga. Piemēram, Skandināvijas valstīs ir ļoti augsts līmenis, arī samaksa par padarīto profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem ir augsta, turpretī Spānijā amatnieku izglītošanai, arī darba vidē balstītām mācībām, tiek pievērsta salīdzinoši niecīga uzmanība, arī samaksa par darbu ir daudz mazāka. Spānijā darba prasmju attīstīšanai izmanto materiālus, ko iegūst nojaucot nederīgās ēkas, un audzēkņi no tā neko neiegūst. Esam vienojušies, ka savā uzņēmumā, kas specializējas inženierkomunikāciju izbūvē, augustā uzņemšu audzēkņus no Spānijas, lai īstenotu darba vidē balstītas mācības," stāsta Amatnieku kameras pārstāvis, uzņēmējs Klauss Gjorings.
Viesi arī atklāja, ka Vācijā, līdzīgi, kā citās Eiropas valstīs, ir grūtības ar mācekļu piesaistīšanu, jo jaunieši pārsvarā izvēlas iegūt izglītību vispārējās vidējās vai augstākajās izglītības iestādēs. Negatīvu ietekmi rada arī migrācijas problēmas, kas Vācijas gadījumā ir jauniešu došanās no Austrumvācijas un Rietumvāciju, kā arī zemais dzimstības līmenis.
Vizītes ietvaros Vācijas uzņēmēju delegācija apmeklēja SIA "Dižozols Plus" un SIA "Malevss", kur OT audzēkņi apgūst amata prasmi darba vidē balstītu mācību ietvaros. SIA "Malevss" bija viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas 2013.gadā noslēdza līgumu ar OT par izglītojamo iesaistīšanu darba vidē balstītās mācībās.
Darba vidē balstītu mācību projekts pierādījis savu lietderību jauno speciālistu sagatavošanā darba tirgum. Ja 2013.gadā OT tika noslēgti līgumi ar trim uzņēmumiem par audzēkņu iesaistīšanu darba vidē balstītās mācībās, tad šajā mācību gadā jau 59 uzņēmumos darba vidē balstītas mācības apgūst 193 audzēkņi septiņās profesionālajās kvalifikācijas.
2016. gada 19. aprīlī, 19:14, Ogres tehnikums
Ogrenet