Atgriezties pie raksta

Ikšķilieši pēta un izzina Latvijas vēsturi Foto

Kļūstot par vieniem no projektu konkursa "Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi" uzvarētājiem, Ikšķiles vidusskolas 5.c un 6.b klase devās īpašā ekskursijā.

Skolēni ar skolotājiem devās iepazīt Sēliju, uzzinot jaunus faktus par sēļu zemes folkloru, tradīcijām, cilvēkiem, ēdienu, kā arī apzinot kultūras mantojumu.


Ekskursijas laikā zinātkārie jaunieši apmeklēja Sunāksti, kas ir latviešu laicīgās rakstniecības dibinātāja Vecā Stendera pēdējā darba un atdusas vieta. Viesītē Ikšķiles vidusskolas 5.c un6.b klase viesojās muzeju "Sēlija" un "Paula Stradiņa skolu".


"Izbaudījām divas muzejpedagoģiskās mācību stundas. 5.c klase "Paula Stradiņa skolā" rakstnieces Annas Brodeles klasē apguva literatūras mācību, rakstīja dzejoļus ar spalvas kātu, klausījās stāstījumu par rakstniekiem, kas nākuši no Sēlijas, apskatīja profesora Paula Stradiņa darba kabinetu un viesistabu, kā arī aplūkoja Vecajam Stenderam veltītu kabinetu, kurā atradās dažādi ar Stenderu saistīti materiāli, tai skaitā pēc Stendera skices izgatavota veļasmašīna," stāsta klases audzinātāja Sanda Ziemele.


Savukārt 6.b klase muzejā „Sēlija” smēlās zināšanas par sēļu etnogrāfiju, zīmēja senās rakstu zīmes, kas ieaustas tautas tērpos, mācījās to nozīmes, kā arī klausījās muzeja vadītājas Ilmas Svilānes stāstījumā par senajiem sēļiem. 


Pēc muzejpedagoģiskajām stundām klases satikās, lai dotos nelielā ekskursijā pa Viesīti un lai kopīgi apskatītu Viesītes lepnumu – šaursliežu dzelzceļa Mazā bānīša kompleksu. 


"Šogad augustā Mazais bānītis svinēs savu 100. dzimšanas dienu, tāpēc īpaši patīkami bija klausīties un sastapties ar ilggadējo banīša darbinieci-biļešu pārdevēju Līviju Jaksteviču," piebilst 6.b klases audzinātāja Elita Serafimoviča.


Izbaudījuši viesītiešu viesmīlību, ceļš tālāk veda uz Jēkabpils brīvdabas muzeju "Sēļu sēta". 


"Tuvojoties muzeja ieejas vārtiem, atskanēja skaļš: "Mēs jūs gaidījām!". Un nespējām ne attapties, kad muzeja darbiniece, tērpusies senatnīgā sēļu tērpā, ierāva mūs 19. gadsimtā dzīvojoša vidēji turīga sēļu zemnieka saimniecībā," atminas S.Ziemele.


"Tā, mīlīši, nāksies pastrādāt, ja gribat pie labuma tikt!" stingri noteica sēliete. 


Pirmais uzdevums bija darbs komandās – apstaigāt visu plašo muzeja teritoriju un sameklēt kartītes. Uzdevums šķiet viegls, bet visas 12 kartītes atrast grūti. Uz katras no tām ir attēlots kāds koks, kas aug Sēlijā. Katrai komandai jānosauc šis koks un jāpasaka, kādu labumu tas cilvēkam dod. 


"Kad nu tikām galā ar šo uzdevumu, tālāk devāmies aplūkot, kā sēļi agrāk dzīvoja, kādus darbus darīja. Klausījāmies gides stāstījumā ar lielu interesi. Mums bija lieliska iespēja iejusties "sēļu ādā" un izmēģināt dažādus darbus: mazgāt veļu ar veļas rīves palīdzību, sakult sviestu ķērnē, redzēt, ko var iegūt no liniem," turpina E.Serafimoviča. "Vislabāk mums patika pašiem kult sviestu, ko vēlāk ar gardu muti degustējām, smērējot uz Salas novadā ceptās "Donas" maizes, klāt piedzerot pašvārītu zāļu tēju. Nobeigumā vēl uzspēlējam senās sēļu spēles un kāpām autobusā, lai ierastos pēdējā pieturvietā – Krustpils pilī."


Krustpils pils apskati sāka ar kāpšanu pils tornī, no kura paveras brīnišķīgs skats uz tuvējo apkaimi. Tam sekoja neparasts piedāvājums – vārīt ziepes pils istabā. 


"Nevarējām atteikties, ar prieku devāmies pie skaisti klāta galda, kur nelielos trauciņos ielikti patīkami smaržoja dažādi kaltēti augi un ziedi. Pils ekskursijas vadītāja mūs iepazīstināja ne tikai ar ziepju rašanās vēsturi, bet arī atklāja daudz interesantus faktus par ziepju gatavošanu. Izveidojuši katrs sev ziepju gabaliņu, turpinājām klausīties gides stāstījumā par Krustpils pils vēsturi, izstaigājām pils skaistās telpas, aplūkojām mākslas darbus un eksponātus. Visbaisākais mums šķita pils pagrabs un klīstošās leģendas par spokiem – pils iemītniekiem, kā arī gides stāstījums, kā viņa pati ik pa laikam sastopas ar pils neredzamajiem iedzīvotājiem," šo ekskursijas daļu apraksta abu klašu audzinātājas. 


Pils priekštelpā vēl nopirkti suvenīri, un, patīkama noguruma pārņemti, visi devās mājup. "Paliec sveika, sēļu zeme!"


"Sakām lielu, lielu paldies mūsu ekskursijas-mācību stundas sponsoriem Monreālas Latviešu sabiedriskajam centram un Vītolu fondam par finansiālu atbalstu, ar kura palīdzību varējām šo ekskursiju noorganizēt! Mēs tiešām daudz ko redzējām, piedzīvojām un iemācījāmies! Vēlreiz – paldies!" pateicas Ikšķiles vidusskolas 5.c un 6.b klašu audzinātājas Sanda Ziemele un Elita Serafimoviča.


Jāpiebilst, ka aprīlī Ikšķiles vidusskolas 5.c un 6.b klase piedalījās Monreālas Latviešu sabiedriskā centra un Vītolu fonda organizētajā ekskursiju projektu konkursā "Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi". 


Konkursa mērķis ir sekmēt Latvijas vēstures un Latvijas kultūras iepazīšanu mācību ekskursijās, dodot iespēju organizēt izzinošas/pētnieciskas ekskursijas uz dažādiem Latvijas muzejiem, vēstures un kultūras pieminekļiem, kā arī ar vēsturiskiem notikumiem un vēsturiskām personām saistītām vietām. 


Projektu konkursam tika iesniegti 179 pieteikumi, no kuriem žūrija atbalstīja 80 labākos, tajā skaitā arī Ikšķiles vidusskolas 5.c un 6.b klases projektu, piešķirot tā realizācijai 350 eiro.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://arhivs.ogrenet.lv/ikskile/35766

2016. gada 1. jūnijā, 14:08, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet