Atgriezties pie raksta

Latvijas kultūras kanona konkurss OT audzēkņos attīsta radošumu Foto

Ogres tehnikuma komanda (OT) no Latvijas Kultūras kanona konkursa vidusskolēniem fināla atgriezusies ar I pakāpes Diplomu un Nomināciju "Par drosmīgāko un riskantāko Raiņa un Aspazijas idejas interpretāciju".

11.martā Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu Pasts" notika Latvijas Kultūras akadēmijas veidotais "Latvijas Kultūras kanona konkurss vidusskolēniem 2015-2016" fināls, kurā piedalījās arī Vidzemes reģiona uzvarētāji – Ogres tehnikuma komanda.


Šī gada Latvijas Kultūras kanona konkursa moto bija "Raiņa un Aspazijas idejas un vērtības mūsdienu cilvēku dzīvē un notikumos ", un tā dalībniekiem tika dots uzdevums radīt vīzijas skatuves mākslas performancei, kas balstītas Raiņa vai Aspazijas darbos risinātās tēmās, notikumos vai situācijās. 


"No idejas pirmsākumiem pagājušā gada rudenī līdz finālam šī gada 11.martā, pagāja gandrīz pusgads. Mūsu komandas radītā ideja piedzīvoja pārmaiņas līdz pašam pēdējam mirklim, un vēl fināla dienā veicām korekcijas. Diezgan ilgais sagatavošanās posms palīdzēja ideju novest līdz iedomātajam mērķim un neiestrēgt rutīnā. Daudz deva novembra beigās notikušās radošās darbnīcas profesionāļu vadībā. Speciālisti sniedza ieteikumus, kā arī palīdzēja performanci noslīpēt," par darba procesu stāsta komandas konsultants, OT kulturoloģijas skolotājs Jānis Trukšāns.


Konkursa finālā, lai aiznestu performances ideju līdz žūrijas komisijai un skatītājiem, piedalījās audzēkņu komanda, kuras sastāvā darbojās: Dizaina nodaļas Multimediju dizaina programmas 2.kursa audzēknis Alens Līdaks, šīs pašas programmas 3.kursa audzēknis Elmārs Lauskis un 4.kursa audzēknis Krišs Kupruks, Interjera  dizaina izglītības programmas 4.kursa audzēknes Daniela Proškina un Nikola Rodionova. Katram komandas dalībniekam bija savs uzdevums.


Protams, neiztika arī bez pedagogu atbalsts un palīdzības. Iegūtā žūrijas atzinība ir Dizaina nodaļas audzēkņu un pedagogu komandas kopīgais darbs.


"Man īpaši gribētos akcentēt mākslas vēstures skolotājas Līvas Graudumnieces ieguldījumu, kura rosināja audzēkņus uz sākotnējās konkursa idejas rašanos. Šis projekts līdz iecerētajam rezultātam nebūtu novests arī bez skolotāja Toma Ezerieša palīdzības, kurš bija klāt visā performances sagatavošanas posmā gan palīdzot audzēkņiem veidot video, gan gādājot par performances rekvizītu izgatavošanu un uzstādīšanu," norāda OT Dizaina nodaļas vadītāja Velga Kaļeiņikova, kura arī aktīvi darbojās pedagogu komandā.


Idejas radīšanā tika iesaistīti visi Dizaina nodaļas audzēkņi, kamēr izkristalizējās kodols, kurš attīstīs ideju tālāk. "Mana pieredze liecina, ka konkursos ir jāiesaista maksimāli daudz audzēkņu, un katram jādod iespēja," uzsver V.Kaļeiņikova.


Kā atklāj Alens Līdaks, gatavošanās konkursam un iesaistīšanās ilglaicīgā projektā palīdzējusi pašiem jauniešiem gan iekšējās disciplīnas stiprināšanā, gan arī jaunu zināšanu apguvē: "Lai varētu izveidot performanci, mums nācās lasīt Raiņa un Aspazijas darbus, jo perfomancei bija jābalstās uz šo autoru literārajiem pirmavotiem. Visi lasījām, jo, lai varētu kādu darbu izmantot, ar to vispirms ir jāiepazīstas". 


OT audzēkņi apgūst vispārizglītojošos priekšmetus, tostarp arī latviešu valodu un literatūru, bet 2.kursā Raiņa un Aspazijas daiļrade vēl nav ietverta, tāpēc to nācās lasīt patstāvīgi. Lai arī nebija viegli, Alens ir pilns apņēmības piedalīties Kultūras kanona konkursā arī nākamgad.


Izņemot Krišu Kupruku, kuram jau ir trīs gadu kultūras kanona konkursa dalībnieka pieredze, pārējie audzēkņi konkursā piedalījās pirmoreiz. 


"Katra konkursa koncepts ir atšķirīgs, arī uzdevumi citi. Šis bija visgrūtākais konkurss, jo prasīja visvairāk radošas izdomas salīdzinājumā ar iepriekšējiem konkursiem, kas bija orientēti uz loģiku un kulturoloģijas zināšanām. Šoreiz ļoti būtiska bija radošā pieeja. Tas, ka esam Dizaina nodaļas audzēkņi, palīdzēja veidot priekšnesumu, jo esam raduši skatīties uz lietām caur radošo prizmu," atklāj Krišs Kupruks.


V.Kaļeiņikova, kura konkursa finālā atradās līdzjutēju rindās, uzsver, ka priekšnesums nebija iestudēts, un tam bija raksturīga brīvības sajūta. "Performance bija dzīva, unikāla tikai tam gadījumam. Arī paši jaunieši ir "dzīvi". Tas ir tas iemesls, kāpēc esmu izvēlējies strādāt Ogres tehnikumā. Viņi nebaidās pateikt savu viedokli, rīkoties un domāt plašāk," piebilst J.Trukšāns.


Šīs sajūtas un idejas radošo interpretāciju uztvēra arī žūrija, kura OT komandai piešķīra Nomināciju "Par drosmīgāko un riskantāko Raiņa un Aspazijas idejas interpretāciju".


OT komanda pateicas konkursa organizatoriem, un īpaši Kultūras kanona konkursa sociālo tīklu redaktorei Nadīnai Rutkai, par rūpīgi un kvalitatīvi noorganizēto konkursu un personisku pieeju katrai komandai.


FOTO: Ogres tehnikuma un Latvijas Kultūras akadēmijas arhīvs.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/OT/35045

2016. gada 19. martā, 23:51, Ogres tehnikums
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet