Ogres skolēni pārstāv Latviju Briselē

Turpinot pārstāvēt Ogres Valsts ģimnāziju (OVĢ) un Latviju Eiropas valstīs, seši skolēni kopā ar skolotāju Gundegu Vekmani februārī devās uz Beļģiju, informē OVĢ 12.a klases skolniece Valērija Kreščenko.

Vizītes laikā skolēni (Valērija Kreščenko, Sindija Meiere, Anete Putāne, Edgars Boronovskis, Matīss Sīlis, Kristers Kārlis Krūmiņš) dzīvoja beļģu ģimenēs. Projekta ietvaros viņiem izdevās iepazīties ar beļģu dzīvesveidu, vērtībām, kultūru un izglītības sistēmu. Par to parūpējās ne tikai skola un programmas koordinatori, bet arī Beļģijas skolēnu vecāki, kuri cienāja skolēnus ar tradicionāliem ēdieniem mājās un iepazīstināja ar tradīcijām un dzīves stilu.
 
Projekta galvenā tēma "Bēgļi un to integrēšana mūsu sabiedrībā" skar visas Eiropas Savienības valstis, tāpēc skolēniem bija daudz jāstrādā, lai rastu atbildes un priekšlikumus problēmas risināšanai.
 
Katru dienu skolēni un skolotāji piedalījās vairākās darbnīcās. Jaunieši prezentēja savus mājas uzdevumus – filmas par bēgļu uzņemšanu dažādās valstīs un viņu materiālo un sociālo atbalstu sistēmu. Katras valsts prezentācija atšķīrās no citām, īpaši Latvijas. Piemēram, uzzinot par uzņemto bēgļu skaitu Latvijā, vācieši bija šokā, jo viņiem šis skaitlis ir tūkstošiem reižu lielāks. Pēc prezentācijām, strādājot grupās, skolēni salīdzināja iegūtos rezultātus un veidoja jaunas, visaptverošas prezentācijas.
 
Apmeklējām klases, kurā mācās migrantu bērni, apguvām vienkāršas frāzes viņu valodās un iepazīstinājām šos bērnus ar latviešu valodas skanējumu.
 
Projekta dalībnieki strādāja arī radoši – visiem jauniešiem bija jāraksta dzeja, izpaužot savu viedokli, jūtas, emocijas un izpratni par migrantiem Eiropā. Paust savas izjūtas un pārdzīvojumu dzejā tā, lai skanētu sakarīgi, bez kļūdām, saglabātu dzejoļa formu, būtu viegli lasāms un vēl ar atskaņām - viegli tas noteikti nebija!  
 
Projekta ietvaros tika organizēts bēgļu nometnes apmeklējums, kur bija iespēja iepazīties ar bēgļu dzīves apstākļiem. Katras valsts jaunieši – projekta dalībnieki - ziedoja bēgļiem 100 eiro. Tika arī organizētas spēles bēgļiem, kuri bija atbraukuši uz skolu, lai tiktos ar jauniešiem no Eiropas valstīm un jautri pavadītu laiku kopā. Latvija piedāvāja spēli "Kartupeļi" ar volejbola pamatiem, kura ātri vien ieguva visu atbalstu un kļuva par pieprasītāko. Bēgļu bērni, galvenokārt no Afganistānas, tika iepriecināti gan ar augļiem, gan ar ikdienā nepieciešamām sadzīves lietām.
 
Lai katra valsts varētu nodemonstrēt daļiņu savas kultūras, tika sarīkots pasākums "Eiropas minitirgus", kur visi viens otru cienāja ar savas valsts nacionālajiem un raksturīgākajiem pārtikas produktiem. Daudzi uzdeva jautājumu: "Vai vispār tas ir ēdams?", norādot uz šprotēm, kā arī nevarēja saprast, kā siers var būt salds un alus var būt bez grādiem.
 
Laika aktivitātēm ārpus skolas nebija daudz, kur nu vēl atpūtai, tomēr tika izmantota ik minūte, lai iepazītu jaunu valsti, apskatītu tūrisma objektus, uzņemtu kādu bildi un, protams, vienkārši pastaigātos, izbaudot arhitektūru un kaut kur nemitīgi skrienošo cilvēku plūsmu.
 
Tika organizēta ekskursija uz Eiropas Parlamentu, kur jauniešiem pastāstīja par tā funkcijām un darbu, izstaigājām iestādes lielos un bezgalīgi garos gaiteņus un arī galveno telpu - Eiropas Parlamenta sēžu zāli. Šis iespaidīgais skats noteikti nevienu neatstāja vienaldzīgu. Pēc tam visi devās uz Microsoft galveno biroju Briselē.
 
Lai papildinātu vēstures zināšanas un ielūkotos Beļģijas pagātnē, tika apmeklēts genocīda upuru piemiņas muzejs "Kazerne Dossin" Mechelenā, kur vēstīja sirdi plosošus stāstus par ebreju iznīcināšanu, "Red Star Line" muzejs Antverpenē, veltīts slavenam kuģim, ostai un migrantiem no Eiropas uz ASV un Kanādu 1870. – 1930.gados.
 
Vizītē pie pilsētas mēra Rātsnamā projekta dalībnieki iepazinās ar Saint Nicholas vēsturi un attīstības gaitām, un katra valsts saņēma vietējo suvenīriņu, kā arī padalījās ar daļu no savas valsts kultūras.
 
Pēdējā dienā tika veikta atskaite par nedēļā paveiktajiem darbiem, tomēr tas tika darīts neierastā veidā. Sākotnējās komandas atkal sadarbojās un veidoja filmiņas un rakstus, izmantojot aplikācijas Quik un Timeline, savukārt skolotāji strādāja pie projekta, saskaņojot plānus un uzdevumus noslēguma sanāksmei Norvēģijā, piedalījās darbnīcās par dažādu aplikāciju izmantošanu un pieejamību katrā skolā, strādāja pie e-grāmatas izveides par efektīvu IKT līdzekļu izmantošanu mācību procesā.
 
Šis brauciens noteikti bija viens no iespaidīgākajiem un piepildītākajiem projekta ietvaros īstenoto apmaiņas vizīšu vēsturē. Iegūta liela pieredze un paveikti lieli darbi, iegūtas jaunas  zināšanas par Eiropu, tās vēsturi, aktuālākajām problēmām, dažādu valstu kultūrām, kā arī iegūti draugi citās valstīs.
 
Par atbalstu un palīdzību visas nedēļas garumā paldies skolotājai Gundegai Vekmanei.